Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha az anya kórházba kerül,...

Ha az anya kórházba kerül, akkor mi lenne a hivatalos útja annak, hogy az apa hivatalosan otthon maradhasson a gyerekkel?

Figyelt kérdés

Lesz egy műtétem, kB 3 napot kell kórházban töltenem. Az összes ilyen cikk csak a szoptatással foglalkozik, pedig szerintem az a legkevesebb ebben a helyzetben...

Megoldjuk a helyzetet, de nyilván nem "tisztán".


Táppénzre hivatalosan nem mehetne se saját jogon se a gyerekkel, mert se ő se a gyerek nem beteg. Sima szabadságot hivatalosan 15 nappal korábban kellene kérnie, de én csak 4-5 nappal előre tudom meg a műtét időpontját. Gyereke gondozás céljából igenybe vett fizetés nélküli szabadságot 30 nappal előre kell bejelenteni, ha még a gyedet is át akarnám mellé adni, az egy őrült bürökratikus tortúra lenne és 4-5 nap alatt nem is kivetelezhető.

Van ilyen hozzátartozó ápolására fizetés nélküli szabadság, de azt is ha jól emlékszem előre be kell jelenteni és nem elég hogy semmit sem kapna még a tb-t is fizetnie kellene es a biztosítási jogviszonya is megszakadna. Arról az esetről nem is beszélve ha egyedülálló anyáról van szó.


Erre tényleg nem létezik hivatalos megoldás?



máj. 17. 11:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
93%
Ha ezt a munkahelyén nem tudja lebeszélni, hogy valamikor ki kell vennie X napot, akkor háziorvossal kiíratnám táppénzre saját jogon.
máj. 17. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

#1 Pontosan ez lesz, csak ez nem "hivatalos".


Az lenne a kérdés, hogy van-e erre a jogszabályban hivatalos megoldás, vagy a jogalkotó is kvázi azt várja, hogy valaki valamilyen szabályt "méltányosságból" megszegjen ilyen esetben.

máj. 17. 12:14
 3/11 anonim ***** válasza:
87%

A szabadság kiadása


134. §

(2) Az alapszabadság egynegyedét - a munkaviszony első három hónapját kivéve - a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét a szabadság kezdete előtt legkésőbb tizenöt nappal be kell jelentenie. Ha a munkavállalót érintő olyan körülmény merül fel, amely miatt a munkavégzési kötelezettség teljesítése számára személyi, illetőleg családi körülményeire tekintettel aránytalan vagy jelentős sérelemmel járna, a munkavállaló erről haladéktalanul értesíti a munkáltatót. Ebben az esetben a munkáltató az alapszabadság egynegyedéből összesen három munkanapot - legfeljebb három alkalommal - a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban, a tizenöt napos bejelentési határidőre vonatkozó szabály mellőzésével köteles kiadni. A munkavállaló a munkáltató felszólítása esetén a körülmény fennállását a munkába állásakor haladéktalanul igazolni köteles.

máj. 17. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
45%
Beir a h.o.egy teniszkonyokot, derekfajdl.lumbagot. ezeket ellenorizni sem lehet. Vagy hanyos hasmenes virus,gyomorrontas stb. En kiiratnam tp re magam.
máj. 17. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
85%

3-as megadta a jogi megoldást.

Mellesleg lehet, hogy én vagyok nagyon szerencsés, de eddigi összes főnököm elengedett volna ilyen helyzetben ha akár csak 1 nappal előtte jeleztem volna ezt a körülményt.

Annyit egyébként így is megtehet a férjed, hogy jelzi a főnökének, hogy lesz ilyen, esetleg azt is, hogy nagyjából mikorra várható. Aztán amikor lesz konkrét dátum, akkor azzal megy oda - rossz esetben a #3-as által idézett jogszabályt is lobogtatva.

máj. 17. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
89%
Én sem gondolom, hogy normális helyen ilyen ok mellett nem engedne el néhány nap szabira a vezető. Jogilag is alátámasztható.
máj. 17. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
84%

Túlgondolod. Ilyen esetre az van, amit a 3-as linkelt.

Egyébként sem normális az a munkahely, ahol ennyire se rugalmasak jogszabályi háttér emlegetése nélkül. Ilyen munkahelytől szabadulni kell.

máj. 17. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Nincs ilyen gond a munkahelyével, el fogják engedni. Csak a jogi háttérre voltam kíváncsi, hogy tényleg a munkáltató jóindulatát várja-e a jogszabályalkotó is.

De ezek szerint van erre kitétel, szabadságot lehet kivenni. Szerencse hogy csak 3 nap (és reméljük tényleg csak ennyi lesz).


Köszönöm a válaszokat.

máj. 17. 16:29
 9/11 anonim ***** válasza:
0%
3, nem tudom, honnan hoztad, de ez nem a hatályos mt.
máj. 17. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
9, és akkor ez nem érvényes? Vagy hogy értsük ezt?
máj. 18. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!