Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Szegfű-Szekfű. Melyik a virág...

Kovács Pál kérdése:

Szegfű-Szekfű. Melyik a virág és melyik a fűszer?

Figyelt kérdés
régebben azt hittem, hogy a virág terméséből lesz a fűszer, nemrég azonban felvilágosítottak róla, hogy az egyiket k-val, a másikat g-vel írják, és semmi közük egymáshoz. (ami nekem fura, mert szerintem még az illatuk is hasonló. Na szóval melyik-melyik?
2011. márc. 18. 23:53
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem jól világosítottak fel. Szegfű és szegfűszeg. A 'k' betűs írásmód régies.
2011. márc. 18. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
És van közük egymáshoz?
2011. márc. 18. 23:59
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
abszolút semmi.A szegfű virágot ugye ismered.A fűszer egy trópusi fa ki nem nyílt virágjának(bimbó)a szárítmánya.
2011. márc. 19. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
56%
Esetleg keverjük még ide azt is, hogy van olyan, hogy orvosi székfű :) Ami egyébként a kamilla.
2011. márc. 19. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
77%
Régen sem írták k-val,csak sokan helytelenül mondták.
2011. márc. 19. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Az elözöek jól irták, a szegfüszeg egy trópusi fa nem kinyilt és megszáritott virágbombója, és ezt is g-vel irják.

A kettönek annyi a köze egymáshoz, hogy a füszer illata hasonlit a szegfü virágéra, és ennek alapján nevezték el.


Egyébként pl. németben mindkettöre a "Nelken" = szegfü szót használják.

2011. márc. 19. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
51%

Az előttem válaszolóknak igaza van, csak egy dolgot nem hagyhatok szó nélkül


06:59: Nem helytelenül mondják "k"-val, hanem tájszólásban. Attól, hogy leírva nem helyes, az élő nyelvben nyugodtan lehet úgy mondani, ha valaki azért teszi, mert náluk így mondják. Pl. nálunk is k-val mondják, meg még sok más szót is, a nyelvjárásgyűjtések is megállapították, hogy a mi vidékünkre ez jellemző (mármint hogy egyes szavakban g helyett k van). A tudományos magyarázatba most nem mennék bele, hogy ez miért lehetséges, hogyan alakul ki. A lényeg, hogy ez olyan, mint Szegeden az ö-zés.

2011. márc. 19. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó hozzászólót felvilágosítom, hogy szegfűnek nem is lehet ejteni, hiszen általános iskolába járt emberek számára köztudott, hogy a zöngétlen f miatt az előtte levő g-t k-nak tudjuk csak ejteni.
2013. okt. 18. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:

#8: igen, az #5-ösön felsírtam! hogy lenne már a [szekfű] ejtés helytelen, amikor magyarul úgy mondjuk, nem is tudjuk máshogy :-)

(– persze, tudom, hogy "tudjuk" máshogy: lehet g-vel, ha lassan, tagoltan mondod... de természetes beszédtempóban, beszédmódban zöngétlenedik, nincs mese)

2021. okt. 31. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!