Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Jól gondolom, hogy jobban...

Jól gondolom, hogy jobban jönnék ki táppénzzel?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy TGYÁS és a GYED összegét nem befolyásolja a táppénz terhesség alatt, mert csak a rendes jövedelmet veszik alapul az átlagbér kiszámításánál.

Mivel éjszakai műszak nincs, ha csak délelőttbe tudnék dolgozni terhesség bizonyos pontjától, amikor is kismama műszakba küldenének, elég jelentősen megcsappanna a fizetésem. Ha végigdolgozok mondjuk 5-6 hónapot szülés előtt, az már eléggé lehúzná az átlagomat.

Ha viszont míg nem szólnak, eljárok folyamatos műszakba dolgozni, aztán, ha már mindenáron kismama műszakba kéne menni, táppénzre mennék, akkor jócskán jobban jönnék ki anyagilag, mert csak az a bérem lenne számításba véve, amiben pótlék is volt.

Tehát gyakorlatilag nem lenne érdemes bejárnom dolgozni, mert egyrészt megölne az állandó a hajnali kelés, másrészt alig keresnék többet, amiért megérné bevánszorognom a munkahelyre.

(A munkáltatót nem zavarja a korai táppénzre menetel, mert minden kismama ezt csinálta nálunk, csak eddig nem tudtam az okát, miért mentek el pár hét terhesség után táppénzre.)


2015. márc. 3. 21:05
 1/7 A kérdező kommentje:
Azt megírná valaki, mennyi idővel visszamenőleg számít bele a számításba a bér?
2015. márc. 3. 21:06
 2/7 anonim ***** válasza:
77%

Az igénylést megelőző 3. hónaptól visszafele nézik a 180 v. 120 bérezett napot. A táppénz nem bérezett nap.

Ha elmész csak délelőttös műszakba, az valóban ronthat az átlagodon, hiszen nem kapsz pótlékot.

Viszont a táppénz azért jóval kevesebb lehet, mint a fizetésed. Én közel 30 ezer forinttal kaptam kevesebbet táppénzre, mint a nettóm volt. Terheseknek nem jár a betegszabi sem. Viszont, ha nem gond a kevesebb pénz havonta, akkor menj táppénzre, mert a csed és gyed összege valóban jobb lehet, ha abból a bérből számolják, amibe pótlékok és túlóra is van.

2015. márc. 3. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Maximum 20-30 ezerrel kapnék kevesebbet táppénzen töltve, mintha bejárnék délelőttbe dolgozni. Viszont nem költök utazásra, nem járom le a lábam, nem kelek 7 napból ötször fél 3 előtt.

Úgy kalkulálok, kb. a 4. hónapig biztosan tudnék dolgozni anélkül, hogy átzavarnának kismama műszakba, mert kolléganőm majdnem ennyi hós terhes volt, amikor elment, és nem azért, mert átküldték volna, akkor még szó sem volt róla, csak ő veszélyeztetett terhes volt.

A hátralévő hónapokban a nem lenne annyi bérkiesésem a táppénz-nettó alapbér különbözetében, mint amennyivel kevesebb juttatásban részesülnék a gyerek két éves koráig.

2015. márc. 3. 21:21
 4/7 anonim ***** válasza:
Ahogy a második is írta. A mostani szabály szerint tpnél az alap. A tp első napjától visszamenőleg a 3. hónaptól nézik a 180 bérezett napodat. Tehát ha még tp előtt dolgoznál 3 hónapot a kismamaműszakban az nem változtatná meg az alapot. Viszont Csednél, gyednél igen, mert ott beleesne ez az időszak. Úgyhogy valóban az a legjobb, hogy amíg tudsz (és persze nem látható és nem szólsz a fönöknek, mert ugye onnantól kezdve a törvény kötelezi, hogy a megfelelő munkakörben alkalmazzon) dolgozol rendesen, utána pedig tp.
2015. márc. 4. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Akkor úgy lesz. Viszont a terhesség 90. napjától járna az adókedvezmény. Ha utólag, mondjuk akkor adom be ahhoz a papírt, amikor már felfedem a terhességem, akkor utólag a 90. naptól visszaigényelhetem majd a következő évi adóbevallásban, igaz?
2015. márc. 4. 12:10
 6/7 anonim ***** válasza:
Persze akkor jövőre igényled vissza. Az elsőnél én is úgy csináltam, hogy pár hónappal később adtam csak be a papírt az adókedvezményre a munkáltatónak, de attól az igazoláson rajta van mikor töltötted a 91. napot.
2015. márc. 4. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi, akkor ezt fogom csinálni. :)
2015. márc. 4. 14:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!