Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Megecetesedett a cefre? Mik...

Megecetesedett a cefre? Mik az egyértelmű jelei annak, ha egy cefre megecetesedett?

Figyelt kérdés

Szomszéd beszél össze-vissza, hogy elromlott a cefréje, megecetesedett, ilyesmi. De én nem látom rossznak..., hasonlít a miénkhez, az se szokott soha rossz lenni.

(Egyébként semmit nem szoktunk bele tenni, se cukrot, se egyéb szereket, csupán a színtiszta, érett gyümölcs.)

Szóval mi az ecetesedés nyilvánvaló jele?

Milyennek kell igazából lennie a cefrének?



2016. júl. 9. 09:54
 1/5 Phoney ***** válasza:
100%

Ízléses ember számára büdös, gusztustalan ízű, illetve főzéskor masszívan technokolszagú előpárlata van. Az egészséges cefreillat az a finom erjedt, boros illat, ami az elején jelenik meg, és végig csak ennek szabad erősödnie. Ha átmegy a masszív „apamiezabüdös” cefreszagba, akkor lett ecetes. Ha nem volna gusztusod meginni a levét, akkor az nem jó cefre.


Sok-sok otthoncefréző ember számára az ecetes cefre és a belőle fözött ecetes pálinka a „normális”, mert mindig ilyenre sikerül nekik, így ilyennek szokták meg. Lehet, hogy Te is közéjük tartozol. Az ilyen pálinka elsősorban nem azért „erős”, mert ötvenfokos, hanem mert marja az ecet a torkot. Ha annyi tízezresem lenne, ahányszor tiszta ecetes szart tettek elém „igazijó házipálinka” címén, az most hirtelen jól jönne.

2016. júl. 9. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

És neves pálinkafőzdék fogadnak "ecetes cefrét" bérfőzésre, és kifőzik azt a főzetőnek? És eztán hagyják, hogy az "ecetes pálinkáért" fizessen az alany, majd emlegetve a neves pálinkafőzdét kínálja meg azzal a pálinkával az ismerősöket, barátokat?


Most pálinkafőzde nevet nem írok, de komolyan híres, neves főzdéről van szó, nem pedig valami putri kis bizniszelő főzdére...


Én úgy tudom, hogy ha nem jó a cefre, akkor nem szokták fogadni és kifőzni, vagy ha több hordó van és valamelyik nem jó, akkor azt ki is öntik...


Hogy is van ez?


(Szóval nem én főzögetem a pálinkát a konyhában, nem vagyok zugfőző, továbbá inni sem iszom a pálinkát magában, inkább csak ismerősöknek kínálom ünnepekkor, és ajándékba adom. Eddig nem volt rá panasz, sőt... Csak most a szomszéd dumája miatt gondolkodom és kérdezek....)

2016. júl. 9. 12:30
 3/5 A kérdező kommentje:

Látható jele nincs amúgy?

Mit tudom én, mondjuk valami zavarosság a cefrében, vagy hártya a tetején, mint mikor almaecetet próbáltam csinálni... :) Tehát nem valami ilyesmit kéne látni, ha ecetes lesz a cefre?


Tényleg és ízre esetleg?


Eleinte édesnek éreztem, később szénsavasfélének, aztán borra emlékeztető inkább kesernyés, de nem igazán kesernyés, nem is tudom mihez hasonlít. Ja csak nyalogattam, nem nyeltem le. :)

2016. júl. 9. 12:33
 4/5 Phoney ***** válasza:

„És neves pálinkafőzdék fogadnak "ecetes cefrét" bérfőzésre, és kifőzik azt a főzetőnek?”


Egyesek ma már nem hajlandók, de sokan igen. Ha csak a hibátlan cefrét főznék ki, akkor a bérfőzdék többsége be is zárhatna... és sok neves főzde pont ezért hagyta abba a bérfőzést, mert hiába mondták az ügyfeleknek, hogyan kell normális cefrét csinálni, ugyanúgy romlottat hoztak. Egyes „neves pálinkafőzdék” viszont nemcsak neked főzik ki a rossz cefrét, hanem még a saját nevükkel is küldenek rossz pálinkákat a boltokba (igaz, hogy azok legalább nem ecetesek). A „legnevesebbek” közt is van 1-2 ilyen: [link] (Ezek többsége még ma is pont ugyanolyan, mint a teszt idején.)


Nem, látni nem lehet. (Mármint egy bizonyos szint fölött biztosan, de már nagyon kevés ecet is elrontja a pálinkát.) A cefre íze ilyenkor ecetesen savanyú, mint amilyen a rossz házibor. Persze ez megint csak olyan, hogy egyesek az is szeretik, de azért általában igaz, hogy ha kifőzés előtt jóízűen meg tudsz inni egy pohárral a cefre levéből, akkor nincs nagy baja. (Ha nincs benne olyan cefreadalék, amitől lepárlás előtt nem fogyasztható, pl. kénsav, akkor nyugodtan lenyelheted.)

2016. júl. 9. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Érdekes cikk, kösz a linket. Ahova én viszem, az nincs ebben a listában. Legalább ennyi.. :)
2016. júl. 10. 03:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!