Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Tgyás, gyed alapját hogy...

Tgyás, gyed alapját hogy számolják, mi számít szülést megelőző naptári évnek?

Figyelt kérdés
Ha 2015-ben szülök akkor mi alapján számolják az ellátások átlagának alapját? A szülést megelőző naptári év akkor az idei lenne és abból számolnak átlagot vagy pl ha júniusban szülök akkor onnan visszamenőlegesen egy évet idén júniustól a szülésig? Szeretném megemeltetni a bejelentett bruttó fizetésemet, de ha csak az idei évre számolják és jövőre szülnék nem nagyon érné meg, ugye? (a járulék-különbözetet be kellene fizetnem valószínűleg a cégnek.)

2014. aug. 1. 10:28
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha 2015-ben szülsz, a 2014. jan. 1- dec. 31-ig kapott jövedelmed számít. Kivéve ha nincs 180 nap ledolgozott napod, akkor a 2013-as. Én úgy kaptam legalábbis még idén. 2013. novemberben szültem. A tgyás-t értelemszerűen a 2012-es jövedelmemből számolták. A gyedet viszont már 2014-ben kellett igényelnem. Mivel júniustól táppénzen voltam, nem volt meg 2013-ra a 180 nap ledolgozott napom, így a gyedem alapja is a 2012-es jövedelmem lett. (Én mellesleg így jobban is jártam.)
2014. aug. 1. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sajnos én is így értelmeztem.. Akkor már igazából mindegy ha jövőre szülni szeretnék, mert már nem javítana az átlagon ez a 4 hónap sajnos...
2014. aug. 1. 10:52
 3/6 anonim ***** válasza:
Úgy tudom, most változtattak ezen. Ha 2015-ben szülsz, akkor az utolsó munkahelyen elért jövedelmet veszik figyelembe.
2014. aug. 1. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igen, azt tudom, de mivel én innen mennék majd szülni így mindegy sajnos...
2014. aug. 1. 11:17
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha jövőre szülsz, mindenképp a 2014-es évet nézik, ha van 180 bérezett napod. Ha idén nincs 180 bérezett napod, akkor nézik meg, hogy a szülés napjától visszafele van-e 180 bérezett nap, ha igen, akkor az lesz az alap. Ha úgy sincs, mert táppénzen voltál, akkor tényleges bér vagy szerződés szerinti bér lesz az alap.

Tehát, ha jövő júniusban szülnél és idén még megemeltetnéd a bruttód és ezt az évet végig dolgoznád, akkor jól is járhatsz, mert a megemelt bért beleszámolnák az alapba, ha nem mennél pl. októbertől máris táppénzre szülésig.

2014. aug. 1. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó. Sajnos nem egyszerű, mert valószínűleg akkor emelnék csak a bruttóm ha fizetem a járulék-különbözetet, azt meg akkor gondolom a szülésig kellene, hiába számít csak az idei év nekem. Szóval ezért írtam, hogy így ez a 4 hónap nem számít annyit, mert maximum bruttó 60.000 Ft-tal lehetne feljebbtenni havonta a fizumat.
2014. aug. 1. 15:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!