Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Hogyan lehet "kedvesen"...

Hogyan lehet "kedvesen" kirúgni valakit?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy én még teljesen tapasztalatlan vagyok ebben, kevesebb, mint fél éve kerültem középvezetői pozícióba, és soha nem kellett még senkit sem kirúgnom vagy elküldenem.


Ez a mostani döntés sem az enyém volt, felsővezetői utasítást kaptam...


A történet annyi, hogy van egy dolgozónk, aki már nyugdíjas, de nyugdíj mellett teljes munkaidőben alkalmazzuk. Nagyon lelkiismeretes, rendes, becsületes alkalmazott, soha nem volt panasz a munkájára. Azonban amióta kitört a koronavírus járvány, az életkorára való tekintettel lassan másfél hónapja táppénzen és/vagy szabadságon van, egyrészt azért, mert már védett korú, másrészt azért, mert olyan visszaesések voltak náluk az elmúlt másfél hónapban a szervezetnél, hogy pillanatnyilag nem is tudunk neki munkát adni.


Ezen kívül, a harmadik ok, amiért a vezetőség az elbocsátása mellett döntött, hogy a kora és a fizikai állapota miatt sajnos már a vírus előtt is voltak vele gondok (mármint nem a hozzáállásával, azzal sosem volt baj, mindig tisztességesen dolgozott!), hanem egyszerűen arról van szó, hogy fizikailag nem bírja már úgy a munkát. Ez érthető is, hiszen tényleg nem fiatal már, de sajnos egyre kevesebb dolgot tudtunk rá bízni, sokszor panaszkodott, hogy sok neki, nem bírja. Szegény nem tehet róla, a kora nyilván nem az ő hibája, de be kell látni, hogy idős már. Próbáltuk úgy beosztani, hogy a rábízott feladatok ne okozzanak neki nehézséget, de ez se mindig sikerült és persze nem is volt túl fair a többi dolgozóval szemben, hogy ezt a munkavállalót a kora miatt folyton igyekeztünk kímélni, mert így sokszor a többieknek kellett többet dolgoznia helyette is...


Nagyon sajnálom szegényt, mert tudom, hogy nincsen jó anyagi helyzetben, és nagyon jól jön neki ez a kis plusz kereset a nyugdíja mellé, de az igazgatóság a mai napon úgy döntött, hogy mennie kell, és mivel én vagyok a közvetlen felettese, nekem kell közölnöm vele a dolgot...


Nem tudom, hogyan lehetne ezt finoman elmondani neki, hiszen egy rendes, jólelkű, dolgos ember, akinek csak annyi a "vétke", hogy túl idős már ehhez a munkához, és a járvány kitörése óta igazából másfél hónapja "parkolópályán" van, hogy úgy mondjam, mert dolgozni azóta sajnos nem tud, így tényleges munkát a szervezet számára hetek óta nem végez.


Nagyon kellemetlen helyzet, és nem tudom, hogyan kellene ezt a döntést közölnöm vele, de holnap meg kell tennem, jelenleg viszont semmi ötletem nincs rá, hogyan lehetne ezt a roppant lesújtó hírt viszonylag kíméletesen elmondani neki... :(


Ti hogy kezdenétek bele? Vagy hogy tálalnátok?

Akárhonnan nézem, ez mindenhonnan rendkívül nehéz lesz...



2020. máj. 6. 19:12
 1/6 anonim ***** válasza:
91%

Ugyanebben a helyzetben voltam pár hónapja.

Szerencsére pont aznap voltam home office-ben amikor ki kellett rúgni. Ezért az én főnököm intézte el. De előtte egyeztettünk (korábban ő volt a vezetője). Maximális tisztelet, az érdemeinek elismerése az alap. De sajnos el kell neki mondani, hogy a cégnél muszáj megválni emberektől. És az általad is felsoroltak miatt esett rá a választás. Ezt értelmes ember el kell fogadja. Különösen arra kell felhívni a figyelmét, hogy az életkora miatt az ő érdeke is valahol ez.

2020. máj. 6. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha ennyire lelkeden viseled ezt a dolgot, amivel nincs semmi baj, akkor próbálj meg utalni a mondandódban arra, hogy nem a te döntésed az elbocsátás. Ez a te és az ő lelkiismeretének is fontos és megnyugtató.


Persze konkrétan nem szabad megmondani azt sem, hogy "sajnálom, de a felettem lévő vezetők azt mondták, hogy ki kell rúgjam", mert akkor te iszod meg a levét, és ő is ugyanúgy ki lesz rúgva, téged meg számon kérhetnek. Nyilván azzal, hogy te ebben a pozícióban vagy, vállalnod kell ezt a felelősséget, hogy neked kell kirúgnod, és ezért sem ők teszik meg ezt.


Tehát valami ilyesmit tudnék elképzelni szövegnek, ami ezeket tartalmazza:

-biztos tetszik tudni, hogy mi a mostani helyzet; sajnos akármennyire sajnálom, de a cégünk olyan helyzetben van, hogy csökkentenie kell a kiadásait, és ebbe beletartozik az, hogy aki nem tud dolgozni az ismert okokból azt sajnos el kell bocsátanunk.


Viszont én a helyedben biztos azt tenném, hogy megmondanám neki, még ha nem is tudod megígérni, hogy ha visszaáll a helyzet akkor mindent meg fogsz tenni annak érdekében, hogy vissza tudjon jönni, bármilyen munkakörbe. Vagy ha nem is konkrétan ti hozzátok, de akkor azon lennék, hogy segítsek neki munkát találni bárhol máshol (ismertségi kör, interneten kutakodni ha van pár szabad perced, mert nem hiszem, hogy ilyen korban interneten is tudna munkát keresni hatékonyan).

2020. máj. 6. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
83%

Nagyon hasonló helyzetben voltam, talán annyi mázlival, hogy publikussá tették, hogy leépítés lesz, és minden osztályon n%-ot el kell küldeni, tehát mindenki számíthatott rá.

Engem 3 osztály érintett, tehát több emberről volt szó, olyanokról is, akik nem közvetlen kollégák voltak, viszont hasonló kvalitásúak. Tényleg minden szempontból (családi háttér, gyerek, képességek, önképzésre hajlandóság stb) meg lett vizsgálva a dolog, és olyanok lettek kiválasztva, akik nem fognak elveszni, életrevalók, de mivel valakikre rá kell bökni, így nincs apelláta.

Ember embernek farkasa, ment az ujjal mutogatás rám is, egymásra is, miért ő, miért nem amaz. Sajnos volt köztük olyan is, akit előzőleg már baráti körből is ismertem, a választás mégis rá esett, mert tudtam, hogy tudok neki segíteni máshol elhelyezkedni, ha szükséges, de magának is meg fogja oldani. Mondhatjuk előre lépésnek is talán, ha már így hozta a sors. Na az a vonal természetesen a baráti társasággal együtt megszakadt hamarosan, annak ellenére, hogy az új munkahelyén jobb fizetést és pozíciót kapott.

Szóval amit kihoznék ebből, sajnos a tapasztalat az, hogy ezt soha, senki nem veszi jó néven, ő sem fogja. De ha normális, belátó lesz. Talán ajánld fel neki te is, hogy ha adódik lehetőség, segítesz elhelyezkedni máshova, de akkor ne csak a levegőbe beszélj, hanem tényleg.

2020. máj. 6. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
90%

Engem csak egyszer rúgtak ki, teljesen tárgyilagosan és hidegen, akkor az volt, hogy velem együtt egy másik kollégát is kirúgtak. Pont aki nekem legszimpatikusabb volt, és szerintem nagyon jó munkaerő. (Jóban is voltunk). Már voltak csókosok a helyünkre) Így nem viselt meg mert arra gondoltam na ha őt kirúgták, akkor én mit is akarok.

Az önbecsülés fontos, ezért dicsérd meg úgy hogy azt másoknak is tovább tudja mesélni, akkor kevésbé"ciki".

De próbálj neki szerezni ha tudsz, mert ha nehezen talál másik munkát, az gond lehet neki az önbecsüléstől függetlenül.

2020. máj. 6. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Szépen közlöd vele, ezt így mind elmondod neki és meg fogja érteni. Biztosan kap végkielégítést. Ha nem, na az már g*nyóság. Esetleg ha a cég olyan g*nya, hogy megpróbálja végkielégítés nélkül megúszni és alá akar íratni vele egy közös megegyezéses nyulatkozatot, intézd el neki hogy mégis megkapja, ha valóban a szíveden viseled kicsit is a sorsát.
2020. máj. 6. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget és a tanácsokat.

Végül sikerült egész szépen lebonyolítani a dolgot, sőőt... szerintem a végén engem sokkal jobban megviselt ez az egész, mint őt. A dolgozó igazából mintha számított is volna rá, úgyhogy nem lepődött meg.

A lényeg, hogy túl vagyunk rajta.

2020. máj. 7. 15:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!