Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Tegnap volt 2 éves a kislányom...

Tegnap volt 2 éves a kislányom, második baba májusban érkezik. Most táppénzen vagyok GYED helyett, de szülés után mi jár a nagyobb gyerek után?

Figyelt kérdés
Kell intézni valamit? GYES ugye jár?
2010. ápr. 26. 22:37
 1/6 anonim ***** válasza:
Tgyás,gyed és gyes egyszerre nem jár,csak egyet lehet megigényelni.Mondjuk amig táppénzen vagy,addig a párod megigényelheti a gyest.De jobban jártál volna ha gyesre mész,mert így kevesebb lesz a következő babára a gyed.
2010. ápr. 26. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
én csak kérdeznék? miért lesz kevesebb a gyed?
2010. ápr. 26. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Szülés után a nagyobb gyerek után csak családi pótlék jár, más nem.
2010. ápr. 27. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Ha nem szűnt meg a munkaviszonyod és megvana megfelelő biztositáasi napod, akkor a kicsi után jár a tgyás, majd a gyed, a nagy után csak a családi pótlék. Mondjuk én sem értem miért lenne kevesebb a gyed a kicsi után, kb ugyanannyi jár, ha emelték közben a fizetésed és nem a max gyedet kapod, akkor több is.
2010. ápr. 27. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló vagyok.Pár hónapja jártam utána ezeknek a dolgoknak,nekem ezt irta egy "szakértő":

Ha elmennél táppénzre, akkor mivel nincs 180 bérezett napod a tgyás/GYED miatt, a kedvezményszabály értelmében az előző ellátás (GYED) alapját "élesztik fel", tehát az előző GYED-ed alapja lenne a táppénzed alapja, annak a 60%-át kapnád szülésig (előtte 15 napig a betegszabi, ami az említett bér 70%-a). Ha viszont rögtön táppénzre mész, akkor a betegszabi (ami bérezett napnak számít) lenne a következő tgyás/GYED alapja. Ha utánaszámolsz, így jársz a legrosszabbul , mert feltételezem a GYED előtti béred kevesebb volt, annak a 70%-ának a 70%-át kapnád 2 évig, mínusz a levonások. A munkahelyek előszeretettel javasolják ezt, és fogalmuk sincs, hogy is van ez, aztán mikor az anyuka kézhez kapja az első tgyás-t, akkor jön rá, hogy csúnyán megjárta . Táppénz mellett tényleg ne legyél GYES-en, mert akkor csak a minimálbér után számfejtenék azt. Viszont amíg a szabadságaidat töltenéd, nem kell visszamondanod, így továbbra is védve vagy és nem mondhatnak fel-ezt nyugodtan mondd meg nekik . A szabi olyan, mintha dolgoznál és dolgozni meg lehet GYES mellett. A legjobban akkor járnál, ha GYES-en maradnál, aztán akár hamarabb (a szülés várható időpontját megelőző -28. naptól) kéred a tgyás-t, ezzel kiváltasz 1 havi GYES-t, viszont előtte a GYES-t időben le kell mondani. Ha nem produkálsz bérezett napot betegszabival, vagy rendes szabival, akkor 0 bérezett nappal a GYES-be szülve az aktuális szerződésed szerinti béred lesz a következő ellátások alapja, de max. a minimálbér kétszerese (ez idén 143000Ft, jövőre emelkedhet).

Összefoglalva tehát anyagilag legrosszabb a rögtön táppénz, legjobb ha maradsz GYES-en. Ha ezt nem tudjátok megtenni, akkor lehet kompenzálni a szabadságokkal, mert arra az aktuális béred 100%-a jár, így x nap szabi plusz a 15 nap 70%-os betegszabi lenne az alap, ennek a 70%-ával számolhatsz. A lényeg, hogy kötelesek kiadni a szabadságaidat, amikor Te kéred, csak mellette maradj GYES-en és az védeni fog, utána mondd le, akkor már a táppénz véd.

2010. ápr. 27. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Az előttem szólóhoz csak annyit szeretnék még mondani, hogy ha májusra vagy kiírva, mindenképpen kérd a szülés várható ideje előtt 28 nappal (aminek áprilisra kell esnie) a thgy-t és vetesd magad terhesállományba is, hogy a második gyermekre még a 2. életéviéig járjon a gyed. Amennyiben májustól igényeled az ellátás folyósítását, akkor a gyed már csak 365 napig és nem a gyermek 2. életévéig fog járni. Ez az új jogszabály a májusi indítású thgy-ra vonatkozik. Tényleg úgy jársz jobban, ahogy az előttem szóló mondta, az én kiegészítésemmel. Ez biztos tipp, napi 8 órában ezzel foglalkozom.
2010. ápr. 27. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!