Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Mi ebben a buktató? (link l)...

Mi ebben a buktató? (link l) ha egészségpénzári tag az ember, magas "nyeresége" van a gyógyszertári (? ) költségben amit a gyermekre költött.

Figyelt kérdés

ill milyen kötelezettséggel jár?

hogy működik? először hallok róla.

[link]


2015. máj. 5. 19:07
 1/10 A kérdező kommentje:
2015. máj. 5. 19:11
 2/10 anonim ***** válasza:
Egyrészt kell adóköteles jövedelem, amiből vissza tudod igényelni, másrészt az adojovairas egy részét elviszi az egészségpénztár költsége, de még így is megéri. Valamint macerás, mert ha nem kártyaelfogadó helyen vásárolsz, pl dm-ben pelenkát, akkor számlát kell kérned és be kell küldened. Mondjuk én híve vagyok ennek az egésznek, én már az összes közeli hozzátartozót bejelentettem, így nem csak a gyerkőc cuccait fizetem vele, hanem a szüleim, testvéreim, nagyszüleim is kérnek számlát, egy év alatt így közel 100 ezer Ft adójóváírást kapunk. Nekem ez megér ennyi utánajárást.
2015. máj. 5. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

ha jól értem eleve nekem kell befizetni az egészségpénztári számlámra..


az már önmagában adóköteles jövedelem, nem? tekintve hogy adókedvezmény érvényesíthető rá, amit eleve reklámoz.


iagzából a működési elvének megértésében is segítséget kérek. tehát van egy egézségpénztári számlám, amire havonta utalok pénzt.

és vannak (gyógyszertári?)számláim innen onnan rokonságtól.(őket be kell jelenteni???az mit jelent?)


lemásolom elküldöm a számlákat az OTP EP-ba és?

2015. máj. 5. 19:27
 4/10 A kérdező kommentje:
*ja értem addig, több helyről jöhet a számla nem csak gyógyszertári lehet
2015. máj. 5. 19:30
 5/10 anonim ***** válasza:
Családi pótlék, gyes nem adóköteles jövedelem pl. De ha van három gyerek, akkor a gyerekek utáni adokedvezmeny miatt általában már nem marad visszaigényelhető szja, így egészségpénztárt nyitni, ilyenkor nem éri meg. És igen, így működik, hogy az egészségpénztári számládra utalszppénzt és arról költhetsz a kártyával, ha meg egy bolt nem kártyaelfogadó hely, pl dm, rossmann, tesco, akkor ott kérsz számlát és a számlán lévő összeget visszautalják neked. Én azért jelentettem be a családot, mert így tudom kimaxolni az adojovairas, idén ha minden igaz, meg is lesz a 150 ezres plafon.
2015. máj. 5. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Akkor válaszolok én is, konkrétan, egyértelműen.

Egyrészt mert én is EP tag vagyok, másrészt mert a linkelt bancsoportban pénzügyes-elemző.


Nyitsz egy EP számlát, aminek van egy havi minimális befizetendő összege (pl. 2 eFt- ilyesmi összegre gondolj-a piacon nemcsak OTP van, bár a legnagyobb tagsággal rendelkezik és a legtöbb helyen az OTP EP kártyákat fogadják el).

Ezen felül bármikor befizethetsz tetszőleges összeget, ha munkáltatód van, akkor általában cafeteria elemként is választható, illetve sok munkáltató ezen felül is ad munkáltatói befizetést.

Nálunk pl. ha én befizetek 1.700 Ft-ot, akkor a munkáltató a cafeterián felül még ad hozzá 6.600 Ft-ot.


Az éves befizetéseid 20%-át, legfeljebb azonban 125 eFt-ot az szja bevalláskor visszaigényelhetsz.

Vigyázz! A 125 eFt-os határ együtt értendő a fenti EP, a nyugdíjpénztári és a NYESZ számlák után érvényesíthető kedvezményekre.


Példa: na nincs önkéntes nyugdíjpénztárad, akkor évente MAXIUMUM 625 eFt-ot érdemes az optimális adóvisszaignyléshez befizetni (ennél kevesebbet is lehet persze és nem muszáj egyenletesen minden hónapban, csak a minimális tagdíjat, egyébként utalhatsz pl. egy évben egyszer év végén is. De ez az összeg havi bontásban kb. 52 eFt.

Ennél többet nem érdemes, mert nagy kamatok nincsenek- bár ha pl. egy évre lekötsz egy összeget, akkor a normál betéti kamatoknál nagyobb hozamot ad.


ha van önkéntes nyugdíjpénztárad, amire mondjuk havi 10 eFt-ot fizetsz, akkor az éves szinten 120 eFt vagyis akkor ennyivel kevesebbet érdemes az EP-be belefizetni, mert összesen a két számlára befizetett két összeg 20%-a igényelhető vissza. (viszont az jó hír, hogy mindkét vagy akárhány számla utáni visszaigénylésedet TETSZŐLEGESEN kérheted bármelyik egy számládra- vagyis a nyugdíjpénztár utáni havi 2.000 Ft visszaigénylésed kérheted gond nélkül az EP számládra- pofonegyszerű az szja bevallás készítése)


Az egész lényege: nem készpénz és nem annyira likvid eszköz, mint a bankkártyád, mert csak meghatározott termékek, szolgáltatások kifizetésére érdemes használni.

(lehet persze másra is, de akkor szja fizetési kötelezettséged keletkezik- ezt leírom alább- de NE erre használd).


Az EP honlapján megvan azoknak a termékeknek és szolgáltatásoknak a köre, amire felhasználhatod az egyenlegedet- tk. úgy használhatod, mint eg bankszámlát.

Ezek a termékek jellemzően:

- orvosi szolgáltatások (amennyiben a magánorvos vagy kórház le van szerződve az adott pénztárral, általában le szoktak többfélével is)

- fogászati kezelések

- terhesgondozás, szülés teljeskörűen

- mindenféle labor és eü.állapotfelmérések (pl. sportolással összefüggő is vagy valamilyen speciális agnosztikai eljárás, ami túlmutat a röntgenen pl. akár hajdiagnosztika, termékenységi vizsgálat

- teljes mesterséges megterékenyítés

- őssejtfagyasztás és tárolás

- babaápolási termékek (pelenka, törlőkendő, tetrapelenka, lázmérő, fürdető, sampon, testápoló, babafültisztító pálcika is :)- tényleg teljeskörűen

- gyógyszerek (általában minden receptköteles és a vény nélküliek döntő többsége is)

- gyógyászati segédeszközök (pl. terpeszbetét a babának ha kell, szupinált cipő egész gyerekkorban, a család minden tagjának sholl, clarks, birkenstodd vagy egyéb márkájú gyógycipők- nemcsak a fehér oprtopéd papucsok, én irodai sholl gyönyörű bőrcipőket, clarks utcai cipőket veszek rajta), de akár gerinctámasz az autóba, fitball labda, csulkópánt stb. is- kötszer, rugalmas pólya, akár töréskor heveder, járóbot stb. is

- fekvőbetegek, sérültek mindenféle testközeli eszközei (itt is a felfekvés elleni matractól elkezdve a minőségi billerbeck matracokig, anitallergén ágyneműgarnitúra, de akár tolószék, ágywc stb.)

- gyógynövény készítmények (gyógyteák, illóolajok, cseppek, bio készítmények bizonyos körei-általában a gyógyszertában gyógynövény boltokban kapható általános választék, de az eladók mindig pontosan tudják)

- vitaminkészítmények bizonyos köre (pl. a scitech vagy biotech étrendkiegészítők pont nem, de a normál patikai vagy drogériai forgalomban kaphatókészítmények 80%-a, akár porcerő tabletta vagy multivitamin vagy omega3 stb.)- vigyázz a kisgyermekeknek adható "vitaminok" tulajdonképpen sajnos étrendkiegészítőként vannak besoorlva, ott szűkebb a kör, de a népszerű cebion, vitacolan stb. termékek itt is vásárolhatók vele

- sporteszközök egy része (itt általában márkát támogatnak: pl. most vettem POLAR pulzusmérő órát, mellkaspántot)

- vérnyomásmérő, ultrahangos párásító, infra lázmérő stb. ami kellhet egy - főleg kisgyerekes- háztartásba

- babának anyatej helettesítő tápszerek, pépek (vigyázat: nem muszáj receptesnek lenni, tehát veheted a DM saját márkását is pl. de MUSZÁJ anyatejhelyettesítőnek lennie, ezek általában 6 hós korig szoktak lenni- utána már nem ez a neve, hanem KIEGÉSZÍTŐ tápszer, arra már nem jó)

- a választható védőoltások is (pl. a bárányhimlős kétkomponensű kb. 20 eFt volt, a kullacsos agyhártyagyulladás elleni is legalább ennyi és milyen jó, hogy ilyenkor nem zsebből kell ezt a pénzt előszedni!)


A felsorolásom nem teljeskörű, én ezeket vettem eddig.

Illetve volt olyan műtétem tavaly, amelyet csak RÉSZBEN finanszírozott a TB- a különbözetről is kértem az egyébként állami kórháztól számlát (többszázezres tétel) és beküldtem az EP-ba.


A számla a te neveden van, de a közeli hozzátartozóid adataid bejelentheted, így a nevükre kiállított receptete, magánorvosi díjat, fogorvosi költséget vagy babás dolgokat elszámolhatja az egész család.

(idegeneket kedvezményezettként nem jelenthetsz be)

A kedvezményezettek körét bármikor módosíthatod és ha nagy a közvetlen családod (házastárs, élettárs, szülő, gyekekek, akár 10 főt is megadhatsz, nincs korlátja)- társkártyát is kérhetsz, így a férjed is be tud ugrani a gyógyszertárba.


Fontos még, hogy hogyan fizethetsz:

- vagy a kártyádat lehúzza a szolgálató, mint egy normál bankkártyát (pl. a legtöbb gyógyszertár ilyen)

- vagy a szolgáltató egy kóddal a jelenlétedben tudja telefonon foglalni az összeget (pl. iylen sok magánfogorvos)

- vagy te kérsz ÁFÁS SZÁMLÁT (a z EP nevével, címével, a te neveddel és a tagsági azonosítóddal), amit beküldesz postán az EP-ba és 10 munkanapon belül levonják az egészségpénztári számládról az összeget és (mivel már ezt te bankkártyával vagy készpénzzel kifizetted ugye) visszautalják a bankszámládra.

Kisbabánál pl. pelenkát, mindenféle ápolási dolgot vehetsz helytől és márkától függetlenül (a termék vtsz besorolása dönt, az minden drogériában, gyógyszertárban, bababoltban ugyanaz). Tehát ha akciós pelenkát látsz a Brendonban, akkor ott kérszá áfás számlát, de ugyanaznap bevásárolhatsz a DM-ben is, de akár a tescoban vagy pelenkadiszkontban is. Egy nap többször is.

A számlákat beküldöd, az összegeket 10 nap múlva visszakapod a számládra.


Igen, a befizetéseidnek van ún. likviditási költsége (az EP működési költésge tk). 4%-ot vonnak le a befizetésedből, vagyis 100 eFt-ból 96 eFt-ot írnak jóvá, viszont nincs számlavezetési díj (éves kártyadíj van, de egy kártya 2-3 évig jó, ez a tétel ha jól emlékszem, 2 eFt).

Ez a levonás is megéri, hiszen a befizetésed után 20% szja-t igényelsz vissza.


Amikor az én kisfiam volt baba én mindig így vásároltam pl. a DM-ben a havi dolgait:

- szereztem végösszegi kupont (akkor 15% volt, most 10% szokott lenni, mindenre jó, az akciósra is)

- figyeltem a bababónusz kuponokat, ott vannak rendszeresen termékekre (pl. 25% kupon pampers vagy Dm pelenkára stb.)

- figyeltem a rendszeres akciókat (pl. nagy kartondobozos 120 db-os pelenkák).

Példa: egy pampers 3-as pelenkla darabja volt normál esetben mondjuk 75 Ft/db

A DM-ben volt akciós 120 darabos nagy kartondoboz, amiben csak már 60 Ft volt darabja.

Termékjokerrek és végösszegivel felszerelkezve kijött a vége mondjuk 40 forintra.


Egy kartondoboz ára így kb. 4.800 Ft volt.

Áfás számlát kértem EP-re, kifizettem bankkártyával (10 nap múlva a számlámon volt újra a 4.800 Ft, az EP számlámról ennyit levontak).

Az éves adóbevallás beadásakor következő év február-március körül (sietek mindig, hogy mihamarabb visszakapjam a 20%-omat) visszakaptam a 4.800 Ft-omra jutó 20%-omat (feltételezzük, hogy volt ennyi befizetésem, természetesen volt), ami 960 Ft(erre az összegre jutó 4%-os likviditási tartalék levonás az komoly 190 Ft, de számoljunk vele)

Igaz, hogy pár hónapos csúszással, de tk.ez a tétel is csökkenti a pelenka árát.

A 40 Ft-ért vett pelenkát további nem egészen 20 %-kal (a likviditás miatt számoljunk mondjuk 16%-kal), vagyis egy pelenka csak 33,6 Ft-ba került.


Igen, a 75 Ft-os :)

Csak kicsit kellett gondolkodni és az eredeti ár 45%-ért megvettem.

ugyanez igaz lehet az olcsóbb saját márkásra, vagy a vitaminra, bármire.


most pl. JOY napok lesznek a Müllerben- ott is vannak babaápolási szerek- persze érdemes nézni a kiindulási árat is, de itt ugye eleve 20% végösszegi kedvezmény van- na én mindig ilyenkor tankoltam fel babás dolgokból és nagyon megéri.


Sőt ha tudod, hogy lesz pl. fogászati kezelésed, akkor előtte átutalsz az EP számládra annyit, nem is kell rajta tárolni a pénzt.


Ha nincs elég egyenleged, attól még vásárolhatsz készpénzért/bankkártyával a fenti dolgokból, a számlát beküldöd, akkor utalják vissza neked, ha lesz egyenleged.

Én pl. tavaly az utolsó negyedévben azt csináltam, hogy csak december 30-án fizettem be nagyobb összeget.

Egyrészt az új évben azonnal visszakaptam a nagy részét a számlámra (mert már le volt adva egy csomó számla már szeptembertől a sportszertől a gyógyszeren át a fogorvosig, az ovisom szupinált cipőjéig és az én sholl magassarkúmig minden), másrészt viszonylag hamar visszakaptam a 20%-omat is, mert februárban beadtam az szja bevallásomat.


Akkor és CSAK akkor kell pluszban fizetned, ha ún. "jogosulatlan szolgáltatást" veszel igénybe: pl. olyan dolgot vásárolsz EP számlára, amit nem támogatnak.

(mondok egy példát, nem biztos, hogy jó: szobabiciklit veszel, pedig a te pénztárad csak az elipszis trainert támogatja)- ilyenkor beküldöd a számlát, vissza is utalják ekkor is a pénzt, de év végén, amikor az EP kiadja az adóbevalláshoz január 31-ig az igazolást (mennyit fizettél be, mennyit igényelhetsz vissza), akkor részletezi, ha volt ilyen tételed.

Ekkor két dolgot tehetsz:

- befizeted közvetlenül a pénztárnak a különbözetet

- bevalláskor adókötelezettségként feltünteted és a NAV-nak utalod (pl. 100 eFt-os bicikli után 20 eFt-ot jelent)

Nekem még sosem volt ilyen, pedig 10 éve tag vagyok.

Ha nem vagyok biztos abban, hogy EP terhére el lehet számolni valamit, akkor:

- vagy megnézem a honlapjukon az aktuális listát

- vagy felhívom az ügyfélszolgálatot és pontosan elmondom és ők tudni fogják

- vagy írok emailt és megválaszolják

- de általában a kereskedő (boltos, orvos stb.) is pontosan tudja, illetve kártyával nem is enged közvetlenül ilyen terméket vásárolni a gyógyszertári terminál, ha az adott vitamin pl. nem támogatott. Akkor nem is tudod az EP kártyával kifizetni- de vásárlás előtt mindig szólok, hogy Ep kártyával fizetnék és látják a gépben, hogy engedi-e. Sok esetben tudnak ugyanolyan hatóanyagú, más gyártó termékét adni helyette, amit elfogad.


Röviden ennyi.

Szerintem megéri.

Egy átlagos családban, ahol kisgyerek is van, havi szinten 5-10 eFt minimum elmegy ilyen termékekre (ebben 2 komplett családi influenza van benne kb.), kisbabáknál lényegesen több.


Én ezt az egészet egyfajta takarékoskodásnak fogom fel- nagyon jó, hogy van egy tartalék betegségre, műtétre, jó cipőkre, vitaminokra, fogorvosra az egész családnak.

A munkáltatóm évente (ha a cafeteriát is erre kérem) akkor akár 300 eFt-ot is tud rátenni (munkáltatónál is van adómentes határ, ami havi nagyjából 25 eFt), plusz ha én is fizetem csak a kötelező alapdíjat havonta, akkor már igényelhetek vissza szja-t a költéstől függetlenül.

Ha van plusz pénzem, néha eszmbe jut (általában év végén egyszer nagy összegben, mert így csökkenthető a levonás %-a), akkor befizetek. Ha nem is költöm el a pénzt, a 20%-a szja formájában bő 1 hónapon belül jóvá is íródik,ha iparkodok a bevallással.


Minden jót :)

2015. máj. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Annyival had pontosítsam az előző válaszolót, hogy nem 625 ezer Ft már, hanem 750 ezer Ft, és nem 125 ezer Ft a visszaigényelhető adó, hanem már 150 ezer Ft.

De jó látni, hogy más is úgy vásárol pelenkát mint mi, hogy kuponokkal, ep számlára. Én még annyival kiegészítettem, hogy olyan hitelkártyára veszem, ami ad 4% visszatérítést, de eddig minden ismerősöm hülyének nézett, hogy minek pepecselek ennyit a pelenka, tápszer vásárlással. Nemeértik meg, hogy ezzel az ember fél áron tudja megvenni, és szerintem nem mindegy, hogy egy év alatt 120 ezret vagy 60 ezret adok ki pelenkára.

Egyébként nekem minden tápszert elfogadtak eddig, pl 1 éves kortól adható milupát is, úgy tájékoztattak, hogy a vtsz száma megfelel. De lehet, hogy akkor tévedtek, mindenesetre ez tavaly volt, lezárták már azt az évet, remélem nem jut már eszükbe, hogy hoppá mégsem.

Ami még jó szerintem, az a táppénz kiegészítés. Így nincs annyira lelkiismeretfurdalásom, ha eljövök tappenzre, mert így már nincs akkora különbség a rendes bérem meg a tp között.

2015. máj. 7. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 bensdorp ***** válasza:

#6 Nagyon jól összefoglaltad, köszönjük!


Kis javítások az elfogadható termékkörhöz:

- MINDEN gyógyszer minősítésű készítmény elszámolható, a vény nélkül kiadhatók közül is az összes

- az étrendkiegészítőknek viszont jóval kisebb része, én maximum 20%-ot mondanék, nem 80%-ot

- gyerek MULTIvitaminok közt jelenleg nincs egyetlen elszámolható sem (a Vitacolan sem), a Cebionból is csak a C-vitamin csepp számolható el, az viszont azért, mert gyógyszer minősítést kapott

- gyógyászati segédeszközök között is vannak kivételek, de az adott egészségpénztárnál/gyártónál/szolgáltatónál mindig érdeklődhetsz, melyek az aktuálisan elszámolható termékek

2015. máj. 7. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Sziasztok,


6-os vagyok ismét (a hosszú válaszoló).

Sajnos NEM minden gyógyszernek minősülő recept nélküli készítmény van a listájukban, havonta többször is változik a lista (családban van gyógyszerész ismerős, ő sokott panaszkodni).

De az igaz, hogy az ilyenek 95-99%-a rajta van.

Mondok egy példát, velünk történt pár hónapja a megfázásos időszak közepén.

Vannak ezek a hot drink jellegű gyógyszerek (coldrex stb.)- az egyik márkából (talán neocitran vagy coldrex) akartam venni EP-re erdei gyümölcsös ízűt magamnak.

Hát nem engedte a gép, de a citromos ízesítést ugyanebből igen: általában az újabban bevezetett készítmények lassan kerülnek fel a listára.

De rengeteg az új nevű, újonnan reklámozott generikus készítmény- amiknek ugyanaz a hatóanyaga, így ez sem akkora gond, mert simán lehet egymással helyettesíteni őket.


Tényleg elfelejtettem írni a táppénzkiegészítést, pedig nagyon jó.

Ezt viszont CSAK a szerződő veheti igénybe (a családtag, házastárs akkor sem, ha be van jelentve kedvezményezettnek). Nemcsak saját jogú, hanem a gyermek jogán kapott táppénznél is működik.


Lényeg (példa): a napi nettó bérem mondjuk 10 eFt/nap.

Táppénzre megyek, mert magam beteg leszek (ekkor egyszerűsítve a 60%-ot kapom, 6eFt/napot) vagy a gyerekem lesz beteg és vele még mehetek táppénzre (ekkor még kevesebbet, 5 eFt/napot kapok ellátásként.

Ha egy hetet vagyok otthon, akkor az 50 eFt munkabérem helyett 30 eFt-ot (saját) vagy 25 eFt-ot kapok csak. Vagyis kiesett a családi kasszából 20-25 eFt.


Az EP honlapjáról letölthető táppénzkiegészítés kérelem nyomtatványt kitöltöm, a munkáltatóm leigazolja, hogy mennyi nettó bértől estem el ebben az időszakban, majd beküldöm a pénztárnak és a különbözetet ugyancsak 10 napon belül elutalja a bankszámlámra.

(időben a táppénz végétől számítva már csak a munkáltatón múlik, meg azon, hogy mikor számfejtik az adott időszakra járó bér/táppénzt, ha kifizetőhely)- de általában nekem 2-3 hét alatt lezajlott.


Igazatok van, a visszaigényelhető összeg már tényleg 150 eFt, csak bennem annyira rögzült az előtte évekig élő 125.


(nem túl szabályos, de ha "túl sok" az egyenlegem, akkor bárkit megkérhetsz arra, hogy pl. nem vényköteles gyógyszereket ha vásárol, kérjen már számlát a nevedre- nálam a pénztárcámban mindig vannak kinyomtatva ilyen pici, fél névjegykártyányi cetlik: az egyik oldalán a számlára kerülő pontos név/cím, azonosító, a másikon pedig azon termékek, szolgáltatások köre, amire lehet kérni- hasznos a boltban, drogériában is, meg ha épp ismerősnek adnám oda, aki gyógyszertárba készül).

2015. máj. 7. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 bensdorp ***** válasza:
Én is gyógyszerész vagyok, és de bizony, minden gyógyszer elszámolható, ez alapvetés. Az pedig, hogy a gép nem engedi néha, az mindig szoftverfejlesztési hiányosság, de az egészségpénztárnak el kell fogadnia. Magisztrális készítményeknél és fiókpatikákban valóban gyakran figyelmeztet a hibás program, hogy nem elszámolható (legalábbis a Novodata biztosan - sokféle gyógyszertári rendszer létezik már), de valójában mégis az, és a figyelmeztetésen túl lehet lépni.
2015. máj. 7. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!