Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Szegregáltból integrálóba?

Szegregáltból integrálóba?

Figyelt kérdés
A lányomnak szegregált (gyógypedagógiai) ovit javasolnak. Pár napja olvastam egy kérdésnél, hogy az egyik hozzászoló gyereke 1 év után integráló oviba ment át, mert jól fejlődött. Kérdésem, ha a gyerekek végig szegregált oviba jár, de tulajdonképp jól fejlődik végig, akkor tud egy"sima" integráló suliba menni majd vagy ilyen ovi után általában valamilyen speciális intézményben tanulnak tovább a gyerekek?

2022. dec. 2. 13:47
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
84%
Laikus vagyok, de nekem egyértelmű lenne, hogy ha jól fejlődik, akkor már oviban is atkerul sima oviba
2022. dec. 2. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 babyboom567 ***** válasza:
94%

Fogadd el a szegregált ovit ,ha van rá lehetőségetek!!

Az integráció sem a sulikban, sem az ovikban nem működik sajnos Magyarországon.Nincs annyi szegregált hely intézményekben,hogy minden gyereknek jusson, a többi integráltban "szenved".

Nálunk az ovis csoportból is ment gyerek integrált suliba.


Ismerősöm gyereke 5.es koráig járt szegregált intézménybe, utána került át integráltba,viszont ő addig rengeteg fejlődött.

2022. dec. 2. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
88%

Egyetértek a 2essel



És fejlődhet annyit, nagyon sok ismerős gyereke szegregált oviba járt majd integrált iskolába és nagyon jól megy nekik a suli.

2022. dec. 2. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Elfogadom a szegregált ovit, mert látom, hogy arra van szüksége. Remélem találunk is majd.

Első gyerekem és nincs tapasztalatom, csak próbálok informálódni milyen lehetőségek vannak.

2022. dec. 2. 14:19
 5/24 anonim ***** válasza:
77%

Én óvónő vagyok és van egy auti kisfiam.

Szegregált ovit csak annak javasolnak, aki nem integrálható. Előfordulhat, hogy időközben a gyermek integrálhatóvá válik (szobatiszta lesz, egyedül étkezik, szépen megtanul kommunikálni, elviseli a tömeget, zajokat, fényeket és persze értelmileg teljesen ép).

Viszont az autizmus nem múlik el soha. A tünetek jönnek-mennek, de mindig lesznek furcsaságai, ami miatt egy nagy létszámú osztály csak hátrány lenne neki. Lehet, hogy lassabb vagy épp gyorsabb tempót fog igényelni a tanulásban. Valószínűleg nem fog minden tárgyból jeleskedni. Általában a reál tárgyak mennek jobban, a humán tárgyak rosszabbul és sajnks senki nem fogja figyelembe venni, hogy auti. Ugyanazok lesznek a követelmények felé, mint a neurotipikus gyerekek felé, holott a te gyermeked egészen más esélyekkel indul. Előbb- utóbb érezni fogja, hogy ő más, mint a többiek és ez visszavetheti a fejlődésben.

A speciális iskolában, van ép értelmű autista osztály. Ami azt jelenti, hogy ugyanazok a tantárgyak vannak, mint egy normál általános iskolában. Viszont személyre szabott tempóban haladnak a tananyaggal. Az osztály maximum 9 fős. Az írást- olvasást speciális módszerrel tanítják.

Félkörben ülnek a gyerekek, de mindenkinek van saját kis asztala, ahová elvonulhat, ha inkább önállóan tanulna. Van nyugisarok a teremben, ha valaki elfárad. Illetve 1 tanító, 1 gyógypedagógus és 2 pedasszisztens van a 9 gyerekkel. Szóval sokkal, de sokkal több figyelmet kapnak.

Nálunk így van. Szóval hiba lenne beintegrálni bárhová is.

2022. dec. 2. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
82%

Az ötösnek sokmindenben igaza van. Abban mondjuk nincs, hogy csak a nem integrálható gyereknek javasolják a szegregáltat. Kezdjük ott, hogy ki javasolja? Óvónőre ne hallgass, sokszor a szakszolgálat sem a gyerek érdekét nézi, hanem hogy ne legyen gond az intézményekkel. Sokszor érdemes harcolni az integrálásért. Nyilván nem működik, de a szegregált sem.


Ép értelmű auti osztály, jó vicc, kettőt is megjártunk, egyik magán volt. Igaz, amit leír az óvónő, így van. Viszont azt nem írja, hogy ép értelmű a beszélni nem képes, a kommunikálni nem képes, a számolni, ceruzát fogni nem képes, és az is, aki mondjuk őjröngve kiabál, meg az is, amelyik magában motyog, vagy csapkodja magát. Olyan bent mint valami csúnya filmben a zártosztályon, a haladási tempó pedig a leglassabbhoz igazodik, enyhe értelmis tanmenet van, hiába integráló. Ráadásul az egymik, meg ezek az "integráló" sulik nem normális bizonyítványt adnak, ilyennel felvételizni nehéz. A tanmenetes lemaradás, illetve a szabály-jutalmazós rendszer is olyan, ami teljesen hiányzik, nem fogja tudni megállni a helyét az, aki mankóval tanult, majd a mankót kirúgják alóla. Úgy kell tanulni, hogy elesik párszor, de mankó nélkül tudjon járni, be kell nyomni integrálóba. Szociális készségek fejlődését legjobban az ép társak jelenléte segíti. Az autik nagyon könnyen túlterhelődnek egymástól, az egész szegregáció valami borzalom. Az integrálás se jó, de legalább van esélye, hogy beilleszkedik. Az, hogy megszokja a zártosztály feelinget meg mindenféle élettel nem összeegyeztethető mankót, nem fog tudni kijönni belőle..


Amennyiben okos gyerek, kommunikál, és csak a magatartása(túltelítődése) a gond(ilyenkor javasolnak legtöbbször szegregált oktatást), inkább háromszor legyen elsős, minthogy szegregálva legyen. Idővel beérik.


Sokaknak viszont nagyon jó, leginkább a kommunikálni nem igazán tudó/akaró, befelé forduló, kevésbé gyors felfogású gyerekek virágoznak ki az egymiben. A körzetes integráló suli fel fogja őket venni, ha muszáj, de elbuknak, több ilyen ismerős is van. Olyan egy sincs, akinek ment volna szegregáltból integráltba a beilleszkedés a mankós példa miatt. Elég nagy kapcsolati hálóm van, egyszerűen nem megy nekik, mert nem ép közeghez vannak szokva. Ugyanúgy az integrálva oktatott gyerekek "visszaesnek" az egymis közegben a társaik között, nincsenek hozzászokva a többiek szélsőséges viselkedéséhez.


Na meg szépen el van mondva, hogy ott van napirend, meg egyéni figyelem, de sokkal nehezebb autikat irányítani, mint ép gyerekeket, 5x akkora a fegyelem bármelyik ép osztályban, mint egy auti osztályban. Személyenként kellene egy(inkább két) felnőtt segítő, akkor lenne rendben a dolog.


Mindent ahhoz viszonyíts, hogy mennyire gyors felfogású a gyereked, rajzolás, írás, kommunikáció, megértés terén. Ha ezek nem mennek, el lehet felejteni az integráló sulit. Ha csak magatartás nem megy, és emiatt a többi sem(erre szokták ráhúzni a szociális gyengeséget, pedig ez nem az!), akkor ragaszkodj ahhoz.

2022. dec. 2. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Ők pl teljesen szegregált szint, ilyen osztálytársakra számíts, ha a szegregáltat választod. A legjobb, ha elmész a suli mellett és megnézed a gyerekeket, meg nyílt napokon bent vagy. Viszonyíts. Voltunk egyszer szoc-komm fejlesztő táborban, elvittem a gyerekem, hát úgy jöttem el, hogy mindenki borzalmasan viselkedik, nagyon más ahhoz képest, hogy enyhén érintettek, az enyém meg megőrült, hogy húzzák a haját, nem reagálnak a kérdésére, nem játszanak vele együtt, verekszenek a játékokért, túl közel mennek, vagy lekezőlek vele csak könyvet olvasnak(5 évesen), vagy annyira félénkek, hogy nem mernek ránézni, megszólalni. Az enyém meg tombolt, üvöltözött, hogy nem bírja a helyet, utál mindenkit, harapott is, hogy engedjék el, kiszaladt hozzám. Később összefutottam egy anyukával, aki azt mesélte, hogy a táborozók problémás gyerekeket ígértek neki, akik segítségre szorulnak, ehhez képest berakták a gyerekét egy csomó ép gyerek közé(???), így persze, hogy az övé kilógott nagyon. Én meg csak lestem, hogy lehet valakinek ilyen elrugaszkodott látásmódja, hogy nem vette észre, mennyire mások a gyerekek így is. Nyilván az övé volt amúgy a "legsérültebb", aki a legkevésbé volt tisztában a világgal és társas viselkedéssel, kommunikációval, meg mindennel.. Persze mindenki máshogy volt más, és nagyon nem jött össze, hogy kijöjjenek egymással.


Hatalmas zsákbamacska az egész, ha lehet el kell kerülni az ilyesmit, a "legjobbak" is olyan problémásak szegregáltban, hogy inkább az integráció. Persze lesznek rossz részek, de ami épektől jön(csúnya beszéd, csúfolás, kiközösítés), az megvan szegregáltban is. A mai napig rossz rágondolni, hogy egy, az enyémnél sérültebb "bolondnak" gondolta az enyémet, de a "kussoljál a gcibe" is mindennapos volt, na meg a verekedések. Integráltban is ez van, de legalább integrált.


Állami oviknak szokott lenni kisebb létszámú ovis csoportja, ami nem szegregált(annyira). Vagy ha nagyon muszáj, akkor vegyes csoportba raknám, ott is kisebbek a létszámok. Lődd be a videós lányok szintjéhez a tiédet, vagy mondom, menj szegregált oviba/suliba megnézni. Az első csalóka, párszor menj el az udvar mellett.

2022. dec. 2. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
63%

Szegregált. Én küzdöttem hogy a gyerekem integrált óvodába menjen, fel is vették, de amit megengedtek ott maguknak az óvónők, az első nap után ki is irattam.


Szegregáltba sok fejlesztés van, kevesebb létszám és több odafigyelés.


Azt mondják ha szegregáltba jár utána nehezebben veszik át integráltba. Na meg a szakszolgálat dönti el hogy a gyereknek mi a legjobb

2022. dec. 3. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy nagyon nehéz kérdés, és mindenki mást mond.

Mert az ideális persze az lenne, hogy szegregáltba viszed, és ott a képességei szerint foglalkoznak vele. Ahogy az 5-ös leírta, mint a mesében. Az ember azt képzeli el, hogy beül a gyerek az iskolába, 8-10 fő, van 2-3 tanár, pedagógiai asszisztens, és mivel a gyerek ép értelmű, ezért megtanítják neki a tananyagot, csak esetleg más módszerekkel. Nyilván nekik nem megy a frontális oktatás, inkább a kétszemélyes helyzet kéne, de erre hol van kapacitás? Hát, elmondom sehol.

Az én fiam adhd-s, nem tartom kizártnak, hogy autizmusban is érintett, elég fura dolgai vannak, de végül nem kapott diagnózist. Nekünk a Vadaskertben azt mondta a doktornő, hogy ő a szegregálással csak veszítene, mindenképpen integráljuk.

Én megnéztem egy ilyen ép értelmű autista osztályt. De teljesen más a kirakat, és más a valóság. És fel kell tenni a megfelelő kérdéseket, mert amúgy nem mondják ám el. Ráadásul ismerősömnek járt oda gyereke, aki elhitte a szép marketinget, aztán fél év múlva alig tudta kimenekíteni onnan a gyereket.

Ez egy gyerekmegőrző, semmi több. Minden tisztelet mellett, látod a hisztit a pedagógus fizetések miatt. Szerinted egy ilyen osztályban a tanár majd mennyire fog erőlködni, hogy bármit megtanítson a gyerekeknek? Nettó 200.000 Ft-ért? És amit elfelejtenek elmondani, 9 év után 6 osztályról kapnak bizonyítványt. Mert a gyógypedagógusnak 6. osztályi van jogosultsága tanítani. Fizikát, kémiát, informatikát ők már nem taníthatnak! 6 elemivel hová fog továbbtanulni?

Csak akkor tedd ilyen helyre a gyereket, ha biztos vagy benne, hogy önálló életre képtelen lesz felnőttkorában. Akkor elvan ott 16 éves koráig, a szülő meg addig tud dolgozni.

Mi is küzdünk az integrációval. Hatalmas nagy küzdelem, értetlen tanárok, hetente kapja a beírást, beszélgessek el vele, magyarázzam el neki, hogy illik viselkedni, stb. Nehezen jön ki a társaival, és a humán tantárgyak nagyon nehezen mennek neki. Szó szerint sírunk a törikönyv felett. De így legalább látok rá valami reményt, hogy lesz valami szakmája, lesz élete felnőtt korában.

Ha nem menne az integráció, én kivenném magántanulónak, sajnos a magatartászavaros, de egyébként ép értelmű gyerekeknek nincs más út ma Magyarországon.

2022. dec. 5. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
100%

Mellé még az is kimaradt, hogy az ép értelmű auti osztályban és szegregáltban is a nyugis, de gyengébb képességű gyereket szeretik, tehát hiába rakod be a problémás viselkedésű gyereket oda, ott is ő lesz a rossz gyerek, és szemetül viselkedő emberek szegregált oktatásban is ugyanúgy vannak(vagy akiknek nincs idegrendszere a gyerekhez).


Szóval teljes csőd az egész. Egyébként nem hiszem, hogy szegregáltban lenne ideális helye. Integráltban lenne ideális helye, ahol 15 fős osztálylétszámok vannak, két pedagógus és egy ped.asszistens és osztályonként csak 2 problémás gyerek, egy viselkedésre, egy meg értelemre. Az értelmist(vagy diszest) a tanár, a rosszul viselkedőt meg a ped. asszisztens támogatná, amíg a második tanár leadja az anyagot a jól haladóknak. A szegregáció ötlete eleve halál, problémások nem jönnek ki egymással, köze nincs az ideális világhoz.

2022. dec. 5. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!