Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Distressz hisztiket ti hogy...

Distressz hisztiket ti hogy viselitek el?

Figyelt kérdés
Mostanában kezdi a fiam, teljesen egyszerű dolgoktól magánkívül lesz, és olyan ordítós visításba kezd, hogy a hajam égnek áll. Ma pl felszedett egy botot a játszótéren, böködte a földet vele és eltört a bot. Ezen kész volt, úgy ordított, mintha legalábbis verném. Próbáltam ezeket az empatikus technikákat, hogy sajnálom, látom eltört ez a jópofa bot, és csalódott vagy, de keressünk másikat, de őszintén, szerintem semmit nem fog fel belőle (17 hónapos). Nem érhetek hozzá, nem szólhatok hozzá, mert csak tovább hergeli magát, egy óráig üvöltött, csak közben hazavittem, mert már olyan ciki volt, hogy mindenki megvetően néz, pedig semmi rosszat nem tettem vele. Sok érzelmekről szóló könyvet olvasok neki, sokat foglalkozok vele, de ezzel nem tudok mit kezdeni, mert olyan kínos, és látom rajta, hogy nem is figyel semmire, amit mondok neki ilyenkor. Erre van valami jó tanács?
2023. febr. 24. 17:12
 1/9 anonim ***** válasza:
88%
Én nem lelkizek vele hanem elterelem valami teljesen mással vagy másik játék vagy nasival,de nem szoktam vele érzelmekről beszélni, túl kicsi ahhoz hogy érdekelje.
2023. febr. 24. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Amiket mondtál tök jó, de ezeknek a mondatoknak nem az a feladatuk, hogy ettől megnyugodjon. Ilyenkor azzal teszed a legjobbat, ha kiadhatja a feszkót úgy, hogy ott vagy vele. Nem kell hozzáérni, ölelgetni, csak jelen lenni. Kit érdekel hogy néznek, azért van szemük. Amikor elült a vihar, akkor lehet átbeszélni, közben “egy hüllő fejlettségi szintjén van az agya”, nem jut be semmi reális gondolat. Viszont az érzések és tettek bejutnak, így raktározódik a minta.
2023. febr. 24. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
26%
Senki nem néz megvetoen. Egy játszótéren pláne, ott, ennyi idős gyereke mindenkinek volt, tudják, hogy milyen. Én egyébként nem csináltam semmit, megtanulja, hogy el tud törni a bot, nem foglalkoztam vele.
2023. febr. 24. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
68%

“ megtanulja, hogy el tud törni a bot, nem foglalkoztam vele.”

Mivel egy 17 hónaposnak a bot eltörése ugyanolyan arcba vágó, mintha te ejtenék le a laptopod, és nem lenne javítható, vagy a dédidtől kapott porcelán bögre esne le és törne ripityára. Azt, hogy ezt a fájdalmát, mégha felnőtt fejjel értelmetlen is, ignorálod, az nem feltétlen jó üzenet, ahogy a férjed közömbös reakciója is szarul esne neked.

2023. febr. 24. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Akkor tegyük fel normális, hogy a földön fetreng őrjöngve , csapkodva, mert szomorú, hogy eltört a bot, de ilyenkor ti tényleg csak ülnétek egy óráig mellette (baromi hangosan bömböl, rendesen fáj a fülemnek), amíg megnyugszik? Leginkább erre értettem, mert nem tud még pár perc alatt lehiggadni, ha elborul az agya, és mostanában sok ilyen van, képes rekedtre üvölteni magát. Akinek jobb magaviseletű a gyermeke, az pedig tényleg megvetően néz, mert nem érti, hogy az enyém ezt miért csinálja. Pedig értelmes fiú, ügyesen szalad, mászik mindenhova, motorozik, beszélni is próbál, aktívan használ kb 30 szót, gyerekeket is szívesen nézi, mit játszanak és utánozza őket, tehát nincs vele fejlődési gond, csak elég szélsőségesen tud csalódni. Ilyenkor sajnálom, és segítenék neki, de azt is látom, hogy nem segít semmi, csak le kell higgadnia. Utána meg, mint aki jól végezte dolgát, folytatja, amit csinált... szóval, akinek ilyesmi gyereke volt, ti tényleg ültök vele játszótér/park/pláza akármi közepén egy órát, amíg tombol és lehiggad?
2023. febr. 24. 18:48
 6/9 anonim ***** válasza:
81%

A figyelemelterelésről nem írsz, hogy megpróbálnád, pedig az néha beválik. Jelen esetben akár egy másik bot kezébe nyomásával, de éneklés elkezdésével vagy "nézd, megérkeztek Petiék!" felkiáltással is sikert érhetsz el. Amikor az enyém egyszer megállíthatatlanul hisztizett, akkor én is elkezdtem hisztizni, ezen úgy meglepődött, hogy csak bámult rám, nekem meg mi bajom van, közben elfelejtette, hogy ő tulajdonképp hisztizik.

Beszélni velük utána érdemes, hogy Pistike, az előbb nagyon csalódott/mérges/szomorú/akármi voltál, mert eltört az a bot. Legközelebb próbáld meg elmondani, mert ha csak sírsz, akkor nekem kell kitalálnom, mi bajod van, és nem tudok segíteni. Most is azt hittem, hogy fáj valamid, és én is nagyon megijedtem.

A nyolcvanadik ilyen megbeszélés után talán majd mondja is, hogy dühös. A kétszázadik után meg talán már nem sír, csak mondja.

2023. febr. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
78%

Én igen végigülöm, ha nem rohanunk. És minél többször sikerül végigülni, annál jobban ritkulnak ezek.

Ami nekem segített és beépült, az az a mondat, hogy a szülőnek nem feladata megakadályozni a hisztit, viszont feladata érzelmileg elérhetőnek maradni.

2023. febr. 24. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
86%

“ Legközelebb próbáld meg elmondani, mert ha csak sírsz, akkor nekem kell kitalálnom, mi bajod van, és nem tudok segíteni. Most is azt hittem, hogy fáj valamid, és én is nagyon megijedtem.”

Szerintem ez felesleges egy 17 hónaposnak. Pláne az utolsó mondat. Miért akarjuk átverni a gyereket, amikor épp azt tanítjuk neki, hogy legyen őszinte? Valamint miért akarnánk azt összemosni benne, ha ő dühös >> anya megijed? Mert ennyi csapódik le egy másfél évesben, de sokszor még egy 3 évesben is.


“ nyolcvanadik ilyen megbeszélés után talán majd mondja is, hogy dühös.”

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a nyolcvanadik eset után ahol nevén nevezed neki az érzését, mint mikor ráböktél, hogy traktor az a nagy izé.

Az én lányom 2,5 évesen az alap érzéseket tudta detektálása és ki is mondta, ha épp szomorú, dühös vagy ijedt volt. 3 évesen már árnyaltabbra is képes.


“A kétszázadik után meg talán már nem sír, csak mondja.”

Véleményem szerint ez egy olyan gyerektől sem várható el, akinek magasan fejlett az EQ-ja, addig amíg meg nem érik rá. Mert az érzelmi szabályozásra meg kell érni. Plusz ez függ a szülői mintán is már.

2023. febr. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Fú iszonyatosan nehéz és én is cikinek éreztem sokszor, mert hát kívülről csak úgy néz ki, hogy nem tudom kezelni a gyerekem. Próbáltam a figyelemelterelést, 10-ből egyszer jött be. Próbáltam, hogy fapofával ülök mellette és kivárom, néha megkérdeztem, amikor csillapodni kezdett a cunami, hogy "megöleljelek életem?". Erre vagy újra kitört, vagy odajött, hozzámbújt és megnyugodott. A "viszont hisztit" akkor alkalmaztam, amikor teljesen kivoltam idegileg és már mindegy volt mit gondolnak rólam, csak legyen csend. Nem volt két egyforma szitu, így nem lehetett sablont ráhúzni hogyan kezeltem.

Kajával sosem! Nekem ez elvem. Én stresszevő vagyok, nekem óriási NEM, hogy az ő kis stresszes helyzetét kajával próbáljam orvosolni.

Összességében szitutól és a saját idegzetemtől függött hogyan próbáltam kezelni az ilyen helyzeteket.

2023. febr. 24. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!