Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan alakulhatott ki, hogy...

Hogyan alakulhatott ki, hogy valaki ennyire átgondolja, hogy mire költi a pénzét?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősöm elég jól keres, nincsenek anyagi gondjai, sokat tud félre rakni, mégis mindenféle pénzügyi kiadását rendkívül átgondolja, akkor is, ha amúgy szüksége van rá, és remek vétel lenne. Például nagyon nem bírja a meleget, nyáron alig tudott aludni tőle. Egyik barátja akciós áron felrakatta volna neki a klímát, mégis egy hétig vacilált, hogy tényleg ki akar-e adni erre ennyi pénzt, holott a zsebéből kihúzta volna az árát. Végül belement, és nagyon hálás, hogy mondtam, vegye már meg. Vagy pl szeret túrázni, de egy sima utcai cipőben ment mindig, nem akart kiadni pár 10000 forintot egy kemény talpú cipőre, mert minek, ha megteszi a pár ezer forintos is. Egészen addig nem vett, míg egyszer fel nem törte a lábát a bena utcai cipővel egy hosszabb túra során.


Tehát nagyon nehezen adja ki a pénzt, főleg a kényelmi dolgokra, holott ha kicsit engedne, akkor is bőven tudna félre rakni, akkor is anyagi biztonságban lenne. Utólag pedig általában örül, hogy mégis megvette és költött rá.


Miért, hogyan alakulhatott ez ki nála? Egyszer mondta, hogy a szülei mindent megadtak neki, de mindenből a legolcsóbbat kapta, mert arra volt pénzük. Lehet, hogy a nevelése miatt lett ilyen, akkor is, ha neki már van pénze?



2023. jún. 17. 17:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Rendkívül spórolós ember, létezik ilyen.
2023. jún. 17. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
27%

Magyarországon többsége ilyen..


Sajnos


Hála Orbánnak!

2023. jún. 17. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
38%
Jó kérdés. Fogalmam sincs.
2023. jún. 17. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
75%

Én is ilyen vagyok, meg van az anyagi biztonságom, de félek nagyobb kiadást meglepni és kisebb összegek esetén is sokat gondolkodom, "jó még a régi", "nem kella drágábbik" stb.



Gyerekként én is sok mindent megkaptam, de csak amire szükségem volt, sok lim-lom játékom nem volt. Volt nehéz időszaka a családnak, mai napig emlékszem, ahogy anyukám próbált spórolni a bevásárlásokon.


Én próbálok ezen változtatni, mert mikor tehetem is nehezen engedem el magam költekezés szempontjából, ami nem jó érzés. Szerintem a legnagyobb oka ennek a biztonságérzet (amit kicsit túl komolyan vesz az ember).

2023. jún. 17. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Senior Séf ***** válasza:
80%
Spórolás terén sok embert elkap a gépszíj, aztán már mindenre sajnálja a pénzt.
2023. jún. 17. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekem onnan alakult hogy gyermekkoromban szegénységben nőttünk fel.
2023. jún. 17. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Jól teszi. :)

Így marad az ember gazdag.

Amúgy én is minden kiadásomat alaposan átgondolom, hogy valóban szükség van e az adott dologra?

2023. jún. 17. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
39%
Aztán mire jó a gazdagság, ha közben mindent sajnálsz magadtól?
2023. jún. 18. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez már a másik véglet, az sem jó, ha valaki ész nélkül szórja a pénzt, de az sem, hogyha mindent megvon magától. Azért ha már dolgozunk, akkor én úgy vagyok vele, hogy nehogy már ne engedhessek meg valamit magamnak. Pedig alapból én is spórolós vagyok, sőt én nem is keresek hol, szóval nekem kell is spórolnom mindenen. De ezt a szintjét egészségtelennek tartom már. Gondolom kiskorában sokat nélkülöztek és ezt látta, hogy nem szabad feleslegesen kiadni a pénzt semmire, mert nem marad majd fontosabb dolgokra. Azért remélem idővel változni fog ez nála annyira, hogy azért a saját kényelme érdekében be sajnálja kiadni a pénzt alap dolgokra.
2023. jún. 18. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

A nélkülözésre is sokan sok féle képen reagálnak. Nagyon sokan túlkompenzálják és emiatt megfontolatlanul költekeznek. Korábban sosem engedhettek meg maguknak semmit, így most mindenre költenek, amiről azt hiszik, hogy megengedhetik maguknak - aztán gyakran nem is marad már tovább pénzük, hogy ezt megengedhessék maguknak.


A végletek ritkán jók, de még mindig jobb, hogy alaposan megfontolja, hogy tényleg szüksége van-e valamire, vagy sem. Érdemes persze a fontolgatást rövidebbre szabni, minthogy kárt szenvedj és rákényszerülj a költségre (pl. feltört láb egy rossz cipő miatt). De az, hogy valaki nem vesz meg mindent, csak mert megengedheti magának, hanem mérlegeli, hogy tényleg szüksége is van-e rá, vagy csak vágyakozik, az nagyon is racionális hozzáállás.

2023. jún. 20. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!