Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan legyek lelkileg erősebb?

Hogyan legyek lelkileg erősebb?

Figyelt kérdés
Gyenge jellem vagyok. Ez tény. Viszont szeretnék ezen változtatni. A helyzet az, hogyha valaki valamilyen kritikát mond rólam akár építőjelleggel is, én úgy értelmezem hogy mint ember vagyok rossz. Állandóan negatív vagyok: ez szerintem arra vezethető vissza, hogy konkrétan vonzom a bajt. Mindig megtalál valami akadály amit vagy nagyon nehezen vagy nem tudok áthidalni és úgymond a menekülőutat választom. Szeretek magam lenni és alkotni:festeni, hímezni stb. engem ez tud teljesen kikapcsolni. Elmondható tehát, hogy nagyon kevés az önbizalmam. Ezen lehet valahogy változtatni? Mikor a szüleimet megkérdeztem erről azt tanácsoták, hogy írjam ki egy papírra az összes negatív dolgott ami történt és utána könnyebb lesz. Ezt én megpróbáltam de egyszerűen nem jöttek a szavak. Tudtok valami tanávsot adni?

2023. júl. 9. 22:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Pont olvasok egy könyvet, amit javasolni tudok:

AMy Morin: "13 dolog, amit a mentálisan erős emberek elkerülnek"

2023. júl. 9. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Hűha ez de jó kérdés! :/
2023. júl. 9. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Tényleg nagyon érdekes kérdés.

Ugyan nem vagyok szakértő a témában, de megpróbáltam összeszedni neked pár ötletet, amik nyomán el tudsz indulni az önbizalomépítés/lelki megerősödés felé.

Ha jellemző rád a túlgondoló attitűd, próbáld csak a túlgondolásra ténylegesen érdemes problémákra redukálni ezt. Ha folytonosan megkérdőjelezed önmagad, nem pusztán a saját magadba vetett hited gyengül, de a negatív létszemléleted is erősítheted ezáltal. Azt javaslom, próbáld apránként elhagyogatni a komfortzónádat és a tapasztalás során felmerülő esetleges hátráltató tényezőket ne visszaesésként vagy bevonzott bajként szemléld, sokkal inkább építő akadályokként, amelyek leküzdése által erősítheted a jellemed. Nagyon sok minden újat meg tudsz tanulni magadról, ha nem a menekülő utat választod, ahogyan azt írtad! Minél több új, szokatlan, összetett rálátást és bonyolult leküzdést igénylő "akadállyal" találkozol életed során, annál egészebb képet fogsz kapni magadról, annál magabiztosabban fogsz majd az új dolgok elé nézni, ez pedig erőssé és magabiztossá tehet téged.

Ahogyan előttem is írták, próbálkozz olvasni a témában. Rengeteg hasznos önsegítő könyv létezik (én például legutóbb A lesz*rom rafinált művészete című finomságot olvastam el).

A művészetet pedig folytasd csak, hiszen egy kalap alatt nyitsz teret az önkifejezésnek és motiválod magad a fejlődésre. Ráadásul ha mondjuk csinálnál egy névtelen közösségi média profilt vagy bevonnád az ismerősöket, megtanulhatnál szembenézni a kritikákkal is.

A szüleid is jót tanácsoltak, a naplóvezetés, gondolatok leírása abban segít, hogy a téged zavaró problémát szavakba tudd önteni, ki tudd adni. Nekem rengeteget szokott segíteni, ha tudom, hogy a bennem motoszkáló negatív érzéseket meg tudom fogalmazni és nem csak úgy mocorognak a lelkem mélyén, hanem mondatok formájában léteznek. Mellesleg ilyen formán segítséget kérni is hatékonyabban lehet.

Próbálkozhatsz még esetleg azzal is, hogy több 'programot csinálsz' magaddal. Egyedül elmenni egy gyorsétterembe, beülni moziba/színházba, egyedül kirándulni egyet a környéken remek alkalom, hogy megbarátkozz a gondolataiddal, miközben új élethelyzetekbe kerülsz.

Sok sikert kívánok az erősödéshez!

2023. júl. 9. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Igyekszem a tanácsotokat megfogadni!
2023. júl. 9. 23:14
 5/7 anonim ***** válasza:
Egyébként az, hogy felismerted és átlátod a problémád, illetve szeretnél változtatni a helyzeten, már önmagában nagy előrelépés :) A naplózáshoz még annyit hozzátennék, hogy azért is jó még, mert így dokumentálni tudod a fejlődésed. Bármikor visszalapozhatsz és elolvashatod, honnan kezdted, mert hosszútávon talán nem is vennéd észre, mennyit tudsz változni X idő alatt.
2023. júl. 9. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Első lépés.

Fogadd el önmagad, ne akarj mindig mindenkinek megfelelni.

2023. júl. 9. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A gyakorlás is sokat segít, meg eleinte a fokozatosság: mindig csak egy lépés.
2023. júl. 10. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!