Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Valaki levezetné értelmesen a...

Valaki levezetné értelmesen a gyes, gyed, tgyás, meg ilyenek fogalmát, összegét?

Figyelt kérdés

szeretnék gyereket szülni

ÉS A JOGOSULTSÁGHOZ TÉNYLEG 2 ÉV MUNKAVISZONY KELL újabban???


10 hónapig jár a gyed, utána a gyes?

mi az a tgyás? vagy átneveztek volna valamit?


van aminek az összeg fix: 28500 Ft. Ez a gyed?

és nem függ a fizutól?

a gyes, meg a netto fizetés kb 60%-a???


várok segítséget, nem bírok eligazodni.

a neten nem szeretnék órákat böngészni felesleges információhalmazok között elveszni az erdőben


2011. márc. 22. 09:18
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Hát, tényleg nagyon zavaros, amit írsz... Itt mindent egyszerűen és pontosan összefoglalnak: [link]
2011. márc. 22. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
A GYED-ről szóló rész viszont már érvényét vesztette , most ez érvényes: [link]
2011. márc. 22. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Szia!

Olyan sok internetes oldalon van értelmesen leírva. Szerintem utána tudnál nézni!

2011. márc. 22. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

nézegetem az oldalakat

csak melohelyen vagyok, nem akartam időt rabolni vele, otthon meg nincs net

de köszönet

2011. márc. 22. 09:27
 5/18 kisnita ***** válasza:
39%

GYES: alanyi jogon jár, nem kell hozzá x idő munkaviszony. Ha úgy szülsz, hogy munkanélküli vagy, vagy egy napot nem dolgoztál még az életben akkor is jár. Ennek összege 28500 Ft (bruttó) kb 25 ezret kapsz ki belőle.

Ugyanígy alanyi jogon jár a családi pótlék is. Egy gyerekre 12200 Ft

A GYED: Akkor jár ha min. 2 éved le van dolgozva és a szülés napján is biztosított vagy tehát van munkaviszonyod. Magyarul ha van munkahelyed ahol már legalább 2 éve dolgozol, onnan mész szülni (szülés előtt el tudsz menni táppénzre) akkor kapod. Ez jár 2 évig. 2 év után a GYES jár. A csp-t akkor is kapod ha GYED-et meg akkor is ha GYES-t kapsz. A GYED-et a munkabérből számoljál ki.

2011. márc. 22. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

GYES: [link]


CSP: [link]


TGYÁS: [link]


GYED:

[link]

2011. márc. 22. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

amennyit eddig kiszedtem:

a gyes a gyerek 2 éves koráig jár

a gyed pedig 3 éves koráig


tehát 2 évig párhuzamosan mindkettőt kapja az anyuka?

erről nem ír

2011. márc. 22. 09:35
 8/18 anonim ***** válasza:

Nem! A Gyed akkor jár, ha a szülés megelőzően biztosított voltál, dolgoztál. Ez a gyerek 2 éves koráig jár maximum. GyES: akkor is jár, ha nem dolgoztál. Ha volt munkaviszonyod, ez a GYEd után a gyerek 2 éves kora után jár. Ha meg nem volt, akkor ez jár végig, azaz a gyerek 3 éves koráig. Viszont a GYED lemondható, ha a kicsi 1 éves kora előtt visszamész dolgozni...

Egyszerre csak egy juttatást fogsz kapni. Tehát a családi pótlék jár minden gyereket nevelő családnak, emellé kapsz majd megfelelő ideig GYED-et vagy GYES-t.

2011. márc. 22. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

A linkeket nem olvastam el, de kisnita válasza nagyon katyvasz:(


Szóval:


Amennyiben van a szülést megelőző 2 éven belül 365 nap biztosításban (munkaviszonyban, álláskeresési támogatáson, vállalkozóként) töltött napod, úgy jogosulttá válsz a tgyásra és a gyedre.

Tgyáshoz ezen kívül még az is kell, hogy igényléskor élő, vagy legfeljebb 42 napja megszűnt munkaviszonyod legyen, gyedhez viszont vagy élő munkaviszony kell, vagy az, hogy a munkaviszony a tgyás alatt szűnjön meg.


A szükséges 365 napnak nem kell folyamatosnak lennie, lényeg, hogy a szülés időpontjától visszaszámított két éven belül legyen meg. Akár 10 munkahelyről is összeszedheted, csak legyen annyi.


A tgyás 168 napig tart. Ez igényelhető a szülést megelőzően legfeljebb 28 nappal hamarabb, értelemszerűen előbb is telik le, és onnantól jár a gyed. A gyed annyi napra jár, amennyit dolgoztál, tehát ha a minimális 365 napod van, akkor majdnem a gyerek másfél éves koárig (a napok számítása a tgyás lejárta után indul, onnantól 365 nap)


Ahhoz, hogy a maximális ideig kapd a gyedet 562 munkanap kell, szintén a már említett két éven belül.



A tgyás és a gyed alapja is az IGÉNYLÉST megelőző évben elért bruttó jövedelmed, mértéke 70%.

A tgyásból személyi jövedelemadót vonnak, a gyedből ezen kívül még nyugdíjjárulékot is.


A gyes alanyi jogon jár mindenkinek, amennyiben jogosult vagy tgyásra, gyedre, akkor a gyed lejárta után, a kicsi 3 éves koráig jár, ha nem vagy gyedre jogosult, akkor meg születéstől, illetve a tgyás lejárta után indul a gyed.

2011. márc. 22. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok, a legutolsó gyed gyes akart lenni, bocs, elütöttem.
2011. márc. 22. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!