Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Gyógypedagógus burn-out (? )....

Gyógypedagógus burn-out (? ). Akik hasonló helyzetben vannak, akár szülőként, akár tanárként, mit tennének?

Figyelt kérdés

Pár éve gyógypedagógusként dolgozom egy speciális iskolában, ahová alacsonyan funkcionáló autisták járnak, akik nagy része értelmileg akadályozott is. Őket ne úgy képzeljétek el, mint az esőembert, hogy "bár szociális képességei nincsenek, de valamiben géniusz". Nem, ezek a gyerekek tényleg minden téren rettentő alacsonyan funkcionálnak. Sokan közülük 12-14 évesen egyáltalán nem beszélnek, s nem is értik a hozzájuk intézett szavakat; pelenkásak, s több sikertelen toalett-tréningen is túl vagyunk, így úgy tűnik, soha életükben nem válnak szobatisztává, mert sem akaratuk, sem kognitív fejlettségük nincs meg ehhez. A feladatok nagy részénél (én 10-16 évesekkel foglalkozom) több éve alig van progresszió, mert a gyerekek már a jelenlegi, nagyon lebutított szintet is nehezen értik meg, és csak ímmel-ámmal csinálják. A gyerekek ráadásul gyakran ütnek-rúgnak minket (tele vagyok kék-zöld foltokkal), a legsúlyosabb eseteknél (akik szerencsére magántanulókként csak heti két napot járnak iskolába) megesik, hogy véresre harapják társaikat (15 évesen), ha egy másodpercre lankad a figyelmünk (eleve kevesen vagyunk felnőttek). Újabban egy uszodából is ki lettek tiltva a pelenkás gyerekeink, mert az egyikük belekakilt a vízbe.


Én nagy szeretettel és elhivatottsággal készültem erre a pályára, és tudtam, hogy hatalmas türelmet és elfogadást kíván ez a hivatás. Azzal biztattam magamat, amikor hallottam, hogy az egykori mentortanárom pályaváltásra készül, hogy "bezzeg én nem fogok kiégni; én ki fogok tartani". De most úgy érzem, nekem ez sok. A magánéletem rendben van, és sok erőt kapok a szeretteimtől, a párkapcsolatomból; összetartóak a kollégák is, és szerencsére mellékállásom is van, így az anyagiakra sem foghatom a pesszimizmust, ami már jó ideje áthatja a munkanapjaimat. És a tudat, hogy ezek a gyerekek minden törődés, szeretet, több százezres terápia stb. ellenére is ugyanolyan nehéz esetek és önálló életre képtelenek maradnak, az még inkább lehoz az életről. Leginkább a szüleiket sajnálom, hiszen ezek a gyerekek nincsenek tudatában saját állapotuk súlyosságának. Hatalmas a különbség az autisták között, tudom, hiszen egy magasan funkcionáló autista/aspergeres nagyon értelmes-érzelmes, kreatív, önálló lehet, de a mi gyerekeink semmiféle reménnyel nem töltenek el.


Ti, akik hasonló helyzetben vagytok: hogyan dolgozzátok fel mindezt?



2020. márc. 8. 19:30
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
A visszacsatolás hiányát egymagában még elviselném, ha látnám, hogy a gyerekek állapotában van némi progresszió. De mivel alig van/nincs, így a visszacsatolás hiánya csak súlyosbító tényező.
2020. márc. 8. 21:33
 12/18 anonim ***** válasza:
96%
Súlyos és középsúlyos értelmi-és testi fogyatékosok otthonában dolgozom. Az a célom a fejlesztéssel, hogy legalább szinten tartsuk a meglévő képességeiket amíg lehet. Nem várok eredményt
2020. márc. 8. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
Nagyon tisztellek a kitartásodért, utolsó! Hogyan érzed magadat a munkahelyeden? Változott-e az évek alatt a hozzáállásod, vagy már az elején tudtad, hogy erre számíthatsz?
2020. márc. 8. 21:54
 14/18 anonim ***** válasza:
100%
Tudtam, hogy hova megyek, nem voltak olyan elképzeléseim, hogy megváltom a világot, de azért így is arcon csapott az első pár hét. Ennek ellenére szeretem ezt a munkát, örülök az apró sikereknek, vagy egyszerűen annak, hogy néhányuknál azért látni az örömöt attól, hogy kap egy zsírjrétát és rajzolhat, vagy mesét mondok és látom, hogy reagál egy picit az is aki teljesen passzív. Ez a 6. évem, még bírom, de sok kolléga már csak vegetál
2020. márc. 9. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Én nem vagyok szakmabeli, de a kiégéssel kapcsolatban azt tudod tenni, hogy vagy megpróbálod újra feléleszteni a lángot, vagy elfogadod, hogy eddig tartott a dolog.

Rengeteget segít, ha olyan emberrel beszélsz, aki azt csinálja, vagy hasonlót, mint te, és még él benne a lelkesedés. Nagyon jót tud tenni. Beszélgessetek. Biztos vannak ilyen-olyan csoportok, konferenciák.

Gondold végig újra, miért ezt a pályát választottad, mi a szépsége, honnan indultál, hová tartasz, milyen sikereid voltak, várhatóan milyenek lesznek. Sok-sok pozitívumot összeszedni.

Ha ez nem segít, akkor munkahelyváltás területen belül, vagy kívül. Más közeg, más gyerekek, másik csapat. Menj szakmai konferenciákra. Keress kiutat.

Végiggondolod, és ha nem megy, számos más hely van, ahol tudsz segíteni másokon, ha ez téged boldoggá tesz.

Sok sikert!

2020. márc. 10. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Én nem vagyok érintett, így bocs, hogyha esetleg úgy érzed butaságokat írok.

Az én fiam adhd-s. Már az első naptól fogva gondok voltak vele az óvodában, és azóta is minden tanára gyűlöli. Én ezt egyszerűen nem értem, hiszen annyi szeretnivaló van benne. Gyógypedagógus foglalkozik vele már 6 éve, és ők viszont nagyon szeretik. Talán pont azért, amit írsz, mindenki vágyik a pozitív visszacsatolásra, a sikerélményre. A fiam 5 évesen onnan indult, hogy se ceruzát nem volt hajlandó megfogni, sem leülni, sem semmiben együttműködni. Most 3. osztályban majdnem kitűnő tanuló. A tanárai szerint ő nem sni-s, csak neveletlen.

Így is sokszor kifutnék a világból, amikor felhívnak a tanárok, hogy már megint miket csinált.

Ehhez képest van egy barátnőm, akinek nagyon súlyos autista a fia. Ha kiborulok, akkor rájuk gondolok. És nem tudom elképzelni, hogy idegileg hogy bírják az ő tanárai. Meg a szülei. Ilyenkor szégyenlem magam, hogy adjak hálát, hogy "csak" ez a bajunk.

Azt akartam ebből kihozni, hogy lehet, hogy neked is váltani kéne. Lehetnél pl. utazó gyógypedagógus, vagy egy integrált iskolában fejlesztő. Azért az egész más, szerintem nagyon hálás.

Én elhiszem, hogy borzasztó nehéz, és én nem is bírnám csinálni, megfontolnám a váltást a helyedben.

2020. márc. 11. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszaitokat! Mindenkinek ment a zöld kéz.
2020. márc. 11. 22:05
 18/18 anonim ***** válasza:
Na, mi lett? Maradtál? Váltottál?
2020. nov. 23. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!