Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Joguk van hozzá?

Joguk van hozzá?

Figyelt kérdés

Az egyik osztalytarsamnak elvettek az elektromos ciijet annak ellenere hogy nem hasznalta csak nala volt mivel leszeretne szokni a cigirol(nyilt titokkent volt kezelve hogy cigizik ,de a tanarokat sem erdekelte csak ne iskola idoben tegye aminek eleget is tett)

Mikor elvettek kozoltek vele hogy nem kapja vissza ev vegeig es meg igazgatoit is kap

Nem ertem egyreszt ezt a nagy felhajtast emiatt de az erdekelne hogy valoban elvehetik e iskola vegeig vagy ezt nem tehetik meg? (40ezer forintos eszkozrol van szo,es sajat gondolatom szerint nem tehetik meg mert elveszik a magan tulajdonat es nem adjak neki vissza pedig nem is hasznalta)



2017. jún. 7. 22:26
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Mennyi idős az osztálytársad?

Mert 18 éve alatt e-cigije sem lehetne

Az iskolai szabályzatban benne van, hogy az iskola egész területén tilos a dohányzás?

- Biztos mert ez mindenhol így van, ez azt jelenti, hogy e-cigit sem lehet a diáknál-

Mehet panaszkodni az osztálytársad, de az iskola joggal megteheti, hogy év végéig elzárja a tiltott dolgokat.

2017. jún. 7. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2*Sü ***** válasza:
100%

A tanárnak lehetősége van a házirendben meghatározott esetekben akár a tulajdonjog jogszerű korlátozására. Például elveheti egy diák mobiltelefonját, ha az zavarja az órát. De ebben az esetben óra és/vagy az oktatási nap végén – attól függően, hogy a házirend csak az órán, vagy a szünetben is tiltja a telefonhasználatot – elvileg köteles visszaadni az elkobzott telefont. (Más kérdés, hogy nem biztos, hogy annyira érdemes ezt számon kérni, mert lehet, hogy az csak azt vonja maga után, hogy fegyelmi eljárás indul a diák ellen a házirend megsértéséért, amivel lehet, hogy a diák rosszabbul jár.)


Csakhogy itt van egy kis bökkenő. A 2012. évi CXXXIV. törvény (a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről) 1. § (2) bekezdése alapján „Az (1) bekezdésben meghatározott termékeket fiatalkorúaknak értékesíteni, vagy más módon hozzáférhetővé tenni tilos.”. Ergo a tanár nem adhatja vissza az elektromos cigarettát (ami az (1) bekezdésben nevesítve van), hiszen ezzel megszegné a törvényt, a diák számára „más módon hozzáférhetővé” tette az eszközt. És ez teljesen független attól, hogy előtte a diák már kvázi birtokolta azt az eszközt, a „visszaadás” is hozzáférhetővé tételt jelent. Nem hogy az óra vagy a nap végén nem adhatja vissza, ha be akarja tartani a törvényt, de év végén sem adhatja vissza (hacsak nem tölti be addigra a tanuló a 18. életévét).


Illetve itt ugye nem is a tulajdonjog korlátozásáról van szó, hiszen törvényesen nem is birtokolhat 18 év alatti fiatalkorú elektromos cigarettát, tehát a jog szerint neki az nem tulajdona, az eszközt jogosulatlanul birtokolja.


Az iskola, ha a legetikusabban akar eljárni a törvényesség keretein belül, akkor is maximum annyit tehet, hogy a szülőknek adja vissza az elektromos cigit. Ha az iskola kicsit keménykedni akar, akkor szankcionálhatja a diákot, vagy akár a gyámügy felé is jelezheti az esetet, amit sem a diák, sem a szülei nem fognak kitörő lelkesedéssel fogadni, pedig teljesen jogos lenne.

2017. jún. 8. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

Törvényben benne van, hogy minden közintézményben, így az iskolákban is tilos a dohányzás. Ez vonatkozik a 18 év fölötti tanulókra is. Plusz az iskolai szabályzat is tartalmazza a dohányzás tilalmát a mobiltelefon használatának tiltása és még sok egyéb apróság mellett. Beiratkozáskor ezen szabályzatot elvileg minden tanuló elfogadja a beiratkozás tényének rögzítésével (aláírással).

Amennyiben 18 év alatti a tanuló, akkor szülőnek adhatja vissza az "elkobzott" holmit a tanár vagy az igazgató. És emellett csak örülhet a kedves barátod, ha nem jelenti az iskola a gyermekjóléti szolgálatnak a tényt (mellesleg első esetben nem szokta).

2017. jún. 8. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Az iskola nem azt kifogasolta hogy nala volt hanem hogy allitolagosan hasznalta a teremben ami nem igaz

Nalunk a dohanyzasbol nem csinalnak musort csak aki extrem modon szegi meg az erre vonatkozo szabalyokat

Az osztalytarsam maganal tartotta amit az egyik tanarom eszrevett (zarojelben megjegyeznem hogy az elott is nagyjabol az egesz tantestulet latta a tarsamnal az eszkozt de nem volt ra egy rossz szavuk sem)

A gyamuggyel es a kiskoruak dohanyzasaval kapcsolatban minden masodik mai fiatalt be lehetne jelenti


Koszonom az eddigi valaszokat

2017. jún. 10. 18:05
 5/5 2*Sü ***** válasza:
100%

> Az iskola nem azt kifogasolta hogy nala volt hanem hogy allitolagosan hasznalta a teremben ami nem igaz


Ha ezt állította az adott tanár, akkor az adott tanár úgy látta, hogy használta. Az persze lehetséges, hogy tévedett, rosszul látta. Máskülönben miért hivatkozott volna erre? Hiszen ha csak azt látta volna, hogy birtokolja, de nem használja, és el akarta volna kobozni, akkor erre is lehetősége lett volna – sőt lehet úgy is értelmezni a törvényt, hogy ez kötelessége is volt –, nyugodtan hivatkozott volna arra, hogy pusztán csak birtokolta az e-cigit. Nem kellett volna valótlant állítani ahhoz, hogy jogszerű legyen az, amit csinált. De mindegy is. Ha tévedett, vagy valamilyen okból szándékosan ferdítette el az igazságot, akkor is jogszerűen járt el.


> Nalunk a dohanyzasbol nem csinalnak musort csak aki extrem modon szegi meg az erre vonatkozo szabalyokat


Azt kell mondanom, hogy elég baj az… Ez a jogszerűtlen, nem az e-cigi elkobzása. (Oké, addig rendben van, hogy nem motoznak meg mindenkit, de ha valakit dohányzáson érnek tetten, annak kellene következményének lennie.)


> A gyamuggyel es a kiskoruak dohanyzasaval kapcsolatban minden masodik mai fiatalt be lehetne jelenti


Azért minden másodikat biztos nem. De sajnálatosan így is eléggé sok 18 év alatti dohányzik.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Az a baj a cigivel, hogy rohadtul addiktív. Mikor elkezdtem dohányozni, akkor személy szerint én nem valami menő dolgot láttam benne, pusztán a kíváncsiság hajtott. Nekem jó érzés volt, egy kis kellemes kábultság, ellazultság érzetet adott. De valahogy mindig egyre több és több lett az a mennyiség, amit elszívtam. Eddig még nincs is probléma a dologgal. Ha csak ennyiről lenne szó, akkor azt mondanám, hogy ha valaki ezzel akar élni, akkor hajrá.


A dolognak van egészségügyi következménye. Így 40 évesen már erősen érzem is. Magas vérnyomás, a tüdőkapacitás csökkenése, stb… Nem beszélve a cigiszagról, amit átvesz a bőröd, a hajad, a ruháid. De erről nem akarok hosszan beszélni, bár fontos tényező, de erről beszélni szoktak eleget.


A cigivel a legnagyobb probléma, hogy egy idő után az égadta világon nem ad semmiféle pozitív élményt. Nem, nem leszel tőle nyugodtabb. Egy dohányos egy cigi után pont annyira nyugodt, mint egy nem dohányzó úgy általában. Persze ahhoz képest nyugodtabb leszel dohányosként, mint mikor hosszabb ideje nem gyújtottál rá, de ez az állapot az, ami feleslegesen túlfeszített, szorongó, ideges állapot. A cigi egy idő után csak arra jó, hogy csökkentse a cigi hiányának a nagyon negatív hatásait, ami cigi nélkül amúgy nem is lenne. Tehát tulajdonképpen a semmiért költesz el alkalmasint havi 20-30 ezer forintokat, miközben az egészből semmit nem kapsz, viszont annál többet veszítesz.


Leszokni meg kb. annyira egyszerű, mint a heroinról leszokni, mert egy hosszútávú pozitív hatás miatt kellene rövidtávon eléggé „kellemetlen” hatásokat átélni. Ha éppen jó kedvedben vagy, minden oké, akkor úgy vagy vele, hogy minek elrontani a mai napot a leszokással, inkább majd holnap. Ha rosszul mennek a dolgaid, akkor meg nem akarod még ezzel is tetézni, a leszokást inkább holnapra halasztod. A sok „inkább holnapból” aztán szépen évek, évtizedek állnak össze.


~ ~ ~


Persze lehet egy e-cigit nikotinmentes folyadékkal is használni. De mindig ott a lehetőség és a kísértés, hogy valaki egyszer kipróbálja a nikotinos változatot. Onnan meg ugyanaz a mechanizmus megy, mint a ciginél. Egy ideig a jó érzésért fogyasztod. Mikor már nem ad olyan jó érzést, mikor már le kellene állni vele, akkor meg már gond van, mert pont azért nem adja a jó érzést, mert már rászoktál, és már nem tudod csak úgy elengedni.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Oké, 18 év alatt az ember nem túl bölcs. Oké, értem, hogy valaki ennyi idősen még képtelen belátni, hogy a törvényi szabályozás nem ellene, hanem érte van. De akkor legalább annyi visszatartó hatása hadd maradjon a törvénynek, hogy ha valaki dohányzik is – akár klasszikus, akár e-cigi formátumban –, az tegye az iskola falain kívül, és ne legyen olyan ostoba, hogy beviszi az iskolába. Ha meg megteszi, akkor ne háborodjon fel, ha ezért alkalmasint szankciókat kap. Nem a tanáron kell számon kérni, hogy jogosan vette-e el, hanem azt kellene belátni, hogy maga az, hogy ez megtörténhetett a diák – vagy aki őt dohánytermékhez juttatta – jogsértéséből fakad. A diáknak kell belátnia, hogy a dolog abszolút módon a ő sara, teljes mértékben ő a felelős a történtekért, még akkor is, ha ebből őt valamilyen hátrányos következmény is terheli.

2017. jún. 11. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!