Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Agresszív autista gyereket...

Agresszív autista gyereket nevelő szülőket keresek, ki hogy oldja meg otthon?

Figyelt kérdés

[link]


Ezt a fórumot találtam. Máshol mindenhol azt olvasom,azt írják,hogy az Asperger szindrómásak nem agresszívak.


Ezen a fórumon viszont pont azt írják le,amit az én gyerekem is csinál. Azt,hogy konkrétan minden nap üt-ver mindenkit.

Sajnos a városomban kimerül annyiban a fejlesztés,hogy kipontozott betűket rajzoljon át. Meg beszélgetnek vele. Semmit nem használ! Sőt,elverte a pszichológust is.


6 éves lány.


Irányadó tippeket szeretnék,hogy hova forduljak vele. A hónapban visszük vissza a pszichiáterhez az éves kontrollra.

Nem hiszem el,hogy az egyetlen jó módszer a begyógyszerezés és a lefogás! Kell lenni még valaminek....ami használ is.


Dolgoztam felnőtt autistákkal,de ők nagyrészt túl voltak már a kamaszkoron,másrészt gyógyszert szedtek.


Olyan szülők válaszát szeretném olvasni, akik autista gyereket nevelnek! Ki hogy oldja meg.


Itt a pszichológus széttárta a kezét...


2022. aug. 8. 16:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
93%

3 módszert szoktak alkalmazni, a gyerekem auti suliba járt, meg ismerek jópár helyet..


Szóval az egyik az érzelmi skála/vulkán. Lerajzolsz mondjuk 5 érzelmet, és ha látod, hogy dühös, vagy látod, hogy jókedvű, szépen bejelölteted vele, milyen a hangulata. Sokszor megnyugodnak(elméletben) akkor is, ha tehetnek valamit, hogy kifejezzék az érzéseiket.. Gyakorlatban szerintem szrt sem ér, de próbálni meg lehet.


Aztán szokták még a "szociális történeteket" eljátszatni velük utólag, de legfőképp előre, végigmész az életen, milyen helyzetek jöhetnek, olyankor mi helyes és mi helytelen viselkedés(lehetőleg képekkel!)


Vannak ilyen kártyák alapből, pl harapás áthúzva, és mikor harap, mutatod neki.. Igazából egyik sem ér semmit, sokan mondják, hogy "x hónap/év alatt hirtelen megértette", de ez igazából csak az idő, a gyerek hozzászokik egy helyzethez, és elsajátítja a megfelelő viselkedést, csak több időre van szüksége, és kicsit lassabban érik meg az önkontrollja.


Semmit nem tudsz vele kezdeni, mondani kell, hogy "ez rossz nekem" "nem szabad ütni" és elmenni a közeléből, amíg lehiggad.


Kifejezés is van, "aspergers anger", ha rákeresel, csomó találat lesz, ők az a csoport, akik értelmesek, így több dolog zavarja őket, és nem tudnak mit kezdeni az erős zavaró érzéseikkel. Ők az "ideggyenge" típus, a sok jó tulajdonságuk ellenére. Ha mázlija van az embernek a gyereke idegrohamban "csak" magát bántja, vagy stimmel, ilyen is van, de az extrovertált gyerekek általában kifelé élik meg a dühüket, nem befelé.



Próbálkozz azokkal, amiket írtam, mindenki csak próbálkozik, próbálkozik, de gyógypedagógiában nincs bevált recept, amit ha megteszel működni fog.


Van, aki diétáztatja a gyereket, amíg annyira energiahiányos lesz a teste, hogy gyenge lesz ilyesmihez, más sportoltatja, más CBD olajat próbál, más vitaminoztatja.. Minél gyengébb a teste, minél jobban le van fáradva, annál kevésbé akar csapkodni, mikor dühös. Dühös mindig lesz, ezt nem tudok kikerülni, viszont évek múlva kicsit jobban fogja tudni visszafogni, mert kevesebb felkavaró dolog lesz a közelében, emelkedik az ingerküszöbe idővel.


Próbálgasd, nagyon drukkolok, hogy neked bejöjjön valamelyik, azok közül, amit írtam.


Alapvetően a jutalmazást szokták még próbálni, ha befejezed háromra, kapsz egy matricát, három matrica meg egy lufi(vagy valami, amit szeret).


Ovisoknak van légzéstechnika(gaston könyvek, dühös vagyok) könyv, illetve 5től visszafelé számolsz, addigra kell lehiggadnia.. Nekünk az utolsó jött be, de nem jutalommal, hanem légzéssel és büntetés kombinálásával, de ez se mindig. Ez van, valamit kellett. Mondjuk az enyém nem otthon akad ki legtöbbször, hanem intézményekben, ott meg nem tudok ott lenni.


Nehéz, tudom, hogy közhely, de idővel jobb lesz magától. Amúgy sokaknak gyógyszer sem válik be, a risperidonra szoktak legtöbbször panaszkodni. Esetleg szorongásoldót érdemes megpróbálni, nem nyugtatót, az autisták legtöbb problémáját, ezeket a "nem tudom elfogadni" őrjöngéseket szorongás okozza, szóval ha már gyógyszer, inkább szorongásoldó, mint antipszichotikum vagy szedatív szer.

2022. aug. 8. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
90%

1-es, nagyon köszönöm, hogy leírtad, nagyon hasznos volt!

Az enyém csak adhd-s, de neki is vannak dührohamai, és nekünk a világon semmit nem csináltak vele, hiába van fejlesztés kiírva. Pszichológushoz én is hordtam, de ott mindig aranyos, cuki gyerek volt. Egyértelműen én voltam a hibás mindenért, na meg a tanárai.

Néha ő is csapkod, nem annyira mást ver, inkább a tárgyakat. A múlt héten verte szét a fél millás légkondit, mert szerinte zúg.

Én megmondtam neki, hogy a tetteinknek következményei vannak, és ezeket vállalni kell. Szóval akkor nincs a szobájában légkondi, nem csináltatom meg, és nem veszek másikat. Ha így viselkedett, akkor szenvedjen a melegben. Fél napig sírt, aztán azt mondta, jó lesz a ventilátor is.

2022. aug. 8. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

1es köszönöm! A Gaston könyv megvan :)


Próbálkozok folyamatosan.

2022. aug. 8. 21:01
 4/12 anonim ***** válasza:
68%
Bocsánat, én nem vagyok sem orvos, és nincs is ilyen gyermek a közelemben. Csak elgondolkoztam vajon, ha egy gyerek rosszul viselkedik, és megjutalmazzák, ha befejezi ezzel nem pont azt lehet elérni, hogy rosszalkodj és jutalmat kapsz?
2022. aug. 8. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
88%

Nem, mert nem "direkt" rosszalkodik, hiszen pont az a nehézsége, hogy nem tudja kontrollálni magát.


Amúgy hasonló volt, hogyha "rosszalkodott", kiküldték a teremből, a gyereknek meg leesett, hogyha kiabál, kiküldik, így mindig, mikor visszavitték kiabált, hogy kimenjen megint.. szóval volt már rá példa, de nem jellemző.


De sajnos ez a jutalmazósdi nem ilyen hatásos, a legtöbb gyereket nem igazán érdekli, mit kap/mit nem kap.


Az ép értelmű gyerekek "jók akarnak lenni" alapvetően, csak nem képesek rá. Lehet, hogy undok, utálkozik, és olyankor is durva, mikor nem kellene, de a legtöbb utána rosszul érzi magát, és sajnálja. Nem hülyék, értik, hogy ezzel a viselkedéssel kívül kerülnek a "szeretettek" "jó gyerekek" körein, és bent akarnak lenni, csak nem megy nekik, mert pillanatnyilag elborul az agyuk. Szóval nem, nem fognak direkt szemétkedni, hogy aztán varázsütésre megjavuljanak, csak egy két hibásan gondolkozó gyereknél, ami autistákra elég jellemző, de meg lehet értetni velük, hogy ami rövidtávon jó, hosszútávon nem az, és milyen fontos helyesen viselkedni, hisz csak arra jár a jutalom.


Amúgy ez úgy van, hogy mondjuk van a feladat, köszönjenek, ha tanárt látnak, és ha köszönnek kapnak valamit. Az, aki nem köszönt, annak felhívod a figyelmét, hogyha köszön, kap valamit legközelebb, ő most nem kapott. És így legközelebb köszönni fog, hogy kapjon. Elméletben, mondom gyakorlatban nem így megy, elfelejtik mit mondtál nekik és vagy nem érdekli őket.


Szóval nem csak egy fix dologra kapnak, hanem minden helyes magatartásmintára, tehát ha zavarja valami és üvöltött és csapkodott, majd elmondja szépen, mi zavarta, onnantól nem csak arra kap, hogy befejezi a csapkodást, hanem minden olyan esetben, mikor elmondta szépen. Mondani kell neki, hogy a szép viselkedésért kapta, milyen ügyes, hogy erre képes volt, ha legközelebb elmondja szépen, akkor kap.


Na kicsit túltoltam, de biztos érted a lényeget. Nem csak a befejezésre kapnak, hanem azt helyre is kell hozni, helyes viselkedéssel, és arra is kapnak.


De ja, próbálkoznak így is néha, ahogy írtad, okoskodnak(mint minden ember a földön, hogy lehetne nekik könnyen jobb:)), és mondom, rohadtul nem hat semmi, mert nem a nevelésükkel, őket érő hatásokkal van gond, hanem a testükkel, idegrendszerükkel, nem tudják visszafogni magukat, téves következtetéseket vonnak le.. és nem, nem "hat" a torna sem ilyenre, de ha sokat foglalkoznak velük, több inger éri őket, hónapok, évek alatt akár egyedül is sokat fejlődnek ilyen téren, mint minden gyerek, csak lassabban, alkalmazkodnak mindenféle terápia nélkül az őket körülvevő világhoz, sima beszélgetésekkel és neveléssel is.


Nincs praktika, ami hatna, hogyha megnyomsz egy pontot a testén, hirtelen megszállja a kisbuddha:)


Évek alatt majd magától alakul egy keveset, te meg próbálod körülötte csökkenteni a stresszt és elviselni a viselkedését mindenki úgy, ahogy neki könnyebb.


Vannak ilyen EQ mesék még youtubeon, azok elég cukik, gyerekhelyzeteket írnak le magyarázattal és helyes/helytelen viselkedésekkel. Ennél a gyerekek nagyon szokták tudni, hogy melyik viselkedés helytelen, és mit kellene csinálni, csak a kivitelezés nem megy nekik, mert nem képes rá a testük.. egyelőre.

2022. aug. 9. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
0%
Agresszív szülőnek nem való semmilyen gyermek. Tudom, nem így értetted, de katasztrófa, hogy mennyire nem tudsz helyesen írni. Nem csoda, ha kiakad tőled az autista gyerek.
2022. aug. 14. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
2%

Asperger szindrómás vagyok. Sosem vertem senkit. Akárcsak a nem autisták, mi sem vagyunk egyformák.


Egy valami mindannyiunkra igaz, hogy jó ok nélkül nem dühöngünk.

2022. aug. 14. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Ma voltunk vissza a pszichiáterhez a kórházba.


Mit javasolt? Ha agresszív, szorítsam meg a kezét.


Hát,köszi. Nem erre számítottam.

2022. aug. 15. 20:59
 9/12 anonim ***** válasza:
89%

Nem tudnak a pszichiáterek sem semmit.

Én eddig akárhánynál voltam, mindennek én voltam az oka. Értem én, hogy időnként elborul az én agyam is, és nem úgy reagálok, ahogy a nagykönyvben meg van írva, de mit gondolnak ezek, a szülők meg gépek, akik mindent kibírnak? 7-esnek meg, nem állította senki, hogy minden autista agresszív, de vannak sajnos.

Nekünk a Vadaskertben mutattak egy módszert, miszerint nap végén egy táblán értékelték, hogy ki hogy viselkedett. Felírták a napi tevékenységeket, pl. ebéd, közös játék, alvás stb. És vagy napocskát, vagy esőfelhőt vagy borús felhőt rajzoltak oda, attól függően, hogy a gyerek hogy viselkedett. Ez nekem nagyon megtetszett. 3 napig csináltuk is. Aznap valami kritikán aluli módon viselkedett, szóval az ebédhez felhőt kapott. hát aznap éjjel nem aludtunk. Folyamatosan ordított hogy javítsam ki neki, mert ő nem akarja, hogy esőfelhő legyen. Nem tudtuk sehogy megnyugtatni, olyan éjjel 3-kor kitöröltem, és beírtam neki egy napot, majd kidobtam az egészet, és soha többet nem vettem elő az értékelő táblát. Tudom mit mondana erre a pszichológus, nem vagyok elég következetes. Hát valóban nem. Ő az erősebb, és meg aludni akarok éjszaka.

2022. aug. 17. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
85%

9es, tényleg nem tudnak semmit.. mivel nincs mit tudni, nincs módszer rá..


Ez csak azoknál válik be, akik képesek javítani elhatározásból a viselkedésükön! Az autizmusnál van, aki tényleg csak "nem érti", de a legtöbbnél elborul az agya, a sok inger miatt nem érzékel megfelelően, nem ura önmagának. Még szivatni is azzal, hogy "rossz volt" és nem kap valamit, ráadásul ha reggel volt, nézheti egész nap.. szerintem nagyon csúnya, de tény, hogy én is emberből vagyok, az én türelmem is véges, és nem tudok mindig megértő lenni. Nekem nem tetszik ez a jutalmazós rendszer, leginkább mert haszontalan, itt volt a gyerekem spec suliban, teljesen haszontalan, otthon egy hónapig próbáltuk, ott is az volt. Mit mondtak? Hogy anyuka, lehet, hogy egy hónap alatt nem hat, de majd ha évekig csinálják.. (minden fejlesztésre ezt mondják, igazából az idő segít).


És volt már, hogy szorítottam a gyerek kezét, mikor csapkodott, erősen kellett megfogni.


Ezt a jutalmazósat nem tartom hasznosnak, esetleg csak rendkívül apró célkitűzéseknél, amire oda tud figyelni, tudja befolyásolni, és nincs köze heves érzelmekhez. Tehát pl körömrágás leszoktatás, 5 percenként kap pecsétet, ha nem vette a szájába, 10 pecsét után egy matricát, 5 matrica után meg valami jót. Mondjuk ehhez figyelned kell rá folyton. Vagy káromkodás leszoktatásnál, vagy más, nem dühből fakadó viselkedésnél.


Amúgy a gyerek sulijában is van, aki a légynek sem tudna ártani, de passzív, nem kapcsolódik másokhoz, meg van olyan is, aki senki mást nem bánt, csak magát csipkedi, harapja, üti.

2022. aug. 18. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!