Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mit tegyek? Próbaidős szerződé...

Mit tegyek? Próbaidős szerződésem alatt baleset ért, ahogyan hazafelé indultam a biciklimmel. A cég nem hajlandó munkahelyi/úti balesetnek minősíteni, inkább elküld, mondván, úgy is lejár a szerződésem 31-én.

Figyelt kérdés
Elég komoly sérülésekről van szó. A baleset napjától számítva holnapig kapok táppénzt, aztán semmit. Nem vettek jegyzőkönyvet -még ezt is én kértem-, mert hogy mégis kitől vegyenek, a biciklimtől? Mindezt persze vigyorral az arcukon. Szóval ma megtörtént a leszámolás, de mindenki azt mondja -beleértve a műszakvezetőmet is-, hogy ne hagyjam, pereljem be őket. A kérdésem az lenne, hogy mennyi esélyem van, egyáltalán megtehetem-e, hogy pert indítsak? Rengeteget segítenétek.

#táppénz #próbaidős szerződés
2013. aug. 30. 23:03
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Mindenképp fordulj ügyvédhez, ez szerintem nem kérdés. Ami nem világos: ha nem akartad volna munkahelyi balesetté nyilvánítani, akkor is kirúgtak volna, vagy akkor megvárták volna, amíg meggyógyulsz?
2013. aug. 30. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Úgy gondolom, mindenképp elküldtek volna, mivel kb 6 hónap a gyógyulási időm, persze, ha minden jól megy, és nem kell műteni. Az, hogy munkahelyi baleset... Nos, hát nem akarnak fizetni, egyszerűbb elküldeni. a 17-től 31-ig szóló időtartamra is csak "sima" táppénzt kapok.
2013. aug. 30. 23:19
 3/15 anonim ***** válasza:

Nem mindegy, hogy tényleg úti balesetnek számít-e a baleseted.

Ezeken a linkeken meg tudod nézni, hogy törvény szerint mi számít annak:

[link]

[link]

Az is lényeges, hogy a beteg ellátási lapodon mi szerepel.

Ha úti balesetnek minősül a baleseted, akkor perelheted a munkáltatód baleseti táppénzért.

A "sima" táppénz esetében a keresőképtelenség első 15 munkanapjára betegszabadság jár, amit teljes egészében a munkáltató fizet (valószínű, hogy te is ezt kapod, nem táppénzt)

A munkaviszonyod nem egyértelmű, egyszer azt írod, hogy próbaidős szerződés (ami alatt legtöbbször azt értik, hogy határozatlan idejű szerződés próbaidő kikötésével), másszor azt, hogy lejár a szerződésed 31-én (ami azt jelenti, hogy határozott idejű szerződésed volt)

Ha határozott idejű volt a szerződésed, akkor fel sem kell mondania, a munkaviszonyod megszűnik 31-én.

Ha próbaidőn voltál, akkor fel kell mondania, de próbaidő alatt táppénz alatt is megszüntetheti a munkaviszonyod (akár már a táppénz első napjaiban is)

Azt, hogy érdemes-e pert indítanod és mire irányuló pert a fentiek figyelembe vételével kell eldöntened. (itt is csak úgy lehetne tanácsot adni, ha tudnánk, hogy mi miatt akarod beperelni, törvény szerint úti balesetnek minősül-e)

A munkaviszonyod megszűnése miatt nem érdemes perelned, mert akár a határozott időd járt le, akár próbaidő alatt mondott fel, törvényesen járt el.

Esetleg a balesetei táppénz miatt perelheted (de anyagilag nem valószínű, hogy megérné)

2013. aug. 31. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Bocsánat, hogy néhány fontos információ kimaradt. Szóval a cég, mikor felvett, 3 hónapos próbaidős szerződést íratott velem alá. E közben történt a baleset. A 3. hónap 17. napján, szombaton. Mivel 31-én lejár a szerződésem, így csak eddig -a mai napik- kapok táppénzt. A betegellátási papíromon 4-es kód szerepel, amit nem fogadott el a cég. Erre mondták, hogy "kitől vegyünk jegyzőkönyvet, a biciklidtől?". Egy hetes oktatás -training- előzte meg a munkábaállást a kezdetén, ami alatt azt mondták, hogy ha a munkahelyre, vagy onnan hazafelé tartó legrövidebb útszakaszon baleset ér, az munkahelyi balesetnek miősül. Szerintem úti balesetnek, de ez már lényegtelen amellett, hogy egyiket se fogadják el. Köszönöm a válaszokat, rengeteget segítenek. Az a baj, hogy ez az első munkahelyem és nem találkoztam még ilyen esettel. Ha valami nem világos még, szóljatok, csak már teljesen össze vagyok zavarodva, bocsánat.
2013. aug. 31. 10:15
 5/15 anonim ***** válasza:

Az rendben van, hogy 3 hónap próbaidő, de ettől a szerződés még vagy határozatlan idejű, vagy határozott idejű.

Ha határozatlan akkor a próbaidő alatt a táppénz ideje alatt is felmondhatnak.

Ha határozott idejű, akkor felmondásra sincs szükség, a határozott idő leteltével megszűnik a munkaviszonyod.

Régebben nem volt külön úti baleset, csak munkahelyi baleset, de annak sem ez a hivatalos neve. Ez most teljesen mindegy is.

Az a lényeg, hogy a mellékelt linkeken szereplőknek megfelel-e a baleseted úti balesetnek.

Jelentetted-e a munkáltatódnak, kértél-e akkor jegyzőkönyvezést, vagy csak most amikor leadtad a táppénzes papírod?

A munkaviszonyod nem jogellenesen szüntette meg, ha a próbaidőd még nem járt le, akkor joga van felmondani indoklás nélkül, ha határozott idejű a szerződésed akkor ég csak felmondania sem kell, lejárt a szerződés, megszűnt a munkaviszonyod.

A táppénz/betegszabadság idejére járó jövedelmed miatt indíthatsz pert, ha megéri.

Ha nem baleseti táppénzt kapsz, akkor erre a 2 hétre betegszabadságon leszel, amire a távolléti díjad 70%-át kapod.

Ha úti baleset, akkor az előző havi jövedelmed 90%-át.

Azt kell kiszámolnod, hogy mennyi ez az összeg és érdemes-e pert indítanod miatta. Könnyen lehet, hogy esetedben többe kerülne a leves, mint a hús (többet költenél arra, hogy ne betegszabit, hanem baleseti táppénzt kapj, mint amennyi a két összeg közötti különbözet) Feltéve, ha egyáltalán megnyernéd a pert.

2013. aug. 31. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
A belinkelt oldalon is azt írják, az úti balesetnél üzemi baleseti jegyzőkönyvet kell felvenni. Tőlem nem vettek... Inkább kinevettek. Lenne még egy kérdésem, ha nem gond: Olyankor mi a teendő, ha a balesetet senki nem látta? A gyár egy falu és város közt van. 3 autó ment el, de meg se álltak. Szóval, ha arra kerül a sor, hogy tanúkat szerezzek -amik nincsenek-, akkor így már el is veszítettem a lehetőségeimet?
2013. aug. 31. 11:07
 7/15 A kérdező kommentje:
Határozott idejű. A jegyzőkönyvet csak akkor kértem, mikor bevittem a táppénzespapírt. Nem tudtam, hogy egyáltalán létezik ilyen. Zöldfülű vagyok még e téren, mert mint mondtam, ez az első munkahelyem. És egyből ez történt... Nagyon szépen köszönöm a segítséged, rengeteget segítesz
2013. aug. 31. 11:13
 8/15 anonim ***** válasza:

A jegyzőkönyvet neked kellett volna felvetetned. Legjobb lett volna a balesetkor.

Ha a baleset helyszínére ment érted mentő, az bizonyítja a balesetet. Ha hazamentél és onnan mentél orvoshoz és a jegyzőkönyvezést is csak kb. 2 hét múlva kérted, akkor nem fogod tudni bizonyítani, hogy úti baleset volt.

Nem tudom, a műszakvezetőd mire gondol, hogy milyen alapon pereld be a munkáltatód.

A munkaszerződésed lejárt, a határozott idő leteltével megszűnt, nem köteles új munkaszerződést kötni veled.

A balesetedről nem tudod bizonyítani, hogy úti baleset. Nemcsak hogy nem nyernél semmit, de még a perköltséget is neked kellene fizetned (pár évig a perköltséget a munkáltató fizette, akár vesztett, akár nyert, de most visszatért az, hogy a vesztes fél fizet)

2013. aug. 31. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Értem-értem. A jegyzőkönyvet fel akartam vetetni, azt hiszem, 3 nap múlva mentem vissza. Akkor mondták, hogy mit gondolok, kitől vegyék fel, a biciklimtől? Akkor ennyi. Köszönöm szépen a segítséget. Tényleg rengeteget segítettél.
2013. aug. 31. 14:44
 10/15 anonim ***** válasza:

Sajnos nem sok mindent tehetsz, nem tudod bizonyítani, hogy úti baleset volt.

A munkatársaid könnyen biztatnak perrel, ők nem kockáztatnak vele egy fillért sem.

Arra figyelj, hogy a TBd most ég 45 napig "él" (gondolom nincs 360 munkaviszonyos napod az elmúlt 3 évben, így álláskeresési járadékra nem vagy jogosult) Utána, ha nem leszel biztosított, vagy egyéb jogon jogosult, rendezned kell azt is.

2013. aug. 31. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!