Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A GYED lejárta után a munkálta...

A GYED lejárta után a munkáltató köteles visszavenni a munkahelyemre? Meddig nem rúghat ki a GYES lejártáig?

Figyelt kérdés
Ezelőtt 4 műszakban dolgoztam de most nem tudom vállalni a 4 műszakot.Kérhetem a munkáltatótól hogy egy műszakba vegyen vissza vagy akkor inkább nem vesz vissza és itthon kell maradnom GYES-en.?
2010. júl. 23. 12:26
 1/4 anonim ***** válasza:
31%

Nem köteles!!!!!!!!

Tévhit hogy visszaveszik a kismamákat gyes, ill gyed után!Engem is elbocsátottak végkielégítéssel, mondván a 2 év alatt betöltötték a helyemet, és nincs üresedés!

2010. júl. 23. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Felmondási védettség


A munkaviszony megszüntetésére a terhesség, illetve a gyermek gondozása nem adhat alapot.


A Munka Törvénykönyve értelmében a nő felmondási védettséget élvez a terhesség, a szülési szabadság időtartamára, továbbá ha igénybe veszi a gyermek gondozása, ápolása céljából biztosított fizetés nélküli szabadságot, akkor ennek az időtartamára is. 2006. január 1-jétől a felmondási védelem akkor is megilleti a munkavállalót a gyermek hároméves koráig, ha fizetés nélküli szabadságot nem vesz igénybe, tehát, ha dolgozik és gyest folyósítanak a részére. Ha a szülési szabadság előbb megszakad, a felmondási védelem a szülést követő három hónapra mindenképpen kiterjed. Szintén nem lehet felmondani a dolgozónak a beteg gyermek ápolása miatt a munkahelyről távol töltött idő alatt.

A felmondási védelemre alapot adó időtartamok lejárta után a munkaviszony rendes felmondással megszüntethető, de a felmondási idő a védettség tartamától függően a Munka Törvénykönyvben meghatározott 15, illetve 30 napig nem kezdődhet el.

A felmondási tilalom csak a munkáltatói rendes felmondásra vonatkozik. Nincs akadálya a munkaviszony más jogcímen történő megszüntetésének (rendkívüli felmondásnak, ha annak törvényben meghatározott indoka fennáll; munkavállalói rendes felmondásnak; közös megegyezésnek).

A csoportos létszámleépítés során azonban a védettség időtartama alatt is átadható a felmondási szándékot jelző előzetes értesítés. Ez esetben - ha az értesítés kézhez vétele és a munkába állás között 30 nap eltelt - a munkába állás napján a felmondás közölhető és a felmondási idő elkezdődhet.

A rendes felmondás okát a törvényben meghatározottak szerint kell megjelölni (ez a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetőleg a munkáltató működésével összefüggő ok lehet), tehát nem szerepelhet felmondási indokként a munkavállaló terhessége, illetve gyermekének gondozása miatt távol töltött idő.


A felmondási védettség biztosítása és ezzel a tájékoztatás hiánya miatti esetleges felmondás elkerülése érdekében ajánlatos a terhességet mielőbb a közvetlen munkahelyi vezető tudomására hozni.

2010. júl. 23. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
74%

Természetesen köteles visszavenni.

Az első válaszoló miért nem fordult a munkaügyi birósághoz??? Abszolút nem értem az ilyeneket. És akkor itt ontod helyette az észt, hogy nem köteles visszavenni???

Kérdező: vissza kell vennie, de nem köteles egy műszakba. Ha neked nem tetszik a 4 műszak, akkor vagy maradsz GYES-en, vagy felmondasz és keresel másik állást. De maradhatsz is GYES-en és emelett kereshetsz másik állást, a törvény engedi és majd 3 éves korban eldöntöd, hogy visszatérsz-e a műszakba, vagy akkor felmondasz és az új helyre mész el végleg.

2010. júl. 23. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
12.56-os vagyok: A Munka Törvénykönyve 90. § (1) bekezdése szerint a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak, illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt. Azaz mindenképpen felmondási védelem alatt állsz.
2010. júl. 23. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!