Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Érdemes a Társadalom-biztosítá...

Érdemes a Társadalom-biztosítást fizetnem magam után?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Januárban záróvizsgáztam a suliban, elméletileg így március 31-ig vagyok biztosított (erről tájékoztattak az OEP-nél). Július elejére vagyok kiírva.

Érdemes-e a TB-t fizetnem magam után?

Ha állami kórházban szülök, akkor szülhetek biztosítás nélkül? Nem fognak többszázezres számlát benyújtani a végén? Vagy ez hogy működik?

Ha úgy döntök, hogy fizetek, hova kell menjek?

Köszönöm előre is a válaszokat!



#biztosítás #TB #társadalom-biztosítás
2013. márc. 18. 21:55
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Újabb adalék: Félév közben történt a záró vizsga, ezért kaptam az OEP-től azt a tájékoztatást, hogy március 31-ig fizeti utánam a suli a TB-t. Most viszont azt is olvastam, hogy a diákigazolvány érvényességéig tart, én pedig a teljes tanévre megkaptam a diákot a 2012/13-as évre, az pedig október 31-ig érvényes. Most már végképp megzavarodtam. :)
2013. márc. 18. 22:00
 2/12 anonim ***** válasza:
49%
Nem tudom, hogy van ez a diákigazolványos dolog, de az biztos, hogy ha biztosítás nélkül szülsz, ki kell fizetned, ráadásul utólag be kell fizetni az elmaradt TB járulékot is.
2013. márc. 18. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Jégtánc ***** válasza:
Ez nem érdemes vagy nem érdemes dolog.Ha nem fizeti más mint pl munkahely vagy iskola akkor neked kell magad után fizetni.NAV-hoz be kell menni vagy telefonálni .Ott elmondják mi a menete hogy tudsz fizetni.
2013. márc. 18. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 sarah23 ***** válasza:
0%
az én sógórnőm is igy volt és neki kelet mert ha nem fizeted kapsz 1 listát amin leírják h kb 300ezerért megszülhetsz!
2013. márc. 18. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
21%

Nemtudom,, honnan veszitek, de a terhesgondozás és a szülés a babának jár nem a mamának. Tb nélkül is el kell lássanak, nem utasíthatnak vissza.

DE! A tb fizetése sajnos nem ugy megy nálunk mint külföldön. Itt nem kívánságműsor. Később visszamenőleg behajtja rajtad ugyanugy mint egy hitelt.

2013. márc. 18. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Nem nem akarom fizetni, csak a kb 1 hónap kimaradás miatt nem szeretnék nagy pocakkal szaladgálni, hanem levonhatnák a GYED-ből. De nem úszom meg, ugye? :)
2013. márc. 18. 22:52
 7/12 anonim ***** válasza:
TB fizetés nem lehetőség hanem kötelezettség. Ellátnak de csak ha súlyos bajod van, a nem életveszélyes bajt TB nélkül nem. Ja és a Gyes kapásának is az egyetlen feltétele a rendezett TB. Havi 6600Ft ennyit kell fizetni a NAV-nak.
2013. márc. 18. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem biztosított, hanem egészségügyi szolgáltatásra jogosult vagy.


Az alábbi jogszabályi hivatkozások alapján a diákigazolványra való jogosultság megszűnéséig NEM kell fizetned a havi 6660 Ft-ot, valamint térítésmentesen szülhetsz. (Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével kapcsolatban ( ez a havi 6660 Ft) a NAV az illetékes, nem az OEP).

Nyilván TGYÁS/GYED-re nem, csak GYES- re és családi pótlékra leszel jogosult a szülést követően.



16. § (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult (… ) az, aki…

i) a közoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó alapfokú, középfokú nevelési-oktatási vagy a felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYBEN nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató nagykorú magyar állampolgár,( … ) aki a felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében államilag támogatott, vagy magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzési formában hallgatói jogviszonyban áll


16/A. §A 16. § (1) bekezdésének i) pontjában említett tanuló és hallgató a tanulói jogviszony, illetőleg a hallgatói jogviszony kezdetétől a DIÁKIGAZOLVÁNYRA VALÓ JOGOSULTSÁG MEGSZŰNÉSÉIG JOGOSULT EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLTATÁSRA, ideértve a tanulói, hallgatói jogviszony szünetelésének időtartamát is.


39. §(1): A központi költségvetés a 16. § (1) bekezdésének a)-o), s)-v) pontjában említett személyek egészségügyi szolgáltatásának fedezetét a 26. § (5) bekezdésében meghatározott járulékfizetéssel és az egészségügyi hozzájárulás bevételeinek átutalásával biztosítja.


26. § (5) A központi költségvetés a (…) a 16. § (1) bekezdés c)-f), h)-o) és s)-v) pontjában meghatározott személyek után havonta 5790 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet.


/1997. évi LXXX. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről/


és



6. § (2) A II. és III. fejezet alkalmazásában a Tbj. szerinti BIZTOSÍTOTTAL AZONOS ELLÁTÁS illeti meg a Tbj. szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyeket, ideértve azokat a személyeket is, akik után a központi költségvetés egészségbiztosítási járulékot fizet.


Az egészségbiztosítás egészségügyi szolgáltatásai

1. Cím

TÉRÍTÉSMENTESEN igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások

III. Egyéb egészségügyi szolgáltatások


SZÜLÉSZETI ELLÁTÁS

15. § (1) A biztosított (…) jogosult a magzat méhen belüli gyógykezelésére, továbbá szülészeti ellátásra és terhességének orvosi indikáció alapján történő megszakítására.


/1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól/

2013. márc. 18. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Október 31-ig érvényes a diakod, de utána kapsz +45 napot. Vagyis december 16-ig biztosítva voltál. Ugyanilyen helyzetben voltam, így tudom :) szóval csakl utána kell rendezned:)
2013. márc. 19. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a diákigazolványos dolgot mindenképp kérdezd meg a NAV-nál. Igaz egy ismerősöm kíiratkozott az iskolából ,de neki elvették a diákját. Ha te záróvizsgáztál és befejezted a sulit, akkor nézesd meg a rendszerben, hogy március 31 után biztosított vagy-e, mert ha nem fizetned kell a TB-t.

Ha nincs TB-d, akkor is jár terhesen az orvosi ellátás, de később kifizettetik veled.

2013. márc. 19. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!