Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Magyarországon szült, majd...

Magyarországon szült, majd külföldre költözött anyukák, válaszolnátok?

Figyelt kérdés

Úgy terveztem, hogy szeretném fenntartani a magyarországi egészségbiztosításomat, hogy a gyerekek jogosultak legyenek az itteni védőoltásokra, és hogy vihessem őket a gyerekorvoshoz, ha itthon vagyunk (csak kicsit megnézni őket magyar szemmel). A minap valami kapcsán beszéltem az OEP-pel, ahol azt mondták, hogy nem lehet egyszerre két országban egészségbiztosításom! :( Pedig én úgy gondoltam, hogy ha simán befizetem azt az ötezer ft körüli összeget havonta, akkor fennmaradhat a TB-m attól függetlenül, hogy külföldön is fizetek egyet. Ti ezt hogy tudjátok, nektek hogy van? (Nem vagyok biztos benne, hogy a nő, aki mondta, az jól értette, hogy mit akarok pontosan.)

Másik kérdésem, hogy ha kimegyünk, nyilván meg kell szüntetnem a családit és a GYED-et. De mennyi idő után? Egyszer a tévében azt hallottam, hogy akkor kell megszüntetni, ha három hónapnál hosszabb ideig tartózkodunk kint. Nem tudom, hogy ez így van-e. Mert akkor gondolom elég akkor bejelenteni, ha már három hónapja kint vagyunk (elvégre akár annyi idő után meg is gondolhatjuk magunkat és hazajöhetünk...).


2011. máj. 11. 10:30
 1/3 anonim ***** válasza:
az elsőre nem tudok megbízhatóan jó választ adni, azt gondolom, hogy két azonos ellátásra nem vagy jogosult két különböző országban ,de majd jön valaki, aki ezt már végigjárta és elmeséli a menetét. A második rész pedig úgy van hivatalosan, hogy ha tudod, hogy 3 hónapnál tovább tartózkodsz külföldön, akkor ezt a tényt a KEKKH (volt BM) nyilvántartásába fel kell jegyeztetned még itthoni tartózkodásod ideje alatt és nyilván akkor a kiutazás napjától nem vagy jogosult a csp-re és a gyed-re. Ha később jelented be, biztos, hogy vissza kell fizetni és talán még kamatolnak is.
2011. máj. 11. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Uhh. Köszönöm szépen!
2011. máj. 11. 10:55
 3/3 anonim ***** válasza:

Szia!


Mi oda-vissza koltozunk.

Egyszerre ket helyen valoban nem lehet tb-d. Ha neked kint lesz biztositasod (vagy olyan ott a rendszer, hogy eleg, ha a ferjednek van es rajta keresztul te is jogosult vagy), akkor itthon az OEP-hez le kell adnod egy nyilatkozatot es nem fizethetsz magad utan TB-t.

De a gyermekeidet attol fuggetlenul itt ugyanugy ellatjak, mert nekik alanyi jogon jar a TB jogosultsag. Ha itthon vagytok viheted oket a sajat tb-kartyajukkal orvoshoz. Neked ki kell kerned a kintiektol egy eu-s kartyat (ha egyaltalan eu-n belul lesztek), azzal te is elmehetsz itt orvoshoz ingyen es a biztositok egymas kozott lerendezik, de csak olyan ellatast kapsz, ami nem tervezett. Pl ha hirtelen kell tometni, huzatni a fogadat, akkor az ingyenes, de nem jarhatsz itt eu-s kartyara pl ket honapon keresztul fogorvoshoz rendberakatni az egesz fogsort.


A tamogatas kerdes: egyszerre ket orszagban ugyanolyan tipusu csaladtamogatast nem igenyelhetsz. Itt is ez a kulcs.

Ha azt tervezitek, hogy kint kertek csaladi potlekot, akkor az ottani igenylesleadassal egy idoben le kell mondanodd itthon a csp-t. Kint mindegy, hogy mennyi ido alatt biraljak el, mert altalaban ugyis az igenylesig minimum, de altalaban plusz 1-3 honapot is visszafizetnek.

Azt nem tudom megmondani, hogy hany honap kulfoldontartozkodasnal vagy meg jogosult ra itthon, nekunk ezt nem volt idonk megvarni, mert kikoltoztunk szeptemberben, berendezkedtunk, honap vegen megigenyeltuk ott a csp-t es ezzel egyidoben ment is a level a MAK-hoz a lemondassal. A gyes-t is lemondtuk, gyeddel nem tudom, hogy mi a helyzet.

2011. máj. 11. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!