Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ti mit olvasnátok fel a...

Ti mit olvasnátok fel a gyereknek esti mese helyett?

Figyelt kérdés
Hallottam már olyat, hogy valaki igazi mese helyett sci-fi novellákat olvas fel a gyereknek és az élvezi is. Megint más a wikipédia történelmi szócikkeiből olvas fel. Szerintetek ez jó így? Mit lenne érdemes még felolvasni (pl kötelező olvasmányok - egyszer úgyis el kell majd olvasni, krimi, romantikus történetek, stb) ? Valamint hangoskönyv ajánlható-e a gyereknek?

2016. szept. 15. 10:38
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
61%
Szociológia tanárom saját elmondása szerint szoc. tanulmányokat olvasott fel a gyerekének.
2016. szept. 15. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
És pontosan mik azok a szoc. tanulmányok? Selytésem sincs mi lehet az, sztem másoknak sem, légyszi kifejthetnéd bővebben.
2016. szept. 15. 10:40
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, mennyi idős a gyerek. A fiam 2,5 éves mondókákat, verseket szoktam Neki olvasni. Ha idősebb és pl. érdeklik az állatok, akkor lehet azokról is vagy ilyesmi.
2016. szept. 15. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
97%

Ezt a baromságot! Minden gyereknek a korának megfelelő mese jár esténként, nem valami megfoghatatlan baromság, amitől még éjjel félhet is. Minek összezavarni egy pici gyereket? Nem attól lesz valaki okosabb, vagy netán zseni, hogy ilyenekkel traktálod este, amikor már eleve az idegrendszere pihenésre vár.

A gyerek akkor fogja használni a képzelőerejét, amikor a mesék által fantáziál, beleéli magát egyes helyzetekbe, drukkol, hogy jó legyen a vége, rengeteget tanulhat is a mesékből! Egy gyereknek a mese a legfontosabb este elalvás előtt és az akkor meghitt, ha a szülei olvassák fel. A te hangodra alszik el, az nyugtatja meg a legjobban, nem valami gép hangja (hangoskönyv). Ez az esti rituálé nagyon fontos a kicsiknek, nem szabad őket megfosztani tőle! Minek bármit is siettetni? Minek traktálni olyannal, amit nem érthet még meg, mert nem elég fejlett hozzá? Természetesen ha érdeklik pl. az országok, zászlók, bolygók, különféle tudományok, lehet róla olvasni, beszélgetni, de szerintem elalvás előtt akkor is a mese jár a gyerekeknek, valami könnyű, könnyen feldolgozható, amitől szépeket fog álmodni.

2016. szept. 15. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Koranak es erettsegenek megfelelo dolgokat. Nyilvan megerti egy nyolc eves A ket Lottit, de a Goriot apo kicsit tulzas lenne.
2016. szept. 15. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Én sem értem, miért kéne leváltani valami másra az esti mesét.

Ha érdekli valami más, akkor persze, hogy mehet - anyukám pl A dzsungel könyvét olvasta nekünk esténként, mert érdekelt. De nem azért, mert hátha egyszer kötelező olvasmány lesz.

2016. szept. 15. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Semmi mást nem olvasnék, mint mesét. 4,5 éves van kb. 40 mesekönyve, abból "elől" van 15, ő választ,hogy melyiket szeretné. Természetesen mind olyan, amit ő megért. Tehát nem Harry Potter-rel nyomatom esténként.

A Kicsi 11 hónapos! Neki is már "mesélek", de úgy ahogy anno a Nagynak, hogy pár mondatban szép, halkan elmondom,hogy mi történt ma, mi történik holnap. Neki kb. elég is ennyi. Mondókázni mi nappal szoktunk!

2016. szept. 15. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

nem mindegy azért milyen korú gyermekről beszélünk.

Írd le konkrétan, milyen korosztályra vagy kíváncsi.


Nekem 6 éves, nagycsoportos ovis kisfiam van.

Neki jellemzően meséket olvasunk (a polcáról azt választ, amit szeretne, van, amikor 3* egymás után olvassuk ugyanazt a mesekönyvet, van amikor egy hosszabb mesét olvasunk több napig részletekben stb.)

Ezzel együtt újabban sokszor kér inkább ilyen Tessloff Babilon kiadós MI MICSODA jellegű sorozatokból egy-egy témát (pl. felhőkarcolók vagy vulkánok, mert épp ez érdekli).

Ilyenkor nem tartok kiselőadást, hogy neked most mese KELL, tegnap pl. ebből a szuper könyvből olvastam neki a porszívóról, mikróról és az okostelefon kapacitív érintőképernyőjének működéséről :)


[link]


(és igen, NEKI VALÓ legyen, ez fontos, bármilyen témában is- szóval tőlem hiába kérne sci-fit, mondjuk valami klasszikus Asimovot, nem olvasnám még neki nyilván)


Fontos nálunk, hogy az az olvasmány:

- minden este legyen (legyen része az életünknek a mesélés normális papírkönyvből, nem tévé elé ültetve)

- korának megfelelő legyen

- legyen számára egy körön belül választási lehetősége (a polcán lévő könyvei közül bármit választhat, akár 10* is egymás után, de mondhatja bármire azt is, hogy most nem kéri, nem szereti, de helyette inkább mást onnan, ami az övé, ami neki való)

- legyen lehetőség szerint interaktív (ha van a sztorihoz kérdése, hozzáfűznivalója, akkor megteheti akár akkor, akár később), sőt bíztatom is erre

- nálunk az estimese nem csak és nem főleg a felolvasás, ismeretszerzés miatt fontos, hanem a nap egyik jó időszaka, összebújva, egymás közelségében azért érzelmi, kötődési funkciókat is kielégít (éppen ezért mondom azt, hogy nálunk nem a téma a hangsúlyos)


Hangoskönyvek: mi rendszeresen hallgatunk, de nem esti mese helyett, hanem inkább hétvégén, nap közben.

Szeretjük a Csukás István féle klasszikusokat (cd-ken nagyon baráti áron elérhetőek, nem kell sunyiskodni a letöltésekkel tényleg), ilyenek, mint Pompom meséi )neves színészek előadásában, mert azért ez is fontos).

Párszáz forintért lehet pl. LIBRI-ben venni magyar népmesés cd-s hangoskönyvet, különösen sezretem, hogy egy erdélyi művész olvasta fel ezeket. A népmesék különben is olyan tanunlságosak, humorosak, tele szép, ízes szófordulattal, nem baj, ha a gyerek ilyet is tapasztal.


Illetve mi angolul is beszélünk/mesélünk.

Vannak olyan szettjeink, amelyek hangoskönyv cd+ kis mesekönyv együtt és lehet olvasva követni a cselekményt (Diseny klasszikusok)- magyarul még ilyet nem láttam, de ez is hasznos és kicsit más, mint a sima felolvasás.

A lemezen vannak érdekes hangeffektek, teljes színészi stáb olvassa fel a történetet, külön narrátor és szereplők, közben a mesekönyv szép színes, képekkel teli és a konkrét szöveg is ott van.


Illetve mi szeretünk könyvárba is járni.

Budapesten élünk, külsőbb kerületben, így bizony havonta 1-2* beutazunk a központi Szabó Ervin Könyvtárba.

A gyerekrészlegről ingyen lehet kölcsönözni és igényes, hatalmas, időszerű kínálat van.

Rengeteg a gyerekeknek való cd, gyerekzene, hangoskönyv is, pár napra tényleg párszáz forint, a könyvek pedig ingyenesek. Hatalmas a kínálat és tényleg sok új beszerzés, kortárs gyermekirodalom van még a hanganyagok között is.


Nyilván a fentieken túl sok múlik a szülő általános intelligenciáján, esetleg képzettségén, érdeklődésén is.

A testvérem kutató biológus- nálunk egészen apró részletességgel ki tud térni egy állatmesére is, én pénzügyes vagyok és a 6 évesemmel már vettünk ki könyvárból MI MICSODA sorozatból A PÉNZ kötetet :), ebben meg én vagyok inkább otthon.

Semmi baj nincs ezzel sem szerintem- a mások számára dögunalmas témát (pl. pénznyomtatás stb.) is lehet érdekesen előadni, ha valaki ért hozzá/érdeklődik iránta.

2016. szept. 15. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Egy ismerősöm a napi híreket olvasta fel a párhónapos kislányának mesemondó-hangon. A gyereknek tökmindegy volt, egy kukkot se értett még, csak élvezte az apja hangját meg az együttlétet, apának meg volt fél órája átolvasni a híreket. :)


Nekem anyukám a János vitézt meg a Toldit is felolvasta (4-5 éves koromban), eltartott vagy egy évig, mert mindent szépen megbeszéltünk. Ezen kívül a Fekete Szépségre, Dzsungel könyvére, Bambira emlékszem még. Meg persze sok-sok mese.

2016. szept. 15. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
50%

Na szép. Miért nem egyből jogi vagy politikai könyveket olvasol fel neki? Hátha egyszer ügyvéd vagy politikus lesz. :D

De hát a fölnőtteket, csak a számok meg a tudományok érdeklik. :d

2016. szept. 15. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!