Hátha valaki ért hozzá. TGYÁS, GYED kérdés,4 hónap munka után? Mi lesz az ellátás alapja, ha.
Már az OEP oldalát is végigböngésztem, de nekem egy konkrét és biztos válasz kellene, ha valaki tudja, mert a TB-s nem hajlandó segíteni, én meg nem tudom, mire számítsak és napokon belül be kell adnom a papírokat a munkahelymem felé.
Ha,
- visszamegyek dolgozni GYED-ről és dolgozok 4-5 hónapot, majd eljövök TGYÁS-ra a 2. gyerekkel, mellette kapom a GYED1-est is
-visszamegyek dolgozni GYED-ről, de táppénzre kell mennem 14 nap szabadság után a szülésig, mert úgy alakul a terhesség
- egyáltalán nem megyek vissza, mert nem vesznek vissza, vagy nem úgy alakul.
Mi lesz a 2. TGYÁS és 2. GYED alapja? Munkabér? Minimálbér? Szerződés szerinti bér?
Biztosított vagyok folyamatosan évek óta, sosem voltam táppénzen, és a nagyobbik gyerek kb. 20 hónapos lesz, amikor a testvére megszületik. Nem konkrét összegek érdekelnek, csak hogy mi lesz az ellátás alapja, ha nincs meg 180 napom és kapok fizetést, vagy csak táppénzt, abból számolják?
Legrosszabb esetben a szerződés szerinti béred az alap.
Tavaly még figyelembe lehetett venni a tényleges jövedelmet (ha volt) az összehasonlításnál, de most jan 1-től vagy a szerz. szerinti béred vagy az előző ellátás alapja (ha annál nem vettek figyelembe előző jöv.et is, vagyis nem volt munkahelyváltásod). Ezt a kettőt összehasonlítják és amelyik a magasabb azt kapod. Vagyis mivel gyedbe szülsz végülis mindegy melyik verzió lesz az alapodat nem befolyásolja, esetleg annyival jársz jobban, hogy az első gyerek gyede mellé kapsz fizut/táppénzt is párhuzamosan
Minimálbér csak akkor lenne az alap, ha több mint 180 napot lennnél gyesen úgy, hogy nem veszed ki a szabikat sem, nem mész táppénzre sem, vagyis nem mész vissza a munkahelyedre dolgozni, hanem maradsz fizetetlen szabin (gyesen).
1.lehetőség: tényleges bér v. szerződés szerinti bér. Nem tudom honnan vette az első, hogy nem számonak tényleges bérrel, pedig igen. A megváltozott jogszabály:
" Amennyiben az 1. és 2. pontban meghatározottak szerint nem lehet a csecsemőgondozási díj alapját megállapítani, akkor azt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részében kell meghatározni. Kivételt képez ez alól, ha a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 naptári napi – tényleges jövedelme, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelme a minimálbér kétszeresénél kevesebb. Ez esetben a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján kell a csecsemőgondozási díj alapját megállapítani.
A tényleges jövedelem alapján akkor lehet számolni, ha az ellátásra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától az előző év első napjáig terjedő időszakban legalább 30 naptári napi jövedelemmel rendelkezik a kérelmező." Ezt akkor használják, ha nincs 180 bérezett nap.
2. lehetőség: szerződés szerinti bér, mivel sem 180 bérezett nap nem lesz, sem 30 naptári napi jövedelem sem.
Viszont, a táppénzed alapja, valóban az előző ellátás alapja lesz, vagyis a táppénz alapja az lesz, ami a gyeded alapja.
3. Ha nem mész vissza, de állományban maradsz, akkor szerződés szerinti bér, mivel gyed alatt szülsz, semmiképp nem leszel 6 hónapot gyesen szülés előtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!