Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mitől kialvatlan, kimerült...

Mitől kialvatlan, kimerült egy babás anyuka?

Figyelt kérdés

3 dolgot szeretnék leszögezni.

1. A kérdésemmel senkit nem akarok megbántani, vagy lekicsinyelni a munkáját. Nem provokáció, tényleg nem értem a dolgot.

2. Normális, értelmes, objektív válaszokat várok. A "majd megtudod ha lesz gyereked" nem az, ahogy a feszültségoldó mocskolódás se.

3. Azokra vonatkozik a kérdés, akik a gyerekük gondozása mellett nem vállaltak semmilyen állást, egész nap a gyerekkel lehetnek.


Szóval a kisgyerekeseket értem hogy miért fáradtak. Van egy eleven kicsi, aki folyton szalad, folyton figyelni kell, mert bármikor megtörténhet a baj egy pillanat alatt. Vinni kell ide-oda, játszani vele, bevonni egyre több dologba. Jönnek a hisztikorszakok, önállósodási kíserletek, amikor győzködni kell hogy minusz 20 fokban igenis vegyen fel kabátot, stb. Ezt értem és megértem, kimerítő szellemileg és fizikailag is.


Viszont... egy újszülött, csecsemő 13-18 órát alszik egy nap. Ha felkel sem rohangálni kell utána, hanem etetni és tisztába tenni. Tudom, vannak nyugodt és sírós babák, vannak hasfájósok, van minden típus. De attól még ugyanúgy több mint a fél napot átalusszák, mégha szakaszokban is, többször felkelve. Ráadásul azért sokaknak hála istennek van akkora szerencséje, hogy apuka hazaérve a munkából kiveszi a részét a dolgokból, vagy van nagyszülő, testvérek, szóval még csak nem is muszáj mindig anyukának felkelnie.

Szóval, mégegyszer kiemelem, MINDEN SÉRTÉS NÉLKÜL, a dolog matek részére kérdeznék rá. Tegyük fel, alszik a gyerek 12 órát, tehát annyi ideig "nem kell vele foglalkozni". Ha főz is az ember, az -ha nem kulináris különlegességeket alkot, csak összedob valami egyszerűt- maximum 2 óra (és nem is minden nap kell). A 2 óra alatt is renbe lehet hozni a konyhát, kimosni, kiteríteni, stb (legalábbis én gyerek nélkül így csinálom). Ez ugye maradék 10 óra. Akárhogy is nézem, ha el kell menni heti 2 alkalommal bevásárolni, el akar menni anyuka heti 3x egy órát kocogni (nyilván nem egyedül hagyva a gyereket), néha napján el kell menni orvoshoz, stb, akkor is marad egy olyan 6, de inkább 8-10 óra aludni.

Akkor, mégegyszer mondom, csak a matek részét kérdem, mitől kialvatlan az, akinek van 8 órája aludni? Vagy mitől nincs 6-10 óra egy nap? Mit kell még csinálni etetésen, altatáson, pelenkázáson, ház körüli teendőkön, főzésen, bevásárláson, orvoshoz járáson, és néha egy lightos ki edzésen kívűl? Vagy hogy épül fel egy kismama napja, mi az ami miatt a gyerek alvásának 13-18 óráját ""nem tudja kihasználni"", vagy nem elég neki?


Remélem értitek a kérdésem lényegét, és senki nem vette magára.



2021. márc. 24. 14:09
1 2 3 4 5
 1/47 anonim ***** válasza:
100%
Mi szerencsések voltunk a lányunkkal mert nappal egy tündér, nyugodt baba volt. Este viszont hasfájós, ringatni kellett nagyon sokat.. 3 óránként evett, ebből fél óráig tartott a szopi, aztán 1-1,5 óra ringatás és maradt 1 órám aludni mire újra felkel, hogy éhes. Nos ez nagyon kimerítő..3 hónapig tartott. Ugyanakkor reggel felkeltünk, rám mosolygott, elmúlt minden fáradtság abban a pillanatban és hiába aludt délelőtt, délután, én nem tudtam aludni vele, mert pörögtem mint a taxi óra. Aztán minden este megbántam, hogy nem aludtam vele. A férjem rengeteget segített, de én is elég pocsék alvó vagyok, és csak azért mert ő ringatta épp, én nem tudtam aludni,mert sírt..csak akkor tudtam ha csöndben volt, de mivel szoptattam ezért nekem 3 óránként etetni kellett. (Igény szerint szoptattam, de a gyerek kb óramű pontossággal 3 óránként jelzett, hogy éhes)
2021. márc. 24. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/47 anonim ***** válasza:
92%

Na az én fiamnak kezddttől fogva baromi kicsi az alvás igénye. 1 hónapos korától 4szer 20 percet aludt nap közben. Amikor ébren volt meg szinte folyamatosan sírt a jasa miatt. Igény szerint szoptattam. Volt hogy óránként cicin volt. Éjszaka is. Vagy epp 1 órát cicizett. Éjszaka is. Azért elég kemény ám mikor éjszaka alig alszol valamit, nappal se tudsz és gondoskodnod kell egy kicsike életről. Most a totyogó mellett nem vagyok olyan fáradt mint az elején voltam. Pedig még mindig kel éjszaka.

Sokszor amúgy a házimunkára sem volt energiám. Ha nem volt kézben ordított. Elkezdtem hordozni, de úgy se lehet mindent megoldani. Meg örül olyankor az ember ha mondjum bekap valamit. Volt hogy csak késő este ettem mikor elaltattam és 1 falat után már fel is sírt.

2021. márc. 24. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/47 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy nyűgös babád van, nem egyben fog 13 órát aludni, hanem szakaszokban. Tehát alszik 20 percet, felkel, bömböl, bekakil, tisztába rakod, visszaalszik, megint 20percet alszik, most éhes, de közben nem kezdtél bele 20 percben érdemi tevékenységekbe, mert vártad, hogy alszik vagy mi lesz már.

De még ha egy órát alszik is, és "csak" a köztes rész kimerítő, a felnőtt ember általában egyben alszik 8 órát és nem darabokban. Nem telik le a szükséges idő a mélyalváshoz, nem tud úgy regenerálódni az agya, feltöltődni, mert fizikailag nem lesz elég neki 8x1 óra alvás, hiába összegzed 8 órára. És ez tud halmozódni, ahogy a hét vége felé egy stresszes munkahét után nem elég egyetlen szombati nagy alvás a feltöltődésre, úgy egy hetek vagy akár hónapok óta hektikus alvási ciklusban ragadt anyukának nem elég, ha heti egyetlen nap alhat 8 órát egybefüggően. És vannak gyerekek, akik szinte semennyit nem alszanak kezdetben, bármennyire is hihetetlen. Nyilván akinek nyugis, alvós a babája, ő nem olyan kimerült. Én is ismerek ilyet, de ez nem nevelés kérdése, hanem gyerekfüggő.

2021. márc. 24. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/47 anonim ***** válasza:
99%
Próbáld ki egy hétig, hogy minden éjszaka felkelsz 2-3 óránként, és fent vagy fél-1 órát, majd alszol egy órát, és újra kelsz fel. Tehát egy éjszaka alszol kb. 4xfél-1 órát összesen. Egyszerűen a kialvatlanság miatt, hogy hónapokig nem alszol 2-3 óránál többet összefüggően. Te egy átmulatott éjszaka után ugyanolyan friss vagy, mint ha aludtál 8 órát?
2021. márc. 24. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/47 anonim ***** válasza:
100%

És még annyi.. iszonyú megterhelő ha nem tudsz egyben aludni, hanem szakaszosan. Most 1 éves a lányunk, sajnos este sokszor felébred és vissza kellasnj a cumit, vagy szomjas vagy éhes. Sajnos 2-3 óránként megébred. És sokszor hiába alszik vissza azonnal, engem felébreszt. És bizony baromi fárasztó úgy aludni 8 órát este, hogy közben legalább 3-4* felébredek. Mostanra legalább megtanultam napközben vele aludni és az felfrissít.

Nagyon hiányzik, hogy egyben végig aludhassak akár csak 6 órát.


#1

2021. márc. 24. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/47 anonim ***** válasza:
94%
Kisfiam este 10-11-től ordított reggel 6-7-ig egyfolytában a hasfájástól. Aludt kb délig-1-ig. Később már nem csak éjjel üvöltött, hanem napközben is, nem lehetett kiszámítani, hogy mikor. Ez ment 3 hónapos koráig. Utána volt 2 nyugodt hetünk és ennyi. Állandóan cipelni kellett, semmit nem lehetett csinálni tőle, mert sírt, ha le volt rakva. Éjjel 3-4-szer biztos kelt. Most már csak 1-2-szer kel éjszaka, de későn fekszik, korán kel, és ugyanúgy nem lehet tőle napközben semmit sem csinálni, mert addig elfoglalja magát, amíg mellette ülök, szórakoztatom, de ha csinálám a dolgom sír, rángatja a lábamat, üvölt stb. Minden kis zajra felébred, úgyhogy csendben kell lenni, mikor alszik, pedig nem így szoktattuk. Soha nem volt olyan, hogy végig aludjon fél napokat. Segítségem nincs. Apuka eleinte folyamatos 3 műszakban dolgozott, most kora reggel megy, fürdés előtt 1-2 órával ér haza, nagyszülők messze.
2021. márc. 24. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/47 anonim ***** válasza:
100%
Nekem pl fejnem kellett a tejet,tehat amikor aludt,en fejtem. Kb egesznapom ebbol allt 🤦‍♀️ mondjuk nekem kifejezetten szerencsém volt,hamar átaludta az ejszakakat
2021. márc. 24. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/47 anonim ***** válasza:
100%

Szakaszos alvás, nem ugyanaz, mint 8 órát egyben.

Nekem szerencsém volt és nálunk akkor lett nehezebb, amikor mászni kezdett és kevesebbet aludni, de van akinek nagyon brutál babája van és rengeteget ordít az elején. Probáld ki, megszakitott alvás éjjel, közben mikor ébren vagy,egy ordító csecsemő, kikapcsolódni sehova nem mehetsz el, nem lesz a legjobb idegállapotod.

2021. márc. 24. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/47 anonim ***** válasza:
100%

Egy újszülött csecsemö nem egyszerre alsziok pl. 12 órát, hanem két óránként legkésöbb felébred.

Amikor ébren van, meg kell szoptatni, átpelenkázni, böfiztetni, elaltatni, azaz nem elvan magában, hanem sok mindent kell vele csinálni.

Az anyukának marad ugyan 6-8 órája aludni, de azt maximum órás adagokban tudja, ami enm túl pihentetö.

(az meg, hogy az apa este átveszi a gyerek ellátását, az 100 esetbn kb kettö, és olyankor is kb egy órára, utána mást akar csinálni)


Javaslom, próbáld ki, hogy éjjel-nappal három óránként felkelsz, fél-egy órát valamit csinálsz (takarítasz, mosogatsz, fözöl, éjszaka elmosol két tányért, megmelegítesz egy pohár tejet, stb), tehát felkesz az ágyból, mászkálsz a lakásban és után fekszel vissza.

Egy hét múlva garantáltan hullafáradt leszel, mert mire visszakerülnél az ágyba és újra el bírsz aludni eltelik minimum még fél óra, azaz a következö ébresztésig marad másfél órád pihenni.


Ha így alszod át a napi 6-8 órádat, utána nem igazán lesz energiád sportolni, vagy egyébre, örülsz, ha amikor a baba alszik, be tudsz esni a legközelebbi ágyba.

2021. márc. 24. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/47 anonim ***** válasza:
100%

A gyerek nem olvasta a nagykönyvet


Lehet alszik mondjuk 11 órát


De 2-3 óránként kel...


Felnőttként ez sok


Napi 24 h-ban a saját igényeid másodlagosak.


Este 11-kor kerülök

ágyba,


5:50-kor kelünk


Közben az egyik gyerekem 4 alkalommal kel(5. Az akkor van, amikor lefeküdnék), a másik csak 2-szer.


Nyúzzák egymást, engem,

Ami eddig 20 perces feladat volt, az most 1 óra.

Amikor összrendezed a lakás egyik felét, a másikat szétpakolják.

Egész nap szinte untakoznak, ha nem irányitod őket, nem énekelsz, mondókázol.

Közben minimum napi egyszer de inkább 2 alkalommal levegőzni velük.


2 gyereket(3 alattiak) nekem amilyen mozgékonyak 25 p felöltöztetni,meg magamat is..el vagyunk 1,5 órát ibkább 2-t

Délre legyen meg legkésőbb az ebéd is.

Persze nem mindig lehet azt enniük, amit mi már ennénk..


Persze 1 évesen mászik fel mindenhova, hiába szólsz.. kanapén futkos..

Mellette pelusozás napi 5 étkezés nekik és nekem ks... szoptatás is van nálan, az kieső idő ( gyakorizó idő🤔)



De nem panaszkodom, én választottam és ha nincs rossz napom, akkor szeretem is..



A 12h heti 5 napos melómmal nem voltam ilyen fáradt....

2021. márc. 24. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!