Mennyire változtat meg az alkohol? Az alkoholisták miért bántalmazzák gyakran a családjuk ha akik simán csak részegek azok nem?
Több kérdés is van először kezdjük azzal hogy miért van az hogy at alkoholisták gyakran agresszívak de ezzel ellentétben a legtöbb család esetében ha mondjuk az apa csak alkalmakkor iszik alkoholt részeg (nagyon részeg) meg csak évi 1-szer/2-szer lesz mondjuk ünnepségek után vagy valami akkor ilyenkor általában nem veri szét a feleségét meg a gyerekeit a 10-20 alakalomból az évek alatt egyikbe sem. Ezzel ellentétben az alkoholisták esetén mindenki az alkoholt okolja. Most miért teljesen más az arány az alkoholisták esetében agresszivításban mint az átlagos részeg emberek esetében? Miért lesznek nagyobb esélyel agresszívak részegen az alkoholisták mint az átlag emberek akik csak lerészegednek? Tudom nem minden alkoholista agresszív és van aki balhézik részegen de nem alkoholista ugyanakkor az arányok egészen másnak tűnnek hiszen a legtöbb ember volt már életében részeg mégsem verte szét a családját.
A másik ami fenti kérdés hogy milyen hatással van az emberekre az alkohol és milyen mértékben. Van hogy más lesz tőle az ember személyisége (mégha csak egy kicsivel is) vagy csak azt hozza kő az emberből ami alapból benne van? Egy pohár sörnek van hatása? Mondjuk egy pohár bornak? Mennyi? Mi számít mondjuk közepes mértékű alkoholfogyasztásnak ami minden napra már sok lenne de egy alkalommal nem sok és mi számít egyértelműen soknak? Mind 3 esetben érdekel nagyjából milyen hatása van általánosságban az emberekre (tudom mindenkire más de érdekel) és mennyit számít? Egyébként mennyi idő után kezd el hatni az alkohol? 10-20 perc vagy félóra? Mennyi idő után hat teljesen? 1 órán belül? Meddig tart kb a hatása?
Téves az egész megközelítés.
Az alkoholista gyakrabban részeg, mint az alkalmi ivó, de az alkalmi ivóból is kiválthat agresszivitást az alkohol, és az alkoholisták között is van olyan, aki részegen sem agresszív.
Nem mindegy, hogy az évnek hány napján kell elviselni a részeget a családban, és minden részegségi állapotban ott van a rizikó, az agresszivitásra is.
Az alkoholnak van olyan hatása, hogy oldja a gátlásokat, megszünteti az önkontrollt - mindegy, hogy naponta iszik, vagy csak alkalmanként..
A milyen hatása van, mikor, és meddig hat, és hasonló kérdésekre nincs pontos válasz, sok mindentől függ, még egyetlen ember esetében is, de jellemzően nem egyetlen pohár sörtől, vagy bortól rúgnak be az emberek.
A hatás az elfogyasztott mennyiség függvénye is (és még sok másé) és jó sokáig eltarthat, amiben már nincs semmi öröm (okádás, filmszakadás, másnaposság, stb)
Az alkoholista MINDEN NAP részeg, pont ez a lényege, az alkalmi ivó meg néha lemegy meginni 2-3 sört, és az alkoholistát nem kell elviselni egyáltalán.
Családban is van, undorító az egész, főleg, mivel a család azon része gyakorlatilag teljesen beleroppant az alkesz gyereküknek való értelmetlen segítségnyújtásba.
Azért értelmetlen, mert a csaj piál ugyanúgy, hazudozik, lop, csal.
Az ilyet a házba nem szabad beengedni a harmadik "jaj elmegyek elvonóra" ígérete után, nem még asszisztálni hozzá - azért lophat, mert bejárása van a házba.
Ott van az eltérés, hogy nem mindegy, éves szinten száz alkalommal részegedik le az illető, vagy kétszer.
Nem az alkoholistákat védem, de az nem igaz, hogy az alkoholista agresszív, az alkalmi ivó meg nem. a sok alkalom nyilván sok konfliktus lehetőséget rejt, ami nem csak az agresszivitásban nyilvánulhat meg.
Az alkohol hatása az alkalmi ivókra is hasonló, mint az alkoholistára, csak az utóbbinál ott van a függőség, ami vezethet a kettes által felvázolt helyzethez: lop, csal, hazudik, hogy ihasson (meglehet nem is agresszív, de a család pénzét italra költi)
Az elsővel nagyrészt egyetértek, a gyakoriság az egyik kulcs a kérdésre: aki mindennap iszik, annak tizennégyszer annyi esélye van az agressziójával balhét csinálni, mint aki kéthetente egyszer részeg. Azt is fontos észben tartani, hogy nyilván, aki mindenáron asszonyt akar verni, az megtalálja rá az ürügyet, de azért nem minden agresszív érzésből lesz perpatvar meg fizikai erőszak, ez a körülményektől is függ. Láttam pár olyan kocsmai arcot, akin látszott, hogy mindenáron verekedni akar, de nem talált rá partnert, mert mindenki kedvesen, békésen reagált a kötekedésére, és annyi ítélőképessége neki is volt, hogy ebben az esetben teljesen hülyét csinálni magából, ha elkezdene pofozkodni.
Annyi viszont lehet a dologban, hogy aki masszívan alkoholista, annak már jelentősen torzul a személyisége a függőség hatására. Egyre távolabbinak tetszenek számára a józan világ normái, társadalmi elvárásai, és sokszor akkor is úgy érzi ezt, mikor épp tiszta pár óráig, mert az önképe részébe épült az az elmeállapot, amit részegen megél. Persze vannak olyan alkoholisták is, akik nap mint nap megbánják, hogy hogyan viselkedtek, mikor ittak, de ezt a kognitív disszonanciát meg a vele járó öngyűlöletet egy idő után egyre nehezebb elviselni. Épp azért nehéz általánosan beszélni arról, milyen emberek az alkoholisták, mert majdnem annyira sokfélék, mint az emberek úgy általában.
"Van hogy más lesz tőle az ember személyisége (mégha csak egy kicsivel is) vagy csak azt hozza kő az emberből ami alapból benne van?" A kettő együtt igaz. Más lesz tőle az ember, de csak azért, mert olyan tudattartalmakat hoz felszínre, amelyeket az etikai nézeteink és/vagy a gátlásaink miatt elfojtunk. A szó szoros értelmében nem igaz a mondás, hogy "az alkohol beszél belőle". Nem az alkohol beszél, hanem az ember, aki olyan oldalát mutatja meg, amit józanul elrejt, akár tudatosan, akár tudattalanul.
Valamennyi hatása van egy pohár sörnek vagy bornak, hiszen megemelkedik tőle az ember véralkoholszintje, de ez egyes embereknél annyira elhanyagolható mennyiség, hogy a viselkedésén nem látszik.
"Mi számít mondjuk közepes mértékű alkoholfogyasztásnak ami minden napra már sok lenne de egy alkalommal nem sok és mi számít egyértelműen soknak?"
Ezt csak az alapján lehet meghatározni, hogy a fogyasztó személy mennyire bírja az alkoholt (egyrészt az adott körülmények – mennyit evett aznap, milyen az idő, fáradt-e stb. –, másrészt általában milyen a toleranciaszintje), de így is kétféleképpen. Az egyik az, hogy mekkora az egészségkárosító hatása, a másik az, ami a kérdésed fókusza, hogy a személyiségére milyen hatással van. Közepes mennyiségnek én azt tekintem, ami nem a "kicsit érzem" állapot, de ami nem okoz talajrészegséget (alig tud beszélni és járni, hányinger, szédülés), de ez is egyénenként változik, hogy kinél melyik mikor és milyen mértékben jelentkezik. Hasraütésszerűen erre azt mondanám, egy alkoholt átlagosan bíró személy esetében ez 4 sör 3 óra alatt. Ennyit mindennap meginni hosszú távon általában már kimutathatóan pusztítja a májat, és a pszichére is hatással van (akkor is, mikor az illető józan). Kéthetente ennyit meginni elhanyagolható egészségkárosító hatással bír.
Hogy mennyi idő alatt hat az alkohol, az is rengeteg mindentől függ (üres-e a gyomrod, milyen italt iszol). Egy feles hatását már 5 perc után lehet érezni, de ha nem töltesz utána, hamar elkezdesz kijózanodni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!