Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » 3 honapos fiam minden targy...

3 honapos fiam minden targy fele a bal kezevel nyul. Ez azt jelentheti, h balkezes lesz, v ez kesobb meg valtozhat?

Figyelt kérdés
2009. febr. 28. 17:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Még változhat. :)
2009. febr. 28. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk ugyan ez volt.Én azóta is figyelgetem(14 hó),mindkét részről van balos.A neten azt olvastam,hogy 7-8 hó körül már elválik milyen kezes lesz.Ha elé teszem középre a kanalat a bal kezébe veszi.Sok mindent megfog a jobbal is,de a balkeze a dominánsabb.
2009. febr. 28. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Még változni fog. De ha van balkezes a családban nagy az esélye, hogy balkezes lesz.

Egyébként baj lenne?

2009. febr. 28. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
82%
A valódi kézdominancia 4-5 éves korra alakul ki. Tehát 7-8 hónaposan még nem mondhatod róla,hogy ilyen vagy olyan kezes.
2009. febr. 28. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
egyebkent engem nem zavar, csak epp ma figyeltem meg. Az is lehet, h azert, mert ha szemben vagyok vele, en a jobb kezemben tartom a targyakat, o pedig ezert a ballal nyul feleje. Most azon gondolkodtam, h a jobb v bal kezesseg szabalyozhato-e vagy tenyleg oroklott dolog, mint ahogy az egyik valaszolo irta.
2009. febr. 28. 17:29
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok.

Elvileg "öröklött", ha ezt annak lehet mondani. Egy LRRTM1 nevű gén szabályozza állítólag, h vki bal- v jobbkezes lesz-e. Valószínű, h ha van a családban, akkor nagyobb eséllyel fordul elő, de nem törvényszerű. Éppúgy, mint az ikerterhesség. Az sem törvényszerű, max nagyobb az esély rá. Vagy pl lehetnek olyannak is ikrei, akinek a családjában nincsenek. Ilyen a balkezesség is. Nálunk apukám balkezes. Leszoktatták róla, ezért írni jobb kézzel szokott, de pl a kalapácsot vagy a kanalat még mindig bal kézzel fogja meg. Régen divat volt a "csúnya" kézről leszoktatni a gyerekeket.

Itt egy részlet erről:

"Az emberi agy nagyagyi részét a felső hosszanti hasadék jobb és bal féltekére osztja. Mindkét agyfélteke hasonló funkcionális lehetőséggel rendelkezik, hasonló idegsejtekből, neuronokból áll. A jobbkezes emberek bal agyféltekéje dominál a másik felett, a balkezeseknél ez általában fordítva van. Tehát a bal agyfélteke a jobb oldalunkkal, jobb agyféltekénk a ballal van kapcsolatban. A két agyfélteke a fehérjeállományú Corpus Callosumon keresztül kapcsolódik össze. Az újszülöttek agyában még nincs uralkodó, domináns agyfélteke. Kezdetben mindkét kezével nyúl a tárgyak felé. A tárgyakért nyúlás és a fogás nyomán alakul ki térbeli tájékozódása; előbb szemével kiválasztja a tárgyat, majd egyik kezével utánanyúl, behatol a térbe. A kéz manipulatív tevékenysége sajátos kapcsolatot alakít ki a kibontakozó gyermek és a környezet között.

A kart a szem vezérli. A csecsemő egyszerre csak egy tárgyra figyelhet, egy időben csak egy dologgal foglalkozhat, csak ennek megtapasztalását vésheti be agyába. A kéz feladata, hogy a sok dologból kiemeljen egyet azok közül, amelyekre a szem és a figyelem irányul. A szem és a kéz együttműködése közvetlen érzékeléshez, tapasztaláshoz segíti a csecsemőt, akinek személyisége (öntudata) is a tárgyaktól, környezettől való elhatárolódás nyomán alakul ki. Természetesen az öröklődés, a gének meghatározzák, milyen lesz ez a személyiség, de a környezet inspirálása nélkül nehezen bontakozhatna ki lényünk.

Az ujjak mozgássorozatait velünk született idegrendszeri program szabályozza. A gyermek gyakorolja a fogást; később azzal a kezével fog majd, amelyikkel jobb eredményeket ér el. Az ügyesebb, sikeresebb kéz az emberek többségénél a jobb kéz. Sokszor a fej tartási rendellenessége, idegrendszeri sérülés, a kar fizikai sérülése, a szem betegsége nehezíti a csecsemő finommozgásos fejlődését, kézhasználatát. A balkezesség azonban nem köthető semmilyen fizikai elváltozáshoz, egyszerű genetikai oka van, a balkezes csecsemő ügyesebben fog bal kézzel, agyának jobb féltekéje válik dominánssá. ..."

2009. febr. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Még elég kicsi úgyhogy változhat is akár. Az én fiam is így volt, kezdettől fogva mindent bal kézzel fogott meg. Kicsit később meg tudod figyelni hogy ha mondjuk adsz neki a jobb kezébe egy kanalat, mit csinál vele. Az én fiam mindent át rakott a bal kezébe. Bal kezes is maradt.
2009. márc. 1. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

szabályozni semmiképp sem szabad. van olyan ismerősöm, akire ráerőltették a jobbkezességet, pedig balkezesnek született. igy egyik keze se igazán ügyes semmiben.

kialakul ugyis, hogy milyen tevékenységet melyik kezével kényelmes neki csinálni. én pl jobbkezes vagyok, jobbkézzel irok, eszek, jobbkézzel irányitom az egeret, de fogatmosni csak balkézzel szeretek.

2010. jún. 11. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!