Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Böjt -spirituális, vallásos...

82reni kérdése:

Böjt -spirituális, vallásos okból, mit, miért, hogyan? Nem csak kifelé (ételek), befelé (lelkiek) is érdekel. Szigorú böjt hatásairól, tapasztalatokkal, élethelyzetekkel. Mi az egészséges értékrend, mérték, a böjt valós tartalma?

Figyelt kérdés

Mint katolikus tartom a böjtöt.

Hosszú út vezetett az "ÉN" tartani akarom a böjtöt, milyen böjtöt, miért, hogyan-tól, az "Isten megadja nekem hogy böjtölni tudjak"-ig.

Ugye előírás alapvetően péntekenként, nagyböjtben húsvétkor, és az adventi időszakban van (ortodoxoknál ez a szigorúbb a mi nagyböjtünkhöz képest). Vannak gyönyörű szokások, külsőségek.

A középkorban kenyéren és vízen éltek -40 napig, a 6 vasárnapot nem számítva, amikor rendesen ettek az ünnepnapra való tekintettel, húsmentes, más böjti ételeket talán.


Én a lelki tartalmáról Anselm Grünn -től tanultam (és hasonló gondolatokat találtama Misztika és Erosz, valamint az Alulról induló lelkiség című könyveiben is).

Főleg a sivatagi atyák tapasztalataiból indul ki. A szerzetes, aki megtartóztatja testét, és lelkét, cölibátusban él, kerüli az ételeket, s csupán a legkevesebb, legíztelenebb szükségeset veszi magához ami még létben maradásához szükséges. Felelőssége van egészségéért,testileg-lelkileg egyaránt Isten előtt, tehát őrizkednie kell a túlkapásoktól -mind testben (drasztikus-de nem a mi mértékünk szerint!- böjt), mind lélekben (ha vendég érkezik, vagy vendégségbe megy, a szeretet parancsa előrébb lép és felfüggeszti e böjtöt. Ezeket az alkalmakat nem keresi. Továbbá nem büszke saját böjtjére, mert a lelki gőg a lelki falánkság bűn lenne. Egészséges mértéket keres, Isten segítségét várja a böjtjéhez, és tudja, hogy amit tesz azt Isten kedvéért, nem önmagáért teszi, szemben a ma divatos irányzatokkal: mindent csak önmagadért, egészségért, teljesebb, jobb életért, ahol az Én felé tolódik a súlypont és lelkileg bűnbe, a böjtben mértéktelenségbe visz. Ezért Isten kedvéért abba is hajlandó hagyni a böjtöt, még ha azt hiszi is hogy Isten kérése hogy böjtöljön sokat, erősen, elöljárójának engedelmeskedik és lelkiismeret vizsgálatot tart, hogy böjtjével ne szegüljön ellent és bűnössé ne váljon az önsanyargatása.


Ismerjük a szentek életéből így milyen elképesztő "eredményeket" értek el -volt aki évtizedekig szinte, vagy teljesen semmin élt -Krisztus testét leszámítva, ami pedig nem nagylakomát jelent mit egyesek hinni szeretnék.

Bár a filmek csak az önostorozó képet mutatják erről az életvitelről, amit ott látunk az lelki gőg, és kerülendő a szerzetes, böjtölő számára. Átfordul a böjt és saját kedvét elégíti ki egy téves Isten-képpel, így a lelki torkosságba esik az általuk mutatott önsanyargató.


Pár éve Vértesaljai atya ugye példát mutatott a mai hívő böjtjére. Áldozatként, imádságként vállalta Magyarországért, a magyar emberek sorsáért. Engesztelt vele.

Volt egy társa, Aki szintén sokáig bírta, de az életvitele miatt a vállalt időszakon túl abbahagyta.


Én is próbálkoztam több módon betartani, pl. napi háromszori étkezés, édesség és hús, állati eredetű táplálékok nélkül. Majd kenyéren és vízen, vagyis nagyjából kiterjesztve a búza (gabona) és a szőlő (szőlőmag, olaja, mazsola) a fűszerek, teák, zöld levelek, és citrom által mintegy teljesen lefedett körben tartani a nagyböjtöt, a nagyhetet pedig pászka és tea, vagy mindezek elhagyása mellett kitartani. Lelkileg egyszer volt hogy mindennap keresztút-járással erősítettem meg magam Isten kegyelmében.


Ugyanakkor nem tudom, nem ismerem még mindég a helyes mértéket, módot a böjtölésre. Ezekről elmondhatom a tapasztalataimat, semmi különös. Év közben egy szelet tortáról nem tudok lemondani, akkor eszembe nem jutott ha elém tették hogy megehetném. Amikor az ember elhatározza magát lélekben, akaratban, és Isten segítségét kéri hozzá, egészsége rendben, 100 kiló feletti súlynál, nőként nem okozott problémát, 6 nap teljes megvonása sem az ételnek. Olyan érzésem volt, hogy bírnám tovább. Böjt után a visszaszoktatásban már mutattam bőven mértéktelenséget. Lelkiekben sem bírtam követni.


Ma feleség és anyuka vagyok, várandósság, szoptatás idején éppúgy nehéz a böjt tartásának mikéntje, mint amikor a férjem miatti szeretetből "lemondok" a böjtömről. Neki ez nehezebben megy, és nem látja-tapasztalja benne amit én. Magam pedig gyarló, és erőtlen vagyok, ha nem erősítenek meg.


Így szeretném megkapni a választ a kérdésemre.



2012. jún. 13. 12:01
 1/4 anonim ***** válasza:
Mi is a kérdés valójában?
2012. jún. 13. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
"Nem az betegít meg téged ami a szádon bemegy, hanem ami kijön." A bőjtölés (erőszakos táplálékmegvonás)segíthet tisztán tartani a testedet, de a növényi eredetű táplálékot fogadd el. Nem hiszem, hogy ha megtagadod magadtól a jó dolgokat azzal rögvest megkapod a beutazási engedélyt a mennyországba. Ilyen alapon az éhezők(vannak, nem is kevesen)mind ott éreznék magukat és nem koldulnának egy kis alamizsnáért. Kegyelem, amit a hited által megkaphatsz. Úgy kérem, hogy a mindennapi lelki kenyerünket, és hogy szabadítson meg a gonoszságaimtól. De mindenkinek a maga egyéni útja szerint. A szeretet egyformán adatik mindenkinek. Sem szépség,sem gazdagság, sem hírnév és talán még az önsanyargatás sem sokat nyom a latban. A szívek vizsgálójánál nem lényeges, hogy mi van a pénztárcában vagy a gyomorban. De ha te úgy érzed, hogy szenvedned kell, akkor rajta, de ezzel azt bizonyítod, hogy Jézus Krisztus szenvedése kevés volt a megváltásodhoz.Pedig elég volt. Mindannyiunkért.
2012. jún. 13. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

A kérdés: a gyakorlat.

Nekem van sajátom, ami nem elégít ki, és a körülményeim közt szeretném megtalálni a helyes utat. Ehhez szükségem lenne hogy tudjam, egészségem, állapotom tekintetében mit tehetek.


Krisztus megváltása valóban elég, ugyanakkor nem automatikusan működik, én is kellek hozzá.

2012. jún. 13. 12:51
 4/4 anonim ***** válasza:
Komolyan nem értem, mit akarsz megtudni. Midenesetre babavárás és szoptatás alatt ne böjtölj!
2012. jún. 13. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!