Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért kérdeznek a magyarok...

Miért kérdeznek a magyarok negatívan?

Figyelt kérdés

Pld.

- Nem akarsz enni valamit?

- Nem adnád ide a sót?

- Nem jönnél velem?

- Nem vagy éhes


Lehetne normálisan is kérdezni:

- Kérsz valamit enni?

- Ideadnád a sót?

- Eljönnél velem?

- Éhes vagy?


Az első és utolsó szinte ugyanaz.



#válaszolnál
2015. jún. 17. 01:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez szerintem nem a negatív megközelítésből ered, hanem az óvatos, udvarias illedelmes megközelítésből.

Kb. így:

"Elnézést, hogy élek, de nem adnád ide a sót? De ha nem, hát nem."

Nyilván itt eltúloztam, de az udvariasság a lényege, hogy eleve felvillantják a visszautasítás lehetségességét is.

2015. jún. 17. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Érdekes felvetés, belém is így ivódott (főleg itthon), holott anyám eléggé allergiás rá, mikor valaki (általában apám szokása még) így kérdez meg valamit - holott ő is pontosan ugyanezt teszi, talán tudatalatt.


Nem vagyok néprajzos sem nyelvész, s abban sem vagyok biztos, hogy ez inkább népi szokásokból vagy a nyelv sajátosságaiból alakult ki, de mindenesetre, engem is érdekel. Számomra egyébként bizonyos szintű pesszimista hozzáállást sugallnak az ilyen típusú kérdések, mintha az illető automatikusan elutasításra számítana. Igyekszem kerülni a használatát, házon kívül, de ez nem mindig megy tudatosan.

2015. jún. 17. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Az udvariasság jeleként már én is gondoltam rá, hiszen általában az ember "kedveskedésből" teszi fel ilyen stílusban a kérdéseit. De hogy ez miből alakult ki...


#2 voltam.

2015. jún. 17. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Ez nem nemzeti jellemző, inkább anglicizmus, az angolban kérdeznek így.:) Mert a feltételes mód tartalmazza a tagadó formát náluk.:) Szóval pont hogy magyartalan kérdezési mód!:)
2015. jún. 17. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Így szoktam:


Kérsz kaját?

Légyszi, add ide a sót!

Jössz velem?

Éhes vagy?

2015. jún. 17. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
4-es, ez hülyeség. A világon semmi anglicizmus nincsen ebben, a tipikus angol udvariassági formulák egészen mások.
2015. jún. 17. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

#4-es, ez tényleg nem anglicizmus. Éppen, hogy a külföldiek gondolkodnak nagyon pozitívan. Például, soha nem hallottam (még) olyat, hogy "aren't you hungry?". Persze, néha besikerül egy-egy "why don't you…?", aminek azért megvan a helye, inkább nyomatékosítanak vele.


Hogy udvariassági formula lenne? Hát… ezt nem gondolnám. Szerintem, a régi, elnyomó rendszerek "megtették" a maguk hatását és gyökeresen beépült a kultúrába, nyelvhasználatba.


#2-es, tetszik gondolkodásmódod. "Automatikusan elutasításra számítana…" igen, ez lehet a megoldás. Nemde? :)) Az meg, hogy az ember "kedveskedésből" tenné fel ilyen stílusban a kérdéseit, azzal nem értek egyet. Erre szokták mondani, hogy a kérdéseben benne van a válasz is. Nem? :)

2015. jún. 17. 13:10
 8/11 anonim ***** válasza:
Látom ezt már eldöntötted.
2015. jún. 17. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Csupán konzekvenciát vontam. Mozdíts el az álláspontomról! Neked mi a véleményed?
2015. jún. 17. 21:45
 10/11 anonim ***** válasza:
Első voltam.
2015. jún. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!