Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » A tgyást és a gyedet hogyan...

A tgyást és a gyedet hogyan számítják?

Figyelt kérdés

A konkrét kérdésem: szülés előtt voltam pár hónapot veszélyeztetett terhes táppénzen, akkor az beleszámít a tgyás és gyed összegébe? És a tavalyi tàppénzek?

A másik nagyon fontos kérdésem, hogy ha én kérem a magzati adókedvezményt, ugye azt a kb 10.000 forintot a munkabèrem mellé, akkor az is beleszámít a tgyás és a gyedbe? Úgy értem, tekinte hogy magasabb lesz így a munkabérem (vagy a táppénzem 10 ezerrel, akkor elvileg megemeli a tgyás és gyed alapösszegét is, ugye?

Sajnos nem értek hozzá, de szeretném a lehető legtöbbet kihozni.


2015. ápr. 22. 10:52
 1/10 anonim ***** válasza:

a tgyás gyed a jövedelmed 70%-a lesz, feltétele a 365 biztosítotti nap a szülést megelőző 2 éven belül. ez ugye nálad meg van.

16% szja és 10% nyugdíjjárulékot vonnak belőle.

A táppénz ilyenkor nem számít. Az adókedvezmény adóalapot csökkent, ami azt jelenti, hogy a bruttó béred mondjuk 200.000 Ft, de csak 137 500 Ft után fogsz adózni. Viszont ettől a bruttó béred még annyi amennyi, tehát a gyed, tgyás abból számítódik, kézhez meg egy tízessel többet kapsz majd mint eddig.

2015. ápr. 22. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Szóval akkor nem számít, hogy táppénzen voltam? Mert annak a pár hónapnak nagyon kevés a bruttója.
2015. ápr. 22. 11:06
 3/10 anonim ***** válasza:
nem, ellátásból nem számolnak ellátást
2015. ápr. 22. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Kérdező, a táppénz csak akkor számít bármit is, ha mondjuk emiatt mivel ezeket a napokat átugorják, és mondjuk idén változott a bruttó béred, más a számítás alapja.

(Én pl augusztusban szülök, és idén januártól jóval magasabb a fizum, így nekem minél később megyek táppénzre annál kedvezőbb a számítás, mert annál kevesebbet mennek vissza a csed kiszámolásánál, így májustól mennek visszafelé, így szinte nagyrészt a magasabb fizumból számolnak, de ha mondjuk januárban elmentem volna már táppénzre akkor nem az ideiből számolnának, hiába magasabb.) Ha neked nem változott mostanában a fizetésed nem oszt, nem szoroz hogy táppénzen voltál-e.

2015. ápr. 22. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, nagyjából már értem.

Én másfèl hónapja vagyok itthon, de május közepe fele megyek vissza dolgozni. Nov. 3-ra vagyok kiirva.

Februartol magasabb a fizum.

2015. ápr. 22. 14:20
 6/10 anonim ***** válasza:
Tgyásból csak 16%Szja-t vonnak, Gyedből már 10% nyugdíjat is.
2015. ápr. 22. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ha novemberben szülsz, és nov. 1 után igényled csak meg a csedet, akkor augusztustól mennek visszafelé és az utolsó 180 napodat nézik, táppénzes napokat átugorják. Azaz augusztus, július, június, május számít, utána táppénzes napok kiesnek, azaz mondjuk utána február, január átlaga fog számítani durván. Ha korábban igényled meg a csedet (28 nappal nov 3 előtt elkezdheted) akkor csúszik az egész és rosszabb lesz az átlagod a decemberi fizuval is, mert akkor júliustól nézik visszafelé és egy hónappal több lesz a kevesebb béres hónapod, ezt kalkuláld bele. Én is emiatt nem kezdhetem korábban a csedet...
2015. ápr. 22. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi! Ez akkor azt jelenti, hogy szülés előtt végig dolgoznom kell a 9. hónapban? Vagy ha akkor elmegyek táppénzre, akkor megint csak kitolok magammal?
2015. ápr. 22. 16:37
 9/10 anonim ***** válasza:
Ha októberben táppénzen van az mindegy, mert a szülés előtti harmadik hónaptól nézik visszafelé. Max a gyedhez fog, mert ott az is számit. De ha októberben szülsz akkor is korábbra mennek vissza. Nem tzdom mennyit emeltek a fizudon, lehet hogy havonta párszáz forintokról van szó, de más lesz a számitás alapja/fizud átlaga. Én az utolsó hetekben kiveszem a szabijaimat hogy minél kevesebb táppénzre kellhen menni. Próbálj minél tőbbet dolgozni mostantóll hogy jobb legyen az átlagod.
2015. ápr. 22. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Most már értem. Igen, mindenképp fogok dolgozni.
2015. ápr. 23. 14:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!