Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Szerződés nélkül TGYÁS, GYES,...

Szerződés nélkül TGYÁS, GYES, GYED, GYET?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Legjobb barátnőm pár hetes terhes. Mielőtt megtudta, hogy babát vár, munkahelyet váltott. Az új munkahelyen még mindig nem kötöttek szerződést, már több, mint 30 napja dolgozik. Valahol olvastam régebben olyat, hogy abban az esetben, ha szóban megállapodnak és ő fel is veszi a munkát, egy munkaügyi perben úgy tekintik, mintha lenne szerződés, s munkáltató köteles azt bizonyítani, hogy Ő nem dolgozik ott, nem a munkavállaló, hogy ott dolgozik. Meg hogy a munka törvénykönyvének előírásai az irányadók, de olyan, mintha lenne szerződés, méghozzá határozatlan. Nem tudom eldönteni, hogy ezt az én munkahelyem kollektív szerződésében olvastam, vagy erről törvény rendelkezik. Ha nincs ilyen, akkor milyen lehetőségei vannak?
2014. nov. 16. 10:55
 1/7 anonim ***** válasza:
A tgyáshoz és a gyedhez az a lényeg, hogy legyen 365 biztosított napja, vagyis legalább ennyit bejelentve dolgozzon. Ha megvan a 365 nap vagy meglesz szülésig és be is van rendesen jelentve, a fizetéséből vonják a járulékokat is, akkor szerintem nem lesz gond. Ha a munkáltató bejelenti, azt látják a NAV-nál is és a Munkafelügyelősségen is, ha megnézik a rendszerben, tehát ezzel is tudja igazolni, hogy ott dolgozik. Ettől függetlenül munkaszerződés kell. A másik ami fontos, hogy szüléskor vagy a tgyás igénylésekor is legyen bejelentett munkahelye!
2014. nov. 16. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A szerződés egy dolog.

Az a kérdés, bejelentették-e a NAV felé a munkaviszonyát.

2014. nov. 16. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Így van. Hiába dolgozik szóbeli megegyezés alapján, ha nem fizetik utána a járulékokat a NAV-nak.


És nincs szóbeli megállapodás, munkaviszonyhoz kell a szerződés írásban. És a munka törvénykönyve szabályozza, mit kell tartalmaznia.

Egyenlőre feketén dolgozik a barátnőd.

2014. nov. 16. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

a fekete foglalkoztatás nem a munkaszerződés hiánya, hanem a nem bejelentett foglalkoztatás.

Attól, hogy nem kapott szerződést, még lehet bejelentve... bár szabálytalan, de ez nem feketemunka.

2014. nov. 16. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek.

Egyszerűsített foglalkoztatással, vagy valami ilyesmivel van bejelentve. Ezt mondta. A TB-t pl. maga után kell fizetnie, de kormányablaknál látták, hogy foglalkoztatva van. Erre mi jár?

2014. nov. 16. 19:15
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Az egyszerűsített foglalkoztatás az nem munkaviszony, és nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt.

Az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie kell maga után, vagy rászorultsági alapon a jegyzőnél kérheti, hogy fizessék. De mivel nem biztosított, a tb semmiféle pénzbeli ellátására nem jogosult, se táppénzt, se tgys-t, sem gyedet nem kaphat.

2014. nov. 16. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
6-nak igaza van. A barátnőd gyesre lesz jogosult, tgyásra és gyedre nem. Gyes havi 25.650 Ft. Illetve családi pótlék havi 12 ezer.
2014. nov. 17. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!