Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Építő kritika valóban nem...

Építő kritika valóban nem létezik?

Figyelt kérdés
Hallgattam egy beszélgetést ahol a meghívott vendég azt mondta hogy építő kritika nem létezik. Az építő kritika olyan mint a jóindulatú Pikkelysömör piros és fáj is és az ember legszívesebben szabadulna tőle
2023. aug. 27. 11:34
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
68%
Lélekben szegény az az ember aki a kritikából nem tanul, hanem megsértődik.
2023. aug. 27. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
78%
Náray Tamás?
2023. aug. 27. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
21%

Az én véleményem az, hogy ha csak úgy jogosultságot érez valaki, hogy kritizáljon, anélkül, hogy megkérdezné a másikat, hogy érdekli-e egyáltalán, az nem építő. Az romboló. Így valóban valóban nincs olyan, hogy építő kritika. Ezt azok találták ki, aki nem tudnak frusztrációt viselni, és nem tudják elviselni, hogy a másik ember igenis más, lehet máshogy is elér ugyanoda. Csak be van csomagolva gyönyörűen aranypapírba a szar. Passzív-agresszív attitűd.

Függ attól, hogy mit kritizálunk. Ha van egy szakma, amiben nem csak egyetlen megoldás a helyes, hanem többféle is elvezet a célhoz, semmiféle jogosultságunk nincs kritizálni. Sehogy.

Fodrász vagyok. A tanuló ügyes, motivált, de a középső ujját dugja bele az ollóba. Így sokszor szorul, nem tudja olyan távolságban nyitni, ami megfelelő a hosszú nyisszantáshoz. A gyűrűsujj a hivatalos, hosszabb a táv, lazábban tudja tartani. Ebben az esetben sem kritizálom, meg a jó magyar virtus szerinti, "hogy tartod azt az ollót, nem látod, hogy úgy nem jó, nem úgy kell" csodaszép degradáló, alázó mondatokat mondom, hanem megkérdezem, hogy kényelmes-e úgy neki, biztos-e a fogás. Meg akar-e próbálni mást? Ha azt mondja, jó úgy neki, csinálja úgy, de meg is próbálhatja a másik opciót, lehet könnyebb lesz neki.

2023. aug. 27. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
65%
És ami fáj, abból nem lehet tanulni? Ez f@szság. Abból lehet igazán tanulni, ami fáj. Azt senki nem állította, hogy az építő kritika jól esik.
2023. aug. 27. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Psycho ***** válasza:
55%

De, létezik. Probléma akkor van belőle, ha:

- vagy rosszul van tálalva

- vagy sértődékeny a fogadó fél.


#1 nagyon jól, frappánsan idézett. Aki ennyire bedurcizik egy egyébként jól megfogalmazott kritika miatt, annál komoly önértékelési problémák szoktak meghúzódni a háttérben.


Ez mellé tegyük oda azt az alapelvet, hogy a pszichénk egyik lényeges funkciója, hogy igyekezzen pozitív képet fenntartani saját magunkról - akár a valóság meghamisítása árán is. Elég csak arra gondolni, mennyivel jobbnak tűnünk a tükörben, mint a mások által készített képeken.


Ha eleve gyenge az önértékelésű emberke (amit persze keresztbe-kasul össze-vissza kompenzál) kritikát kap, akkor azt a személye elleni támadásnak fogja megélni. Összefonódik a tevékenység, és az önérték-ítélet. Túlzottan azt hiszi, hogy "a produktumom én vagyok". Ha pedig "támadod a produktumomat, akkor engem támadsz". Magyarul: nem tudja elviselni a kritikát, hisz eleve gyenge az önértékérzet (ez persze tudattalanul megy végbe), és a kritika pedig erre a tudattalanul elfojtott "gyenge/béna/értéktelen vagyok" alaphiedelemre erősít rá.


Ezért jön a frusztráció és a sértődés.

2023. aug. 27. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
51%
Ahhoz, hogy egy kritikát hogyan fogad az ember, értelmileg felnőttebbnek kell lennie.
2023. aug. 27. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
51%

#3

De azért ha levágná a vásárló ujját, és azt dugná az ollóba, rászólnál, nem?


Vagy egy másik példa:

Hülye vagyok. Embereket ölök Krisztus nevében. Odajön egy pap és azt mondja, hogy "ezt nem szabad csinálni, te b*zi gyerek", én pedig rájövök, hogy ezt tényleg nem szabad csinálni. És jobb ember leszek, leállok a gyilkolással, mindenben megváltozok. És ez soha nem történt volna meg a pap építő kritikája nélkül. Akkor az szerinted tényleg romboló lenne, csak mert én nem kértem? Hol ebben a logika?

2023. aug. 27. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
67%
De, létezik. Még akkor is lehet építő jellegű, ha bunkón vagy sértőn adják az ember tudtára.
2023. aug. 27. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

De létezik!

Időközönként embereket kell oktatnom, szakmai tapasztalatokat osztok meg velük annak érdekében, hogy táguljon a szakmai szemléletük, rávilágítsak arra, miként teszik a saját munkájukat kevésbé hatékonnyá.

A mikor, a miért és a hogyan a nem mindegy!

Akárkinek tettem eddig építő észrevételt, senki nem sértődött meg az észrevételemen, - sőt, nem is emlékszem még olyanra, hogy ne köszönte volna meg az észrevételt.

A sarkalatos pontja az építő kritikának az emberismeret.

Az építő kritika akkor éri el a hatását, ha

-a megfelelő időben tálaljuk

-kellő tapintattal gyakoroljuk

-érvekkel támasztjuk alá

-gyakorlatilag szemléltetjük az érveink hatását

-nem utasítjuk el automatikusan az ellenérveket

-SOHA sem úgy tálaljuk az általunk átadott ismeretet, hogy azt kötelező elfogadni, úgy megvalósítani a későbbiekben, mint ahogyan mi gondoljuk

(Ha több módon is megvalósítható ugyanaz a cél, akkor nyitva kell hagyni a választás lehetőségét a kritizált előtt!)


Nagyjából ennyi!

2023. aug. 27. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

A kilencedik válasz beküldőjeként elfelejtettem említést tenni egy nagyon fontos részletről:

Erősen NEM AJÁNLOTT ugyanazt a problémát záros határidőn belül előhozni és "sulykolni" ugyanazon személy tekintetében - azt sugallva, hogy hülyének nézik!

Ez a legsúlyosabb hiba, amit sokan "jóhiszeműen" követnek el!

-Időt kell adni...

2023. aug. 27. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!