Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Most akkor mit fogok kapni?...

Most akkor mit fogok kapni? Hogyan járok jobban? Mikor mi fog járni? Most kezdjük majd a babaprojektet és nem tudni mikor sikerül! Lehet azonnal, lehet fél év múlva, lehet egy év múlva! Részletek lent!

Figyelt kérdés
Folyamatos munkaviszonyom van 2006.április óta,a két hely között két hét munkanélkülin voltam!A mostani munkahelyemen 2010.április óta vagyok!Szeretnék váltani,itt a lakhelyemen munkát keresni,hogy ne keljen napi 50.km ingáznom és ha lehetséges ne keljen éjszakázni.
2013. jún. 5. 08:54
 1/4 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező,


kicsit zavaros nekem a kérdés, de megpróbálok válaszolni.

Ha folyamatos a munkaviszonyod, akkor a családi támogatások szempontjából tökéletesen mindegy, hogy hány helyen dolgoztál. Elméletileg ha 2-3-4 havonta váltogatod a munkahelyeidet, de nincs közötte szünet (olyan időszak, amikor nem fizettél tb-t), akkor nincs jelentősége.

Ez tehát ne tartson vissza a váltástól.


Nagyjából összefoglalom a támogatásokat:

- ha kismama leszel, akkor 90 napos magzat (kb. 3 hó) mellett már igényelheted az ún. családi adókedvezményt a munkáltatódnál (igazolása tk. a kiállított terhes kiskönyved)- összege 10 eFt/hó (ennyivel kevesebb szja-t kell fizetned innentől)

- a tervezett szülés időpontja előtt LEGHAMARABB 6 héttel, de legkésőbb a szülés tényleges napján mehetsz TGYÁS-ra, amelynek összege a szülést megelőző naptári év átlagkeresetének 70%-a, nettóban azonban legalább olyan jól jársz, mint a korábbi kereseted, mert kevesebb járulékot vonnak belőle. Ez összesen 168 napig (kb. fél év) jár, ezért a legokosabban akkor tudod felhasználni, ha a szülés napjától mész el. Igazolása a kórház által kiadott papír. Ha a munkahelyed TB kifizetőhely (nagyobb cégek), akkor oda kell benyújtani, ha nem, akkor TB-hez.

- ezt követi a GYED, mely maximum a gyermeked 2 éves koráig jár (jó esetben fél évig TGYÁS, utána GYED). Ezt igényelni kell az erre szolgáló nyomtatványon (vagy kifizetőhely a munkáltatód és ott vagy a TB-hez beküldeni). Ennek összege limitált, tehát jó fizetés mellett is nagyjából a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a, de ebből vonódnak járulékok.

- a gyermek születésétől 18. éves koráig (vagy ameddig tanul) jár a családi pótlék, alap esetben 12.200 Ft, ha egyedülálló vagy, akkor 13.700 Ft. Ezt a Magyar Államkicsntárnál kell igényelni a születés után, nem jövedelemfüggő, alanyi jogon jár a gyermek után.

- A GYED mellett NEM dolgozhatsz, a gyermeket bölcsődébe nem adhatod, arra szolgál, hogy valóban otthon legyél vele.

- Ha visszamész a gyermeked 2 éves kora előtt dolgozni, akkor csak a családi pótlék és az adókedvezmény jár, más nem, viszont munkáltatói igazolással a bölcsődébe felveszik (ha van hely)

- a betöltött 2. év után már csak a GYES jár, ami ugyancsak alanyi jogon a gyermek után jár, nem munkaviszonyfüggő, összege viszont igen csekély, bruttó 28.500 Ft (a mindenkori öregségi nyugdíjminimum %-a), amiből a levonások után kb. 23.500 Ft-ot kapsz kézhez.

- egyszeri anyasági támogatás (ún. kelengyepénz) jár a szülést követően (igényelni kell, nem jövedelemfüggő), a minimálbér összegében


Nagyjából ennyi a pénzbeli támogatások összege.

Munkajogi védettséged van kismamaként (magyarul nem rúghatnak ki a terhességed ideje alatt), ha a terhességed tényét a munkáltatónak a felmondást megelőzően bizonyíthatóan bejelentetted. (vagyis megszűnt a korábbi rendszer, hogy akkor sem mondhatnak fel, ha titkolod a terhességed).

Amennyiben a gyermeked 3 éves kora előtt mész vissza dolgozni, akkor a gyermeked 3 éves koráig van még az ún. felmondási védelem is.


A gyermek születése után évente +2 nappal növekszik a szabadságaid száma.

A gyermeked 3 éves koráig bármennyit mehetsz veele táppénzre (nincs limitálva, hogy mennyi napot mehetsz maximum)- bár ilyenkor erősen lecsökken a havi járandóságod- a gyremek után igénybevett táppnzt pontosan úgy számolják, mint a saját jogút.


Fontos: kismamaként már nem alaklmazhatnak veszélyes munkakörben, éjszakai műszakban sem. Ha ilyen típusú munkád van, akkor vagy áttesznek egy másik munkakörben (fizetésedet ezért nem csökkenthetik) vagy ha ezt nem tudják megoldani, akkor is fizetniük kell az állásidőre járó pénzt, de a munkavégzés alól fel kell menteniük.


A terhesség alatt különösebb indoklás nélkül bármikor mehetsz táppénzre, bár ha normál munkaköröd van és a terhességet jól viseled, akkor érdemes inkább maradni és dolgozni, mert a táppénzen töltött időszakkal csökken az a jövedelem, amely alapja lesz a TGYÁS és GYED ellátásodnak.


Remélem, tudtam segíteni.

Ha van még konkrét kérdésed, szívesen megválaszolom, ha tudom.

Szép napot:

2013. jún. 5. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes tájékoztatást!

Leírnám az indokokat,hogy miért szeretnék váltani.

Az egyik és legfontosabb,hogy a jelenlegi munkahelyemen 12,órázom nappali és éjszakai műszakban,kereskedelem ünnepnap,vasárnap nem számít!

A másik,hogy mire levonom a fizetésemből a bejárási kb 25,000 ft-os költségek marad kb 80,000 ft.

Szeretnék itt helyben elhelyezkedni és legalább nem éjszakázni.

És persze az is lényeg,hogy be legyek jelentve és még ha jól gondolom negyed vagy fél év a próbaidő!

Ezek az érvek miatt hezitálok.

Mi van ha próbaidő alatt leszek kismama?

Vagy esetlen nem jelentenek be?

2013. jún. 5. 10:49
 3/4 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező,


mostmár értem a dilemmádat (első válaszoló vagyok).

Ha jelenleg is éjszakázol, túlórázol, sokat utazol, akkor eleve lehet, hogy nem lesz sima ügy a teherbeesés.

Ha sikerül, akkor célszerű AZONNAL (mondjuk az 1 hónap után- de majd az orvosod elmondja) jelezni a munkáltató felé, ahogy lehet (ha maradsz) és ő KÖTELES azonnal kiszedni az éjszakai műszakjaidat és a 12 órás egyhuzamban munkákat. Akár az első három hónapon belül is jelezheted (ezesetben korábban kell mennia védőnőhöz és kisírni a kiskönyvet).

A legtöbb munkáltató azért valljuk be, ezt nem szereti vagy nem csinálja meg, jól beint. Ne hagyd magad- ha nem hajlandóak más munkakörbe tenni (pl. irodai adminisztráció vagy hasonló nem megterhelő), akkor kötelesek az állásidőre járó pénzt fizetni akkor is, ha nem dolgozol. Ilyenről nem sűrűn hallani azért, de tudd, hogy nem küldhetnek el, nem szúrhatnak ki veled.


Váltás: ha próbaidő alatt kismama leszel, az tényleg lehet probléma, de akkor én azt tenném, hogy nem mondanám meg- azért egy terhességet 4-5 hónapig nem lehet annyira észrevenni, főleg, ha az öltözködésben is rásegítesz erre. Tudom, hogy ez nem túl jó tanács, de ésszerű. Neked kell majd azt látni, hogy mennyire korrekt a munkáltató, vissza szeretnél-e, tudsz-e szülés után 1-2-3 évvel menni az új helyre vagy nem. Eszerint kell időzíteni ezeket a dolgokat.


Azt viszont nagyon fontosnak tartom (nemcsak a te esetedben, hanem általában is), hogy NE VÁLLALJ bejelentés nélküli munkát. Semmi esetre sem. Nem lesz biztosítási alapod a szülés utáni 2 évre, magyarul havi 23-25 eFt-okat kapsz meg (GYES-re leszel jogosult), ha a szülést megelőzően nincs legalább 168 napos jogviszonyod. A mostani helyzetedben azt tartanám célszerűnek, hogy minél magasabb alapbérrel legyél bejelentve és a lehető legkevesebbet menjél táppénzre.

Jó hír, hogy a leszámfejtett prémium, jutalom, forgalom után adott különböző ösztönzők stb. is beleszámít a későbbi ellátás alapjába, amennyiben abból is vontak járulékot.


Itt egy nagyon jó kalkulátor, játszhatsz a számokkal (éves vagy havi jovedelem):


[link]


Ha a terhesség miatt felmondanának vagy a munkáltatód nem tenne eleget valamilyen kötelezettségének a JOGPONT hálózatban ingyenesen kapsz jogi segítséget. Hasznos tudni róla.


Én szerencsés vagyok, elsőre sikerült a teherbe esés, úgy, ahogy terveztük. De azért azt jó, ha tudod, hogy átlagosan legalább fél év (nyilván ebben a statisztikában benne vagyok én is és azok is, akik mondjuk 3 évig próbálkoznak).

Szóval időd van, ezért én mindenképpen arra szavaznék, hogy válts munkát- márcsak azért is, mert kisgyermekes anyaként mégúgysem fogod tudni megoldani az ingázást és a kereskedelem azért nem annyira egy gyermeknevelést támogató terület.


Az jutott még eszembe, hogy azért érdemes a gyermekvállalással kapcsolatos költségeket is előre megtervezni 2-3 évre legalább.

Célszerű akkor belevágni, ha rendelkeztek egészséges, biztonságos lakhatással, legalább egyikteknek van stabil jövedelme és várhatóan lesz is 2-3-4 év múlva is és van annyi tartalékotok, hogy a nálad kieső munka idejére az életszínvonalatok ne csökkenjen drasztikusan. Sajnos ez is számít és nagyon-nagyon kihatással van a családi élet egyéb vonatkozásaira is.


Lehet, hogy ehhez gyűjtögetni kell, havonta kisebb összeget félretenni- ez nem szégyen, sőt inkább előrelátás és becsülendő szerintem.

Az én felfogásom szerint a felelős gyermekvállalás nemcsak érzelmi dolog, hanem még anyagi is.

Ezzel együtt természetesen az élet mindig felülírja a dolgokat és azt is meg tudom érteni, aki anyagi biztonság nélkül, más motivációból vág bele a gyermekvállalásba- én ilyen vagyok.


Sok sikert és szép napot:

2013. jún. 5. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Ismételten köszönöm a válaszod!

Sajnos nem olyan a munkahelyem,hogy más munkakörbe tudjanak helyezni,shop-os vagyok egy éjjel-nappal üzemelő benzinkúton.

A másik hogy mindenképpen veszélyeztetett terhes leszek,ennek sajnos több oka van:elmúltam 35.éves,már többször volt nőgyógyászati műtétem,össze van darabolva a hasfalam,a lában nagyfokú viszér tágulat van amit már műteni kéne.

Úgy tudom a benzinkutasok már az elő pillanattól nem dolgozhatnak.

Ezért vacillálok ennyit,már a negyedik évemet taposom a cégnél,jó lenne onnan eljönni gyedre!

Kérlek szurkolj nekem,remélem hamarosan összejön a baba!

Szia

2013. jún. 5. 16:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!