Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit tegyek, ha egy felnőtt...

Mit tegyek, ha egy felnőtt ismerősömről az a gyanúm, hogy autista?

Figyelt kérdés

Munkatársam az illető. Eléggé perfekcionista és szuperérzékeny, nagyon ideges tud lenni apró dolgoktól, szeret beszélgetni, de szerintem nem érti az átlag emberek érzelmi viszonyulásait, szerintem rosszul kódolja magában ezeket az érzelmi reakciókat. A munkahelyen erős megfelelési kényszere van, eljátssza a jófiút, hogy ne utálják, de ettől úgy kifárad érzelmileg, hogy otthon órákig töltekezik önmagában, van egy hobbija, legózik. Mivel sokat beszélgetünk, ő mondja el ezeket, azt is, hogy minden napját megtervezi, szereti a rutint, nem szereti a változást, minden nap ugyanazt eszi otthon (!) és nem eszik semmilyen gyümölcsöt mert fóbiája van a gyümölcsök állagától. Szerinte az emberek nem értik meg őt, emiatt szorong és depresszív.

Megemlítettem neki, hogy nem vagy te autista véletlenül, erre megsértődőtt. Próbáltam neki elmagyarázni, hogy lehet egy magasan funkcionáló autista és ha szakember ezt alátámasztaná, akkor megmagyarázná a problémáit és segítséget kaphatna, hogyan éljen teljesebb életet.

De azóta csak azt hajtogatja, hogy én sem értem meg őt.

Pedig én csak jót akartam neki. Szerintetek a leírtak alapján ti mire gondolnátok? Csak néhány kiragadott példa, de az életben már pár éve ismerem, fiatal egyedülálló ember, a helyzete nem változik, a kapott jótanácsokat nem tudja alkalmazni annyira másképp gondolkodik, nekem olyan megérzésem van, hogy autisztikus vonásai vannak.

Ja pszichológusnál járt már de semmi.

Segíteni szeretnék rajta, mert elég nehéz helyzetben van. A munkahelyen már sokaknál közutálatnak örvend, magánéleti gondjai is vannak.

Ti mit tudnátok segíteni egy ilyen embernek?



2023. nov. 19. 08:56
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező, én felnőtt korban diagnosztizált autista vagyok, és a leírás alapján tényleg esélyes, hogy az ismerősöd is az.

Rendes tőled, hogy segíteni akarsz neki, főleg így, hogy ő kérte, de úgy látszik, egyelőre nagy benne a tiltakozás. Ennél többet szerintem sem tehetsz, hogy felvetetted neki az autizmus lehetőségét. De hátha tényleg bogarat ültettél ezzel a fejébe, aztán majd utánanéz.

Amúgy megértem, ha az ismerősöd egyelőre tiltakozik, régen én sem tudtam sokat az autizmusról, és amennyit tudtam, az a alapján stigmaként meg szitokszóként élt a fejemben.

De mikor végre kezdtem rájönni, hogy nálam is ez a helyzet, és végigcsináltam a diagnózist, az rengeteget segített. Azóta sokkal jobban értem a saját működésemet, jobban el tudom kerülni a meltdown-okat, és türelmesebb lettem, nem csak magammal, hanem a környezetemmel is. Szóval a diagnózis tényleg sokat tud segíteni, még akár felnőttként is.


Remélem, hogy egyszer az ismerősöd is elindul ezen az úton, mert tényleg nagyon rossz lehet neki így élni. Átérzem a helyzetét, mert én is sokkal nehezebben fogadok el bármit, ha nem értem, és hamar lefáradok szinte mindentől.

2023. nov. 20. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az utóbbi válaszokat.
2023. nov. 20. 20:13
 23/23 anonim ***** válasza:
64%

Nem tudom.. nekem az az érzésem volt, miközben olvastam a részletes leírást, mintha rólad szólna a kérdés, nem egy ismerősödről.


Ha 1 éve ismered már, ennyi mindent elmond ilyen aprólékosan, miért pont most jött rád a segithetnék?

2023. nov. 21. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!