Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Megőrülök már az arany középút...

Megőrülök már az arany középút keresésében. Másnak is ilyen nehéz?

Figyelt kérdés

Van egy 3.5 éves kisfiunk és az elmúlt 4-5 hónapban pokoli magatartást produkál. (A kistesója 1.5 éves és bár az első fél évben többemberesnek bizonyult, azóta nem igényel annyi figyelmet. Sőt néha lelkiismeret-furdalásom van, amiért töredékét foglalkozom vele, mint a nagytesóval.)

Szóval mindenek előtt úgy neveltük a kisfiunkat, hogy mindent megbeszéltünk vele, hagytuk felfedezni a világot, próbáltunk nem lenni a fenekében és szinte csak az ön- és közveszélyes dolgokat tiltottunk meg neki. Ezeket is meg lehetett vele beszélni. Szeretettel, odafigyeléssel kezeltük a kiborulásait.

Szerintem sokmindent túlóvatoskodtunk. Pl. annyira közeledhetett a kistesójához, amennyire ő szerette volna (ezért mostanáig szinte semmi kapcsolatuk sem volt); nagyon lassan vezettem be nála az általunk is fogyaszott ételeket, ezért most alig eszik főtt ételt. Gondoltam, majd akkor kell megtanítani egyedül öltözni/teríteni/egyszerűbb itthoni feladatokat elvégezni, amikor érdeklődni fog irántuk. Na de nem érdeklődött egyik iránt sem...

A válogatósságra azt a tanácsot kaptuk többek közt, hogy legyen lehetősége más területen dacolni, így bevezettük a választási lehetőségeket. Pl. A kék vagy a zöld zoknit szeretné-e felvenni. De egy csomó ilyen helyzet felzaklatta, sosem volt elégedett a választásával és hisztizés lett a vége.

Valamikor ebben az időben csúszott ki a kezünkből az irányítás. Iszonyat szemtelen. A közeljövőben több családi esemény lesz és már most rettegek. Visszabeszél, bunkóskodik, folyamatosan fel van pörögve, rohangál, vergődik, veszekszik, kötekszik, lökdösi a kistesóját. Bevezettük a büntetés-jutalmazás rendszert (pl. figyelmeztetjük, majd elvesszük a játékot, amit dobál; figyelmeztetjük, majd a szobájába küldjük, ha eszement módon őrjöng; olvasunk neki plusz mesét, ha a játsziról hiszti nélkül elindul). De így is egész nap veszekszünk vele. Hogy levezessük az energiáját napjában kétszer viszem ki őket (futóbicizni és/vagy játszizni).

A férjem szerint sokkal keményebben kellene fognunk. Szerinte "le kell törni a szarvát" és, ha fiunk csúnyán viselkedik velünk, akkor mi se legyünk vele kedvesen. (Még az atyai pofon is elhangzott a szájából javaslatként, de erre képtelen lennék.) Félek, hogy igaza van, mert van egy olyan érzésem, hogy "gyerekistent" neveltünk ki.

Másnak is ilyen nehéz? Van valami bevált praktika? Vagy el fog múlni ez az időszak? (Intelligensen megfogalmazott kritikára teljesen nyitott vagyok!)



2021. szept. 3. 16:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
Amiket felsoroltál, azok nem hibák, más gyereknél bejön, nálatok meg nem, ne okold magatokat, az atyai pofon nem rossz ötlet egy szemtelen gyereknél, semmilyen hisztit, főleg bántást nem tolerálnék, de az a tapasztalatom, hogy van olyan gyerek akinél se a büntetés, se a verés nem használ.
2021. szept. 3. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
74%

A gyerek nem felnőtt, kellenek szabályok és igen ez az ő dönt, ő dönti el mikor-mire áll készen elrontottátok( de ki nem ront el valamit) ne váltogassátok a módszereket, legyenek szigorúbb szabályok, rendszeresség, következetesség. Nálam hisztinél arcmosást kaptam pl. Nem kell minden csip-csup dologért jutalmazni, éreznie kell hogy a jó viselkedés alap kéne hogy legyen.

Nálunk ha nem ettem meg az ebédet akkor vacsorára nem volt nasi sem, hamar leszoktam a válogatásról.

Kitartást.

2021. szept. 3. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
78%
Vacsoráig, akart lenni.
2021. szept. 3. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
74%
2 nem mindenkinél jön ez be, az alapszabályok szerintem megvannak a kérdezőnél, az evéssel kapcsolatban, egy kisgyerek nem is emlékszik rá vacsoraidőben hogy, mi volt ebédnél, nemhogy összekapcsolja a következményekkel, az én gyerekem nagyon rossz evő, de semmi ilyen nem vált be nála, hogy nem kapsz nasit, akkor nincs nasi, nem érdekli, csak az ebédet ne kelljen megenni.
2021. szept. 3. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Úgy értem éhes lettem vacsorára mert nem volt a két étkezés között kaja( és ugye az ebédet nem ettem meg)és rájöttem pár alkalom után, hogy nem jó az ha éhes vagyok.
2021. szept. 3. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Derjaderja ***** válasza:
82%

Nálunk 5 étkezés van. Ha nem eszi meg, így azért nem hal éhen, de nagy ügyet nem csinálok belőle. Van mondjuk köret, husi, valami zöldség, ha olyan az étel, kenyérféle. Valamelyikből eszik úgyis ha éhes.


Szerintem ilyen gyereknél a pofon nagyon nem jó, mert hamar eldurvulna a helyzet. Érted. Megpofozod és visszalázad, mi lesz, kap még egyet?


Szerintem ha nem vagy elég határozott és túl sok mindent ráhagysz, az szorongást kelt a gyerekekben. A bizonytalan határ meg provokálja a határfeszegetést. Igazából ő is azt szeretné, hogy szabj határokat.


Először a napirend meg a körülmények környékén néznék körbe, elég egyértelmű-e, illetve a kommunikáció vele következetes, szabatos-e. Pl ha azt momdod,.most megyünk, akkor indulsz-e már magad is vagy tötymörgés van.


Óvival mi a helyzet?

2021. szept. 4. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm a válaszát!

Csip-csup ügyekben azért kezdtük jutalmazni, mert máskülönben 0 jutalommal és 5-10 büntivel zárulna a nap. Úgy olvastam, hogy ezzel megbélyegezné magát rossz gyereknek és még dacosabb lenne. De úgy néz ki, ezzel is ártottunk neki.

Az étkezésével kapcsolatban védőnői javaslatra kipróbáltuk a "nem fog válogatni, ha éhes lesz", aminek az lett az eredménye, hogy az üres hasára annyi folyadékot ivott, hogy hányás lett a vége. Sosem hányt előtte, babaként is alig büfizett, nem ez a típus. Pszichológus javaslatára vezettük be, hogy mindig legyen olyan az asztalon, amivel jól lakhat és olyan, amit mi eszünk, megkóstolhat. Durván 100 ebéden vagyunk így túl. Az eredmény: kis mennyiséget, de eszik a rizsből, néha a húsokból, borsófőzelékből, mákos tésztából (de mákos gubából nem). Frissensült ételeket vagy kenyeret tálalunk, amivel jól lakhat.

Ovit szerdán kezdte és alig eszik ott. Reggelire érünk be, azt is elutasítja, pedig olyan ételeket kapnak, amiket itthon megeszik (szendvics, kalács). Ebédből csipeget: levesből kieszi a borsót, golyókat, tegnap megkóstolta a tarhonyát. 12.15-re megyek érte, 14.00-ig játszizunk. Azt olvastam, hogy jót tehet, ha ovi után kitombolhatja magát, de tegnap onnan is el kellet jönni, mert szórta a homokot és a hugával is kekeckedett. Mire hazaérünk mondja is, hogy éhes. És mivel, ha nem eszik semmit az oviban, akkor nem szívesen teszem le éhesen aludni (ugye az éheztetés nem válik be és már ebédkor éhes, csak válogat, dacol), odaadom neki az oviból elhozott uzsonnát és úgy fekszik. Ezt leszámítva jól érzi magát az oviban, az óvónők is nagyon jól viszonyulnak az étkezési mizériához.

2021. szept. 4. 07:22
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy azért nehéz kérdés, mert több összetevős. Eleve ott a kistesó, ami sok esetben ugye ebben a korban féltékenységet szül.

Van közös időd vele? Amikor tényleg csak ketten vagytok és tudsz rá minőségi időt szánni?


Elmesélem a saját példám de nem biztos, hogy segít. Az én fiamnál is volt egy pont 2,5 évesen mikor úgy tűnt kicsúszik minden a kezemből. Egész nap feszkó volt, veszekedés, kiabálás. Semmi nem volt jó neki és mindenben elképesztő módon ellenkezett. Na aztán egy hét pokol után felszívtam magam, hogy ez nem állapot és nem mehetnek így a napjaink. Innentől egyszerűen nem engedtem meg magamnak, hogy elveszítsem a türelmem és felbosszantson. Bármit csinált higgadt maradtam. Ez nem azt jelenti, hogy azt csinált amit akart, csak simán nem hagytam hogy kimozdítson a higgadt állapotomból. Nem léptem át rajta és az érzésein. Elkezdtem megfogalmazni helyette, hogy mi bántja. Csak egy példa: tudom, hogy csalódott vagy amiért nem ehetsz turórudit ebédre, de az nem ebédnek való. Ilyesmik... napokon belül visszaállt a szokott rend. Ettől még persze nem lett kis angyal, de hamar rájött, hogy ha rosszalkodik is, akkor is kőszikla maradok. Így most már sokkal kezelhetőbb a helyzet. Persze 3 éves dacol mint bárki ebben a korban, és természetesen nálam is időnként elfogy a türelem, de abszolút kezelhető a helyzet, pedig ő sem egyszerű természet.


Az étkezést meg próbáld meg elengedni. Az én fiam is fényevő. Letojom. Nem feszülök rá az étkezésekre. Ha nem eszik akkor nem eszik. Nincs 20 féle kaja az asztalon, vagy nincs nasi rendes evés helyett. De szerintem ő már a te feszültséged kivetülése.

2021. szept. 4. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Nekem ket fiam van 1,5 es 3,5 evesek.

Nekemis az idosebb fiam nagyon hasonlo, de nekem jo evo. Nekem is van, hogy neha nem eszik, de en rahagyom. Azt vettem eszre, minnel inkabb fokiszalok valamire, annal nagyobb problema lesz belole.

Ez az atyai pofon, mev arcmosas csak rontana a helyzeten.

Annyit tudok mondani, hogy valojaban te mint anya, te ismered a gyermeked es te erzed belul, hogy mire lenne szulsege, szigorra vagy gyengedsegre. En azt vettem eszre, hogy nalunk csak a szeretet mukodik. Ez nem vicc. Se kiabalas, se buntetes, semmi nem hasznal neki, csak ha szeretetteljesebb a kapcsolatunk, tobb oleles, figyelem, jatek stb. akkor sokkal jobban viselkedik. Ha eldurvul a helyzet olyankor 2-3 percre sarolba szokott allni a komyhaban es minket nez.


Meg az jutott eszembe, hogy nincs e idegrendszerevel valami gond? Nekunk van es a tsmt sokat javitott a helyzeten.

2021. szept. 6. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Kedves utolsó, miből állapítottátok meg illetve milyen jelek voltak gyermekednél,hogy baj van az idegrendszerével?
2021. szept. 15. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!