Hogy is van ez?

Figyelt kérdés
Veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. A bruttóm 445.000.így 310 ezret kaptam legutóbb táppénzt.Szülés előtti 6 hétben menjek el szülési szabadságra,vagy maradjak tàppénzen? Nem akarok kevesebbet kapni.Ha mondjuk elmegyek szülési szabadságra(március 31-re vagyok kiírva)a házi orvos visszaszámolja a 6 hetet gondolom úgy adja a papírt. És ha később szülök? Megint sima táppénz,mert ugye letelik a 6 hét.És hogy kell azt csinálni hogy ne maradjak egy hónapig pénz nélkül? A táppénz,vagy szülési szabadság után jön a csed,hogy kell csinálni hogy egymás után megszakítàs nélkül jöjjön a pénz? És a csedet hogy kell intézni?

febr. 1. 00:29
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%
Én is veszélyeztetett terhesség miatt voltam táppénzen. A szülés kiírása előtti 30 napra már jár a CSED, amit fél évig kapsz, az a magasabb összeg. Onnantól voltam szülési szabin, és vége lett a táppénznek.
febr. 1. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Ez 2022-ben volt.
febr. 1. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Van erre egy nyomtatvány, ahol minden sz.rt meg kell adni, azt is, hogy mikorra vagy kiírva, abból számítják ki gondolom, hogy mikortól folyósítják a pénzt. Ügyfélkapun kell sztem beküldeni azt is, én a gyest igényeltem meg most úgy, pár nap múlva már értesítettek, hogy fogom kapni a pénzt.
febr. 1. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
81%

28 nappal a kiírt nap előtt lehet igényelni a csedet (amíg a csedet kapod, addig a munkahelyeden szülési szabadságon vagy, tehát a kettő ugyanazt az időszakot jelöli). Azt mondod, a táppénzed 310 ezer, gyedet viszont a maximumot fogod kapni, ez idén nettó 280. Jobban jársz, ha minél tovább táppénzen maradsz, mert ebben az esetben csed után másfél évig kapod a gyedet, ha pedig előbb igényled a csedet, akkor 1 év 7 hónap lesz a gyed (és most mínusz egy hónap táppénz).

Mindegy, mikor szülsz, a csed mindenképpen 168 napig jár, akkor is, ha előbb kezded és később szülsz.

Ha korábban igényled a csedet, a háziorvos nem fog számolgatni, te mondod meg neki, hogy melyik nappal zárja le a táppénzt. Csedhez nyomtatványt a munkahelyed fog adni, ott is kell leadnod. De kérdezz rá nyugodtan, lehet, azt mondják, töltsd le magadnak.

febr. 1. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
37%

Táppénz járhat szülésig.

Vagy a kiírt nap elött 29nappal megszakítod, onnan igényeled a csed-et.

Ha a kiírt napon nincs meg a baba, hanem továbbhordod, akkor is már marad a csed. Ahogy megszületik, megkapof a papírjait, kb azonnal beküldöd őket, semmi baj nem lesz.


A csed 168napig jár, mindegy mikor igényelted. Utána jön a gyed.


A csed/gyedet a munkáltatódnál kell igényelni.


Az meg, hogy mikortól igényled, rajtad áll. De mint fentebb írták, a gyednek van maximuma.


Ígyrajtad áll, hogy 300 körül maradsz szülésig tp-n, utána a csed, majd a gyed max,

Vagy már most megigényled a csedet,ami több mint a tp, de ahogy lejár onnan csak a gyed max.

febr. 1. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
26%
Hogyhogy ilyen sok táppénzt kapsz? 🤔 van valamilyen adókedvezményed?
febr. 1. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Nekem 440ezer bruttóból kb. a nettó bérem ennyi (családi adókedvezményel 337ezer)...én se értem, hogy jön ki ennyire a tp.
febr. 1. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

A lényeget már megírták a többiek. Én is csak azt emelném ki, hogy mérlegelni kell, hogy a 9-es kodú táppénz-e a kedvezőbb, vagy majd a Gyed lesz.

Ha a gyed kedvezőbb, akkor érdemes szülés előtt 28 nappal megigényelni a csed-et, ha viszont a táppénz kedvezőbb, akkor érdemes tp-n maradni szülésig. Utóbbi esetben mérlegelni kell azt is, hogy a gyerek papírjai kellenek a csed igényhez, így valószínű egy hónapra kb. kiesik a bevételed. Utólag kifizetik természetesen, de ha ez nálatok probléma, akkor ezzel is számolj.

febr. 1. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Kijöhet... Az ellátásokat nem a jelenlegi bérből számolják. Átlagot néznek, amibe beleszámít az is, ha kapott jutalmat, túlóra kifizetést, bármit. Továbbá a tp minden napra jár, hétvégére, ünnepnapra is. Ami még szintén növeli az összeget, hogy a bérrel ellentétben a táppénzből csak 15% szja-t vonnak, járulékot nem. Nekem pl. nem volt 10.000 Ft különbség a táppénz és a bérem között, de van olyan is, akinek több a táppénze.
febr. 1. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek a választ,sokat segítettetek! 445.000. a bruttóm.Nettóba túlóra nélkül 350-370 körül kaptam, attól függött hány nap éjszaka volt a hónapban. Túlóràval 400 felett volt a nettóm. Eddig 290 körül kaptam a táppénzt,most legutóbb 310-et kaptam.Januàr1-től valamennyit növekedett a táppénz összege.Nincs adókedvezményem.
febr. 2. 00:32
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!