Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » A mosható pelenkáról mi a...

A mosható pelenkáról mi a véleményetek? (Akik használnak, őket kérdezem. )

Figyelt kérdés

Gondolkozom, hogy a második gyereknél ezt fogjuk használni.

Valóban környezetbarátabb? Az igaz, hogy nem termel szemetet, de mosni kell, ugye vizet és áramot fogyaszt. Megéri így is? Gondolom külön kell mosni, ugye?

Mindig ez van a babán? Ha pl. mentek valahova és cserélitek, akkor mi lesz a koszos pelussal? Táskában hazaviszitek?

Már a kórházban moshatót adtatok a babára, vagy oda vittetek eldobhatót?

Szokott "baleset" történni? (Azaz kifolynak-e a dolgok?)

Bónusz kérdés: Mit szólt a család, ismerősök, védőnő, hogy moshat pelenkát használ a babátok?


Köszönöm a válaszokat! :)


2016. jan. 8. 23:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
34%

Én akkor szültem a fiamat amikor szinte mindenki mosható textil pelenkát használt, de már lehetett kapni pampers pelenkát, igaz még drágán. Még a kórházban is megmutatták a textil pelenka helyes használatát.

Fiatal, tapasztalatlan anyukaként a mosható pelenkát használtam, egy ideig. Volt otthon eldobható is, de azt csak akkor használtam ha mentünk valahová. Már rég volt, de arra még ma is jól emlékszem, hogy mennyire utáltam a mosható pelenkát.

Csodálatos dolog az anyaság, de bevallom sokszor majd összehánytam magam amikor a pelenkákat előbb kézzel egy lavórban kimosni, áztatni, majd úgy be a mosógépbe. Persze, hogy a gyerekünk, de azért a szaglásomat nem vesztettem el ekkor sem.

De nem csak ez volt rossz. Nyáron elég elviselhető volt, hogy fertőtlenítve, szép fehéren a kinti szárítókötélen az enyhe szél lengeti, de télen belepte az egész lakást a vizes, száradni váró pelenkák.

Mivel az ember rögtön áztat, így volt, hogy 3-4 pelenka is ázott, mire összegyűlt annyi, hogy mosógépet beindítsa az ember. Vagy erős hipo, vagy fertőtlenítőszag, vagy kakaszag terjengett..

Rendszeresen átázott hiába hajtogattam úgy ahogy kell, és hiába volt gumibugyi is rajta. A legnagyobb gondom mégis az volt, hogy sokszor kipattogzott, csúnyán kivörösödött a feneke, kis golyói. Nekem nagyon hamar elegem lett, és inkább kerestem egy olyan megoldást ami megérte. Az én esetemben anno annak idején a Pampers gyárban lehetett vásárolni 100-200-500 darabos "hibás termékű" eldobhatós pelenkákat elég olcsón.

A hibás termék legtöbb esetben azt takarta, hogy pl:

- az oldalán a két ragasztható matrica nem egyforma színű vagy méretű (de tökéletesen ragadt)

- a kis gumik nem egyeztek. Az egyik lábnál 3 a másiknál 4 kis gumi volt..(termék hiba)

Textil pelenkát (persze csakis újakat amik nem voltak használva) utána már csak büfizésre használtam. A régieket amik használatban voltak, meg felmosásra használtam (arra tökéletes volt)

A család semmit nem szólt, sőt senki sem mert 90-es években ez volt a szokás inkább.

Bevallom ha most szülnék, soha nem használnék mosható pelenkát.

2016. jan. 9. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
69%
Fél évig moshatóztam. Aztán tele lett a bugyrom. Ha ezzel rombolom a Földet, vállalom. Szelektíven gyűjtünk, bio takarítok, mosok, amit akarsz minden, de ezt mégegyszer nem. Rengeteg plusz meló, szag, nagy bugyor a gyereken, és igen, nagyobb babánál még ki is folyik (az én fiam éjszakai teljesítménye kiemelkedő). A környezetem nem érdekelte, sosem szólt senki semmi rosszat. En döntöttem mellette és aztán ellene is.
2016. jan. 9. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 LadyLoss ***** válasza:
71%

Én a második gyerekkel moshatózok, és ha megerősítést, pozitív tapasztalatokat és sok sok véleményt szeretnél olvasni akkor javaslom a mamami.hu fórum mosható pelusozós topikját. Mindenki készséggel fog ott is segíteni és rengeteg tapasztalatot találsz ott.

Az én tapasztalataim:

Még terhesen tetszett meg a gondolat, hogy moshatózzak. A mai moható pelusok már nem egyenlőek azokkal a régi óriási szétázó bugyrokkal amik még az én koromban voltak.

A mai modern mosható pelusok tárháza végtelen, szinesek, formásak, változatosak, minden igényt kielégítenek.

A tisztításuk valóban igényel vizet és energiát, de ez kevesebb terhelés jelent a környezetnek, mint az 500 év alatt sem elbomló, veszélyes anyagokat magából kibocsátó eldobható pelus. Lehet számolgatni, hogy egy gyerek egy nap-hét-év alatt mennyi pelust termel és elképzelni a giga el nem bomló halmokat. :(

Ami a "baleseteket" illeti, valóban kell némi belerázódás, próbálgatás mire flottul megy minden, de erre szokták javasolni, hogy próba készleteket kell venni, olcsón és kitapasztalni kinek mi válik be. Nem ugyanaz jó egy vékony combú, nyúlánk kisgyereknek, mnit egy husi, pocakos csemetének. Az, hogy néha "baleset" történik az eldobható pelenkával is előfordul.

A babapopón nagyobb csomagot képez, nyilván ebből a szempontból nem veszi fel a versenyt az eldobható vékonyságával, de azért rengeteg generáció felnőtt egészségesen hasonló csomagban és mégis tudunk járni, mozogni rendesen. Eleinte szokni kell, de egyáltalán nem zavaróan nagy, a babát semmiben nem korlátozza.

A mi családunkban úgy van, hogy mindenhová moshatóval mentünk/megyünk. Természetesen nem bír annyit a textil, mnit a vegyi úton előállított golyócskák az eldobhatóba, de 3-4 óra után nem egészséges az eldobható sem, illik cserélni. A gyerekorvos védőnő nálunk mindenhol nagyon örült, a barátok rácsodálkoztak, érdeklődőek voltak, a család, férjem támogatott, ők is ezt használták.

Lehet fokozni és változtatni a mennyiségen, én a kórházban eldobhatóztam, itthon már nem, nem tagadom, hogy időnként előkerül még, van mikor úgy jön ki a lépés.

A kezelésük mosásuk nagyon eltérő. Vannak érzékenyebb fajták, és vannak igénytelenebbek. Nálunk a gyerek fenekéről lekerülve, egy gyors érintőleges hideg vizes öblítést kapnak, és mennek egy fedeles vödörbe, majd 2-3 naponta bedobálom a gépbe őket és 60 fokon szép tisztára mosódnak.

Hirtelen ennyi jut eszembe, ha van még kérdés szívesen segítek.

2016. jan. 9. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Elsőnek is, hogy írt, bár én s "modern" mosható pelenkára gondoltam.
2016. jan. 9. 10:13
 5/13 anonim ***** válasza:
60%

2, vagyok. Nem tudom, mit csináltam másképp, de minőségi popolini pelenkát használtunk, fedeles vödröt és bizony 2 nap után már olyna szaga van a vödörnek, mint egy pöcegödörnek. Ráadásul nem szagmentesen zár, meg nyúljon bele, aki akar 2 nap után.

A gyereket nálunk korlátozta. Akkor tanult mászni és terpeszben nem ment neki, pucéran már mászott, de pelusban nem. Nem mondom, hogy idővel nem jött volna rá, hogyan kell, de nem tetszett ez sem.

A Föld és a környezet fontos tényező, ez igaz, de személy szerint nekem nem minden áron.

2016. jan. 9. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Facebook csoportok is vannak, ott is tudsz érdeklődni, szívesen segítenek.

Egyébként a kiöblített pelenka tárolásának annyi a titka, hogy nem nedvesen (azaz vízben), hanem szárazon (kiöblítve, kicsavarva, és úgy bele a vödörbe) kell tárolni. Így semmi szaga. Először én is nedvesen tároltam, és úgy valóban elég büdi volt.

Itt rengeteg hasznos infót találsz:

[link]

[link] moshatosagok/alapok/


A kérdéseidre válaszolva:

1. Környezetbarátabb, hiszen, mint írtad, nem termel szemetet, másrészt viszont az eldobható pelus előállításához is szükség van vízre és áramra.

2. Nem muszáj külön mosni, de én külön szoktam, megvárom, amíg összegyűlik egy adag, elég nagy készletem van. Amúgy leginkább tetrát és prefoldot használok, abból nem nehéz felhalmozni elegendő mennyiséget. (Prefiből amiről hallottam, hogy nem annyira jó, az pont a Popolini prefold, mert elég kemény, vastag.)

3. Mindig ez van rajta. Még utazásnál is - megoldjuk, rutinosak vagyunk. :) A koszos pelusnak lehet kapni pelenkazsákot, érdemes cipzárosat venni.

4. A kórházba még eldobhatót vittem be sőt kb. hat hetes koráig eldobhatót használtunk, mert a mosható pelenkában úgy nézett ki, mint egy kis méhecske, nagy potrohhal. :D Most a másodikkal is moshatózni fogunk, a kórházba még eldobhatót viszek be, de ha leesik a köldökcsonk, utána már hanyagoljuk az eldobhatót. Félbevágott tetrát és újszülött külsőt fogok használni, egy pici babának úgyis sűrűbben kell cserélni a pelusát, így egy fél tetra is elég. Így nem lesz akkora a csomag.

5. Baleset nem sűrűn fordul elő, éjszaka pl. egyáltalán nem. Még sosem ázott át, míg az elején az eldobhatónál bizony többször is csatakosan ébredt. Napközben inkább előfordul az ázás, mert a kisfiam rengeteget mozog, van, hogy elcsúszik a pelenka, és a folyadékfogyasztása sem állandó - de ez is mondjuk heti egyszer nagyátlagban.

6. Sem a családban nem ellenkezett senki, sem a védőnő nem próbált meg lebeszélni róla. Mondjuk elég határozott személyiség vagyok. :) Akit egyedüliként meg kellett győznöm, az a férjem volt. Ő eleinte nagyon ellenezte a dolgot, mostanra viszont már rutinosan cseréli a pelenkát, öblít, tárol, áztat, ha kell, egyedül a mosást hagyja rám.

Örülök neki, hogy mosható pelenkát használunk, nekünk bevált, és én mindenkinek csak ajánlani tudom. A környezetemben is sok ismerős anyuka használ mosipelust, van olyan, aki az én hatásomra, tanácsaimra támaszkodva vágott bele.

Ha esetleg Csongrád megyében laksz, akkor szívesen segítek személyesen is, de az ország egész területén találhatsz olyat, aki moshatózik. A facebook csoportokban és a mamami fórumon biztosan. A nagyobb városokban vannak baba-mama klubok, ahol többször is terítékre kerül a mosható pelenka.

Amennyiben van még kérdésed, szívesen válaszolok. :)

2016. jan. 9. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
73%

Mi vegyesen használunk mosható és eldobható pelenkát. Melegben inkább moshatót, hidegben inkább eldobhatót. Ha útra kelünk eldobhatót. Éjjel is inkább azt. Mindjuk nyáron volt egy olyan hét, amikor csak moshatóztunk, és akkor teljesen üres volt a kukánk.

Egybe mosom a többi ruhánkkal, a kakisakat ahogy lekerülnek zuhannyal lecsapatom. Állandóan megy nálunk amúgy is a mosógép, ha sok a pelus napi 2 mosás megy, ha kevés, vagy nincs akkor 1.

Kórházba csak eldobhatót vittünk, de utolsó percben szeretük be, miután elment a magzatvíz, addig úgy volt h csak moshatósunk.

Nagy a bugyor, jobban mozog eldobhatóban, de szerintem a környezeti ártalom miatt megéri a moshatózás. Egy mosás naponta az nálunk

2016. jan. 9. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Egy mosás nálunk naponta az 40 l=40 ft (ilyen drága felénk a víz), 2kw, az nem tudom hány ft. Egy napra LEGALÁBB 6 pelenka az 300 ft. Olcsóbban jön ki a mosható. Valamint az eldobható elkészítéséhez is használtak fel vizet, áramot.
2016. jan. 9. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Moshatóból sosem folyt ki a kaki, eldobhatóból igen. Pisi éjjel mindkettőből, nappal sohasem.
2016. jan. 9. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 LadyLoss ***** válasza:
100%

Nekem egy egyszerű műanyag fedeles vödröm vna, az a kocka alakú, átlátszó, az ég világon semmilyen szag nem jön ki belőle. Mosáskor ki szoktam azt is öblíteni, mert belül nyilván van szaga.


Valamint üzenem annak a válaszolónak aki az előállítási energia és pénz szempontjából vizsgálta meg a kérdést, hogy igen, valóban lehet azonos, de az nem mindegy, hogy használat után az eldobható mérgezi a földet és több mint 500 év mire elbomlik.

2016. jan. 9. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!