Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Örökbeadás, örökbefogadás » Nyílt örökbefogadásnál mennyir...

Nyílt örökbefogadásnál mennyire tarthatják a vérszerinti szülők a gyerekkel a kapcsolatot?

Figyelt kérdés
Ha az örökbefogadók egy idő után megszakitani minden kapcsolatot a vérszerinti szülőkkel, annak van valami következménye? Le lehet ezt "papirozni", hogy nem tehetnek ilyet?
2019. jan. 9. 20:55
 1/6 anonim ***** válasza:
97%

A nyílt örökbefogadás csak annyit jelent, hogy az örökbeadó és az örökbefogadó szülők találkoznak, az örökbeadó dönthet úgy, hogy bizonyos embernek nem adja örökbe a gyermeket.

Akésőbbiekben viszont nincs kapcsolattartási kötelezettség, az örökbeadó legfeljebb az örökbefogadást közvetítő szervezeten keresztül kérhet információt. Ezek csak általánosságokra szorítkoznak, a gyermek él-e, egészséges-e, továbbra is a családban nevelkedik vagy esetleg nem...

Persze ha az örökbeadók másképp gondolják, nyilván tarthatják a kapcsolatot a vér szerinti szülőkkel, de csodálkoznék, ha ez gyakori lenne.

A nevelőszülők azpk, akiknek kötelező kapcsolatot tarani a szülővel, lehetővé tenni a látogatást, mert ott az a cél, hogy ha lehet, akkor "visszagondozzák" a gyereket a vér szerinti családba

2019. jan. 9. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Akkor más megoldás kell, köszönöm.
2019. jan. 10. 12:18
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez megbeszélés kérdése. A nyílt örökbefogadás azt jelenti, hogy az örökbeadók és az örökbefogadók személye nem titkos, azaz tudhatnak egymás kilétéről és megismerhetik egymást. Az előnye, hogy a leendő szülőknek van lehetősége kérdezni (pl. terhességről, családban előforduló betegségekről, családról, életmódról). A gyereknek később könnyebb lesz feldolgozni az örökbeadás tényét, ha a szülei tudnak neki mesélni a származásáról. Az örökbeadó pedig beleszólhat, hogy ki nevelje fel a gyerekét. Általában nem ő választja ki, hanem a közvetítő szervezet ajánl neki szülő jelölteket. De ha vannak pontos elképzelései, hogy milyen családban szeretné tudni a gyerekét (pl. legyenek-e testvérei, fiatal szülők, kertes ház vagy nagyváros stb), akkor ezeket figyelembe veszik a választásnál. Az örökbeadó megismerkedhet a leendő szülőkkel, és ha mégsem őket választaná, azt jelezheti (ez nagyon ritkán történik meg, mivel a kiválasztást tapasztalt szakemberek végzik).

Az örökbefogadók és az örökbeadó általában papírok aláírásánál szoktak találkozni, de ha szeretnének, akár már a terhesség alatt megismerkedhetnek és később is tarthatják a kapcsolatot. Ezek nem kötelezők, csak ha mindkét fél szeretné.


A későbbi kapcsolattartás megegyezésen alapul. Alap esetben az örökbeadó (ha szeretné) a közvetítő szervezeten keresztül kaphat információkat, képeket, leveleket. Előfordulhat az is, hogy a felek közvetlenül tartják a kapcsolatot egymással, és a szülők bizonyos időközönként beszámolnak az örökbeadónak a gyerek fejlődéséről, fontos pillanatairól. Ezt ne úgy képzeld, hogy minden lépéséről élőben közvetítenek, de a fontos eseményekről (születésnap, iskolakezdés stb.) informálhatják az örökbeadót, küldhetnek képeket,stb. Ha a felek úgy egyeznek meg, nem kizárt a találkozás sem, de évente egynél többször nem javasolt.


Fontos, hogy a kapcsolattartást nem szabad túlzásba vinni, mert az a felnőtteket megviseli, a gyereket pedig összezavarja. Az örökbeadó már nem anya, hanem a "néni aki szült", és ha ehhez nem tartják magukat, az gondokat okozhat.


Természetesen semmi sem kötelező, egyik fél részéről sem. Miután a vér szerinti anya lemond a gyerekéről, már semmilyen joga nincs vele kapcsolatban, tehát jogilag idegennek számít. Ha a gyerek felnő, neki joga van kikérni az adatait vagy kapcsolatot kezdeményezni, de csak ha az örökbeadó is akarja. Bármelyik fél bármikor megszakíthatja a kapcsolattartást, következmények nélkül. Az esetek többségében a szülőanya az, aki továbblép és már nem szeretne tudni a valaha örökbe adott gyerekéről.

2019. jan. 10. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Hogy érted, hogy más megoldás kell? Örökbeadáson gondolkodsz?
2019. jan. 10. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Elvben lehet ilyen papírt mellékelni, erre van lehetőség, de mivel szülői jogaid nem lesznek, nem sokat ér a papír, ha az örökbefogadók másként gondolják később. A kamaszkor is lehet nehéz, akkor lehet a gyerek szakítaná meg a kapcsolatot, válásnál is látunk ilyeneket. Viszont vannak örökbefogadók, akik erősen tartják magukat az adott szóhoz, ismerek fórumról olyat, aki a vérszerinti szülővel és a volt nevelőszülővel is tartja a kapcsolatot, találkozni csak évente egyszer szoktak, de mindig küld képeket, videókat, kis üzeneteket a kislányról. Szóval nem esélytelen, de jól kell tudni kiválasztani a családot, aki Téged is el tud fogadni, szeretni tud és be tud engedni a családjába.
2019. jan. 11. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Hát, nem hinném, hogy bárki örömmel venné, hogy örökbefogad egy gyereket, aztán a vér szerinti szülő meg a nyakára jár ellenőrizgetni.
2019. jan. 22. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!