Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ti is megszüntetnétek a...

Ti is megszüntetnétek a kötelező olvasmányokat az iskolában? Nos, én igen. Többit lent kifejtem hogy miért.

Figyelt kérdés

előre bocsájtom hogy egyet nem olvastam el azok közűl, amit kötelezőnek neveztek/nek, mert halál unalmasak voltak.


A regények a szórakoztatásra születtek. Ha rákényszerítesz valakit arra, hogy olyat olvasson el, ami őt egyáltalán nem érdekli és távol áll tőle, akkor könnyen válhat az olvasás negatív élménnyé és az illető akár soha többé nem akar többé elolvasni. Eleve az olvasás arra való, hogy információt tudjunk magunkévá tenni általa, olyat, amit valaki leírt, elraktározott. Eltudjuk "menteni" a betükkel a kimondott szavakat/mondatokat és ha kell, elő tudjuk venni őket. Az írás maga egyfajta “tárhely”. Ebből a tárhelyből való információ visszanyerésre pedig maga az olvasás tudása és művelése szolgál. A regények és könyvek erre a képességre alapozva íródtak meg. Valakinek volt egy ötlete, akár egy jó történet és leírta, hogy másokkal megoszthassa azt, mármint azokkal, akiket érdekel. Magyarul szórakoztassa az embereket, vagy közöljön egy általa nagyon fontosnak tartott valamit velük a regényén/versén keresztül. Nem arra van egy mese/könyv, hogy kötelezzünk valakit rá, hogy márpedig ezt el KELL olvasni, ugyanis ezzel csak negatív összekapcsolásokat hozunk létre benne az olvasással kapcsolatban és elzárhatjuk az illetőt, hogy késöbb, akár komolyabb, őt érintő témákról olvasson olyan irodalmat, ami fejlesztően hathat a személyiségére illetve érdekli vagy netán szórakoztatja. Meg kell ismertetni a gyerekekkel az irodalmat, de kötelező jelleggel SOHA nem lenne szabad! Az iskolában lehetnének felolvasások, de soha nem osztályzatra, illetve kötelezően senkinek nem lenne szabad olvasnia, mert az olvasás NEM erre való!


vélemények?


2017. nov. 11. 01:19
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
65%
Egy szóval se mondtam, hogy műveletlen vagy, csupán a kötelező olvasmányok híres íróink művei ami valamilyen szinten a kultúránk része ezért nem szabad, hogy feledésbe merüljön. Ezért kell az iskolákban elolvasni.
2017. nov. 11. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:
És mi a véleményed arról aki nem olvasta el ezeket hiába volt kötelező, mert annyira unta és nem érdekelte hogy inkább mást csinált?
2017. nov. 11. 03:39
 13/25 A kérdező kommentje:
Mellesleg ismerem hogy petőfi sándor gatyába táncol... xP
2017. nov. 11. 03:42
 14/25 anonim ***** válasza:
82%

Eskü, azt hittem valami 13 éves kisgyerek hiszi azt, hogy leírja a nagy igazságot, amit rajta kívül mindenki tud.


Igen, a legtöbb ilyen könyv unalmas volt. Ezt könyvmolyként mondom. De senki nem halt bele. Talán a kis ugribugri nyomi gyerekek, akik nem tudtak a seggükön megülni, mert mindig villognia kell valaminek előttük.


És én tudom, hogy volt egy jó pár unalmas könyv (pl az Egri csillagok száz oldalon keresztül az ágyútöltésről szól, a Moby Dick-ben kb. alig pár oldal izgi, a nagyjában a hajóról pofázik meg a bálnazsírról), de el is olvastam őket. Ha te nem olvastad, honnan tudod, hogy unalmas?

2017. nov. 11. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
62%

Én teljesen osztom ezt véleményt, igaz csak 24 éves vagyok.

Megjegyzem egy évben körülbelül 30-40 könyvet olvasok el, és rendszeresen vásárolok könyveket, olyanokat amik érdekelnek! Kötelezőket viszont én sem olvastam el, mert én is úgy voltam vele, hogy köszönöm én is el tudom dönteni hogy mit szeretnék olvasni.


Ha még az volna, hogy például olvassatok el egy nektek tetsző könyvet, aztán mondjátok el róla a véleményeteket, az okés volna, de nem az hogy márpedig ezt el kell olvasni, mert így meg úgy alapműveltség, meg kötelező stb.


Én már alapból a kötelező szót is kifejezetten utálom, én olyan véleményen vagyok, hogy a szabad akarat szent.


Például mikor sokszor ünneplőben kellett menni, én sose mentem abban és volt olyan hogy akivel tanárral olyan kapcsolatban voltunk, elmondtam neki normálisan, hogy én nem ünneplek semmit, és nem fogok azért egész nap kényelmetlen ruhában lenni mert kötelező, és ezért akár a beírást is vállalom.


Bár igazából az oktatási rendszerre kár is egy szót pazarolni, érdekes, eddig semmi olyat nem használtam amire azt mondták, hogy ezt álmodból felkeltve is, meg meg hogy enélkül létezni sem lehet.

Nem számoltam semmit másodfokú egyenlettel, nem elemezgettem mondatokat szófajok szerint, és nem is álltam neki itthon elemezgetni a csapvíz kémiai összetételét.


Közben érdekes mód mégis lett jól fizető állásom, van barátnőm, elboldogulok az életben.


Szóval részemről a kötelező olvasmányokkal és mindennel együtt az egész oktatás egy nagy nudli.


Azt bezzeg nem tanították meg hogy miként kell egy bankszámlát nyitni, elkészíteni az adóbevallást vagy bármi egyéb olyan dolgot aminek ténylegesen hasznát vettem volna.


Szóval részemről teljesen nyugodtan betilthatnák a kötelezőket, nem mintha már érintene, de teljesen meg tudom érteni a diákok helyzetét ma is.

2017. nov. 11. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
62%

Ja és még egy apróság, valaki legyen szíves magyarázza el, hogy a " klasszikus irodalom " ugyan miért felsőbb rangú mint például kortárs sci-fi, fantasy, disztópia vagy bármi más műfajtól független?


Azért mert X éve írták?


Ez nem jelent semmit, ettől még nem lesz több mint bármi más könyv, amibe az alkotója beletette a tehetségét, gondolatait.


Szóval részemről ez az alapfokú műveltség is egy olyan dolog, hogy aha, és ki szerint, ki dönti el hogy mi ez az " alapfok ".


Mert az hogy valaki épp milyen ember nem az fogja eldönteni, hogy hány könyvet olvasott el, hány verset tanult meg, vagy épp fújja-e kívülről a történelmi neveket.

2017. nov. 11. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
77%

Nem szüntetném meg a kötelezőket, csak annyit változtatnék a rendszeren, hogy a gyerekeknek a maga szintjén kéne olvasniuk. Tehát nem kapásból a klasszikusokkal kellene kezdeniük, hanem mesékkel, kalandos, érdekes, vicces történetekkel. Olyanokkal, amelyek a saját korosztályukról szólnak, lehetőleg kortárs írók művei, így tudnának is azonosulni a leírtakkal.

Ráadásul, ha rajtam múlna, én olyan rendszert használnék, mint ami az egyetemen is volt: feladtak egy 10-15 könyvet tartalmazó listát és abból kellett elolvasni mondjuk 3-at, és te választhattál, hogy melyiket olvasod el. Olyan tantárgyunk is volt, ahol el kellett olvasni egy könyvet kötelezően, de semmiféle megkötés nem volt, hogy milyen könyvnek kell lennie - lehetett verseskönyv, horror, sci-fi, szakkönyv, akármi - csak az volt a lényeg, hogy az év végi szóbeli vizsgán az elolvasott könyvet a félév során tanultak alapján kellett elemezni a tanárnak.

Szerintem ez sokkal jobb módszer, minthogy a régies nyelvezetű klasszikusokat olvastatják gyerekekkel meg tinikkel. Gyerekként én is utáltam ezeket olvasni. Aztán felnőttként elolvastam párat és tetszettek is, de ahhoz kellett hogy legyen a hátam mögött 20 évnyi olvasás - többszáz könyv, mire megértem arra, hogy klasszikusokat is tudjak élvezettel olvasni.


31/N

2017. nov. 11. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
100%
Én is az utolsóval értek egyet. Nekem valahol a gimnázium utolsó két éve volt az, ahol elkezdtem élvezni egyes kötelező olvasmányokat, és azokat a problémákat amikről ennek kapcsán beszélgettünk, a korokat amiket megismertünk. Pár éve pedig újraolvastam néhány kötelező olvasmányt, és rájöttem, hogy azok, amik fölött napokat ültem, vagy a felét átpörgettem csak mert iszonyú hülyeségnek tűntek, igaziból érdekesek. (Pl. az Egri csillagoknak a csatajelentét már háromszor olvastam, mert tényleg jól van megírva, mindenkinek csak ajánlom kb. 30 év fölött).
2017. nov. 11. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
100%

Én mindig szerettem olvasni, szeretek a mai napig. De a kötelezők jelentős része még így is csak nyögvenyelősen ment, volt amit végig sem olvastam. Szerintem is gyerekként lehetne nagyobb választék. Például egy Rejtő Jenő könyvnek olyan szövege van, hogy végig tudok röhögni oldalakat annyira jól megírt és abszurd meg humoros.


Azzal nem tudok egyet érteni hogy "kötelező jelleggel soha". Ha mindent szabadon lehetne csinálni akkor a büdös életbe nem ment volna iskolába a gyerekek 90%-a.


Szerintem általános iskolában inkább a "lexikális irodalom" helyet, mellett inkább a népszerű, "trendi" irodalmat kellene elővenni. Olyat mint pár éve a Harry Potter. Mindenki tudja mi az, mindenki olvassa, "divat" elolvasni.

2017. nov. 11. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
100%

Én mindet elkezdtem ugyan (befejezni nem mindet tudtam, mert volt, amelyik annyira taszított), de csak 1 vagy kettő okozott pozitív élményt.

Én ennek ellenére nem szüntetném meg a kötelezőket, de egy nagyobb kört jelölnék ki, és abból szabadon lehetne választani. Tehát nem azt mondanám, hogy "Hamlet", hanem azt, hogy "egy Shakespeare dráma", nem azt, hogy az "Aranyember", hanem "egy Jókai-regény" stb.

Előnyök lennének:

- utána kellene nézni annak, hogy az alkotó életművéből vagy a korszak művei közül miből lehet egyáltalán választani (engem pl. idegesít, hogy egy-egy művet jól ismerek, de a hasonló 5-10 műről egyetlen mondatot sem tudnék mondani - egy felszínesebb, de széleskörűbb tudás hasznosabb lenne)

- a kortársak ajánlásánál nincs jobb: a diákok óhatatlanul megbeszélnék egymás közt, hogy "ez egész tűrhető / nagyon jó volt" vagy "jól beleválasztottam, kár volt" stb.

- nem lennének olyan unalmasak az órák - mert a legnagyobb hiba a műelemzés: a műveket olvasni kell, nem elemezni! Az a lényeg, hogy egy mű NEKEM mit mond / milyen érzéseket kelt, nem az, hogy az irodalmárok szerint az író mit akart mondani!


Szóval én TÖBBET olvastatnék, de nem jelölném ki a konkrét könyvet, és nem elemeznék.

2017. nov. 11. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!