Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha a szülés előtt csak 140...

Ha a szülés előtt csak 140 nap biztosított napom van, de a szüléskor él a munkaszerződésem kaphatok Tgyást és Gyed-et?

Figyelt kérdés
Ez a 140 nap nem a szülést megelőző évben van hanem a szülés évében. Az előző évben 80 napig álláskeresési segélyt kaptam, és 30 napra RÁT-ot (rendelkezésre állási támogatást) A többi napra magam után fizettem a biztosítást.
2010. febr. 22. 14:52
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Ha jól tudom sajnos nem. Csak gyest kapsz!
2010. febr. 22. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
A szülést megelőző két évet nézik, onnan kell 180 ill. 2010. május 1. után született babáknál 365 biztosítotti nap a tgyáshoz, gyedhez. Elméletileg az álláskeresési segély nem számít bele. Akárhogyan nézzük, neked nincs meg a szükséges idő. Méltányossági kérelmet be lehet nyújtani, de túl sok reményt ne fűzz hozzá.
2010. febr. 24. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Ezt találtam:


Jövedelemként azt az összeget veszik figyelembe, amely után a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt. A prémium, jutalom, egyéb nem rendszeres jövedelmet arra az időszakra kell figyelembe venni, amikor kifizették.

Az ellátás alapját az irányadó időszakban elért jövedelem alapján állapítják meg. A gyed a számítási időszakban elért átlagkereset, jövedelem 70%-a, ami bizonyos esetekben (ha 180-nál kevesebb bérezett napból van megállapítva) maximálva van.

. Ha a gyed kezdetét megelőző év január 1. és december 31. között volt legalább 180 bérezett nap, akkor az előző évi jövedelem az alap.

. Ha az előző évben nincs 180 bérezett nap, de a gyedet megelőző naptól közvetlenül visszafelé (akár 2 évből is) van, akkor az utolsó 180 napi jövedelem lesz az ellátás alapja.

. Ha 180 nap sehogyan sincs, de ennél valamivel kevesebb van, akkor ez az 1-179 napi jövedelem, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap

. Ha egyetlen bérezett nap sincs, akkor

- munkaviszonyban állónál az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a gyed alapja

Ezek szerint akkor mégis igényelhetek Gyed-et a 140 napommal is, csak maximalizálva lesz az összeg?

Vagy rosszul értelmezem a kiemelt részeket?

2010. febr. 24. 10:40
 4/18 anonim ***** válasza:

A gyed feltétele, hogy biztosított legyél, ez nálad megvan, mert fizetted magad után a járulékot, ahogy olvastam. A gyed alapja az a 140 nap lesz, amit bérként fizettek ki neked, tehát jól értelmezted.

A félreértést a biztosítási idő okozta, mert nem csak akkor vagy biztosított, ha munkaviszonyod van, viszont a gyed-et nem alapozza meg, ha csak a járulékot fizeted magad után. De nálad szerencsére volt munkabér kifizetés, így jár, csak kevesebb az összege.

2010. febr. 24. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

Ha magad után fizeted a tb-t, akkor nem jár. Akkor járna, ha munkaszerződésed lenne, csak táppénzen vagy, vagy munkanélkülit kapsz a szüléskor.

Hasonló cipőben jártam, csak nekem a szülést megelőző 2 évben 320 napom volt, de már a szülés előtt 3 hónappal lejárt még a munkanélkülim is, így magam után fizettem a tb-t. Így csak gyest és családit kapok.

2010. febr. 24. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Nekem most van munkaszerződésem, és a szülés idején is lesz.
2010. febr. 24. 12:46
 7/18 anonim ***** válasza:
Rosszul értelmezed. Amit bemásoltál az arra vonatkozik, hogy mekkora összegű lesz az ellátás, ha az egyéb feltételeknek megfelelsz. Az alap feltétel, hogy van-e 180 (később 365 nap). Ha nincs, akkor nem is néznek tovább semmit, elutasítják a kérelmedet. A méltányossági kérelmet megírhatod, de ne fűzz hozzá sok reményt.
2010. febr. 24. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Még valami:

NE keverjük már össze a biztosítási jogviszonyt és a saját maga utáni egészségügyi biztosítás fizetését! Az utóbbi csak és kizárólag arra jogosít, hogy kórházi és egyéb egészségügyi ellátás esetén nem nyújtják be a számlát, de táppénzre, tgyásra, gyedre nem jogosít.

2010. febr. 24. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Az előző évben a álláskeresési segélyen kívül nem volt munkaviszonyod? Mikor volt utoljára munkaviszonyod?
2010. febr. 24. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

A biztosításban töltött napokba beleszámít az álláskeresési járadék időtartama is.

Szerintem ballagj el az oep-hez, és kérdezz meg egy ügyintézőt, mert a törvény szerint a biztosítási időbe a 80 napod is beleszámít, és ezek alapján megvan a biztosításban töltött 180 napod.

2010. febr. 24. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!