Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Tényleg nem jár már mindenkine...

Tényleg nem jár már mindenkinek a GYES?

Figyelt kérdés
Azt hallottam, hogy az új törvény szerint nem jár már alanyi jogon a GYES. Tényleg igaz?? Ha igaz, akkor kinek fog járni???
2011. jún. 14. 08:35
 1/9 anonim ***** válasza:

Én nem hallottam ilyenről.

Még mindenkinek jár, és legjobb tudomásom szerint ez nem is változik.

Tessék a mai napon hatályos törvény:

[link]


III. fejezet

2011. jún. 14. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, GYES azoknak jár, akik a TB ellátások közül legalább az ún. természetbeni ellátásokra jogosult. Tehát ha nem vagy egészségbiztosítási ellátásokra jogosult, akkor nem kapsz GYES-t (nem állampolgári jogon jár).


[link]

2011. jún. 14. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Eddig sem jart mindenkinek.

En peldaul magyar allampolgar vagyok, a gyerekek is azok, a ferjem is, Magyarorszagon elunk eletvitel szeruen (en a gyerekekkel). Viszont a ferjemnek kulfoldi munkaviszonya van, nekem pedig nincs semmilyen. Sajat magam utan fizetem a magyar TB-t is.

Es nem vagyok sem gyesre, sem csaladipotlekra jogosult a ferjem kulfoldi munkaviszonya miatt. Egyedul annyi jar, hogy a gyerekek alanyi jogon kapnak tb-t.

2011. jún. 14. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

2. amit linkeltél az az OEP ellátásokra vonatkozik nem a GYES jogosultságra.(aki GYES-en van az elmehet orvoshoz ingyen, de nem mehet GYED-re, Táppénzre)

A GYES akkor nem jár, ha a szülő a: a gyermek 1éves kora előtt munkába áll, b: 8órában végez munkát.

Minden más esetben alanyi jogon jár a gyeS.


A gyed- "d"-re végződő támogatás az ami biztosítási jogviszonyhoz kötődik.

2011. jún. 14. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ma 10.04, ezt ki mondta neked? Nem ártana utánajárnod, mert rossz információt kaptál.


A gyes járna neked, sőt a gyerekek után a családi pótlék is. Ezek csak akkor nem járnak, ha a férjed munkaviszonya alapján bármilyen ellátásban részesültök a gyerekek után külföldön.

Ha nem részesültök ilyenben, akkor a házastárs munkahelye semmilyen formában nincs befolyással a gyes és csp jogosultságra.

2011. jún. 14. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Koszonom a segitseget, de sajnos nem csak mondtak, hanem el is utasitottak, van rola papir.

Meghozza ketszer is elutasitottak, mert ket eve forditott szituacioban voltunk: nekem volt kulfoldi munkaviszonyom, a ferjemnek semmilyen. Akkor mar az igenyles beadasakor mondtak, hogy csak akkor van ra eselyunk, ha en irasban nyilatkozom arrol, hogy mar nincs kulfoldi munkaviszonyom, de ezt termeszetesen nem mertem megtenni, mivel volt.

Ennek ellenere beadtuk az igenylest es jott is az elutasitas ket heten belul gyes-re, csp-re kulon, de ugyanazzal a szoveggel. A ferjem utana egybol dolgozni kezdett Magyarorszagon, ismet megigenyeltuk az o nevere, kozben nekem megszunt a kinti munkam, akkor mar megkaptuk.

Azutan tortent az, hogy o visszament dolgozni kulfoldre, az o neverol igy le kellett mondanunk a gyes-t, csp-t, elkezdtem az atigenylest az en nevemre es ismet megkaptuk az elutasitast.

Valami olyasmi volt indoklaskent, hogy harom dolgot vesznek figyelembe annak megallapitasara, hogy melyik egt tagallam folyositja ilyen esetben az ellatasokat:

1. kereső tevékenység helye szerinti tagállam,

2. nyugdíj folyósítása szerinti tagállam,

3. lakóhely szerinti tagállam.

Es fentrol lefele halad a fontossagi sorrend, azaz ha az elso alapjan nem lehet eldonteni, akkor nezik meg a masodikat, majd a harmadikat, ha a masodik sem donto.

Mivel nalunk mar az elso egyertelmu (hiszen kettonk kozul csak az egyikunknek volt mindket esetben keresotevekenysege es mindketto kulfoldon volt), igy ott kell igenyelni es itt elutasitjak.

Hat ennyi, bocsi, hogy hosszu voltam. Fellebbezest egyik esetben sem adtam be, mert az elso elutasitasnal eleg hamar megoldodott a dolog, hiszen keresotevekenyseg alapjan is atkerultunk ide, a masodik esetnel pedig megkezdte a ferjem az igenylest kint. Nem biztos, hogy jobban jartunk, mert ez tavaly szeptemberben-oktoberben volt es azota meg nem sikerult donteniuk rola, szoval en 10 honapja nulla, azaz nulla forint csaladtamogatast/potlekot/juttatast kapok ket gyerek utan. Kicsit rosszul erint egyebkent ez a hercehurca, mert az elmult evet leszamitva 9 even at volt folyamatosan munkaviszonyom vagy ebben, vagy abban az orszagban, egy percig sem voltam munkanelkuli, sot, nappali sulin is ugy diplomaztam, hogy mellette igy, vagy ugy, de heti 40 orat becsuletesen ledolgoztam. Nem vagyok egy naplopo tipus, ugy gondoltam, hogy en is vallalhatok gyermeket es engem sem fognak "magamra hagyni", ahogyan azokat sem, akiknek 30 ev alatt osszesen nem jon ossze 9 evnyi munka. De ugy latszik, hogy nekem csak az a dolgom, hogy bedobjam a kalapba amim van, adozaskor mindket orszag szeret engem figyelembe venni, de juttatasok szempontjabol oda-vissza kuldozgetnek, akkor mar nem tartozom senkihez.

Szuper.

Sebaj, turelmesen varok, megoldom ahogy tudom, nem is ezek miatt vallaltuk a gyerekeket, eltartjuk fizetesbol es ha megis kapni fogunk egyszer valamit alanyi jogon, akkor az egy kellemes meglepetes lesz.

2011. jún. 14. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A gyes most már nem jár annak aki visszamegy több mint napi 6 órában dolgozni függetlenül a gyermek életkorától (mindegy, hogy 1 éves kora előtt, vagy után).
2011. jún. 14. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az utolsó válasz nem teljesen pontos.


Egyrészt nem mindegy, hogy egy éves kora előtt vagy után, mert egy éves kor előtt nem jár gyes ha visszamegy dolgozni az anyuka, bárhány órában teszi is ezt meg.


Valamint járhat a gyes korlátlan munkaidő mellett is, pl. ikrek esetén.

2011. jún. 14. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Kedves 10valahányas,

valami függetlenül az elutasítás határozatától nem gömbölyű, tőlem is megvonták a gyest mert nem nyilatkoztam munkáltatóról 2009es nyomtatványon nem is volt olyan, illetve a felsorolás összekapcsolása és úgy a nem nem egyértelmű szerintük. csak felületesek voltak.

Külfüld mint olyan EGT vagy 3.ország? Mert ebben lehet turpisság, nem egt országban valóban nem jár ha ott dolgozik az igénylő szülő, egt országban a folyosítás nem szünetel...

Most így első blikre hivatalosan átbaxtak. Mindenesetre ha nem baj a máknál erre rákérdezek, a te esetedben mi a helyzet gyes-csp esetén.

2011. jún. 14. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!