Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Milyen jelek árulkodtak a...

Milyen jelek árulkodtak a gyermeked autizmusáról, az elejétől kezdve a diagnózisig?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Ezt az egyik kérdés ihlette, így gondoltam megkérdezem kinél milyen jelek voltak. Hány hónapos korában, mit csinált a baba? Köszönöm ha megosztod velünk a történetedet!

2023. máj. 2. 09:14
 1/4 anonim ***** válasza:
68%

Az én gyerekeim nem autisták, de van egy közeli ismerősöm, akinek a kisfia igen, és elég sok mindent mesélt.

Nem mutogatott, nem hallgatott a nevére, nemigen értette amit mondtak neki, nem hajtott végre egyszerű feladatokat sem. Az anyukája kezét használta mutogatásra. Kanalat, ceruzát, semmilyen eszközt nem volt hajlandó megfogni. Nem is beszélt mindezek mellé. Ha stressz érte, ütötte magát, vagy direkt ütötte a fejét valamibe. De érdekes módon pl szemkontaktust tartott mindig. Ennyi jut eszembe, és ezek kb 1-2 éves kora között lettek eléggé szembetűnőek ahhoz, hogy már elindítsa a folyamatot, mert már nem lehetett mindent azzal magyarázni, hogy még kicsi a gyerek. De egyébként azt mondta barátnőm, hogy már babakorában is látta, hogy "máshogy fejlődik, mint a többiek", az ő szavait használva.

Most 7 éves a kissrác, régóta fejlesztést kap, és elvileg enyhén érintett csak. Sokat fejlődött, ügyesedett, beszél már viszonylag sokat, egyedül öltözik-vetkőzik, a szobatisztasággal pl nem is késett, 3 éves kora előtt már az volt. Megérteti magát. Autistáknak való oviba jár.

2023. máj. 2. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
62%
Meg az elottem szolohohoz hozza tennem , valogatosak vagy csak pepeset esznek,nem tudnak ragni, repkedo kezmozdulat,gyerekek nem erdeklik, nem utano plnem int nem tapsol,nem tudja mi mire valo pl adsz a kezebe egy fesut es nem kezd el fesulkodni nem tudja mire valo..
2023. máj. 2. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
80%

Nálunk minden a nagykönyv szerint ment a legkisebbel, majd 2,5 évesen mintha elfelejtett volna dolgokat, az addig használt beszédet, az ételeket nem fogadta el, nem félt semmitől, szökött. Mintha kicserélték volna a gyereket. Akkor jelentek meg a mindent elsöprő hisztik is, a repkedés és a pörgés felerősödött. 4 évesen kapott diagnózist, később adhd és enyhe értelmi fogy. kódot. Utána már a legnagyobb tesót is autizmus gyanúval küldték kivizsgálásra, ő magasan funkcionáló, végül 9 évesen kapott diagnózist. Ő egyébként álom baba volt, evett, aludt, szinte soha nem sírt, egyedül szeretett játszani, csak rendkívül makacs és akaratos volt. Mikor 4 évesen oviba került, akkor buktak ki a furcsaságok, de még mindenki azt mondta, hogy csak féltékeny a tesókra. A pici akkor született, a középső 2 éves volt, ők otthon voltak velem, ő meg oviban. A családon kívül senkivel sem kommunikált. Az óvónők azt hitték, nem tud beszélni, pedig tudott, csak a házunkon kívül nem volt hajlandó. A szociális kapcsolatok terén még van mit tanulnia, pontosabban megjátszania. A középső fiunknál sem zárták még ki, ő most 10, de az ő szoc. készsége kevésbé sérült és annyi egyéb kódja van, hogy inkább nem erőltette sem a pszichiáter sem a bizottság. Nem is bánom! Szegénykémnek elég az adhd és a beszédfogyatékosság.

Nálunk a gyerekek vizsgálata során kiderült, hogy a férjem is autista, csak ugye ezt a mi időnkben nem vizsgálták.

Én is nagyon sokat gondolkodtam, hogy volt-e egészen pici korukban valami jele a dolognak, de arra jutottam, hogy vagy nem volt olyan szembetűnő vagy annyira eltorzult a belső mércém, hogy egyszerűen nem tűnt fel, mert egymáshoz viszonyítva tényleg nem voltak furcsák.

2023. máj. 2. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
52%

Szia!


Szakterületem a kisgyermekkor.


Levezetem számodra, először 24 hónapos kor alattiak vonatkozásában, majd felettiek kapcsán is, miért nincs értelme különösebben foglakoznod evvel. Ugyanis csak a laikus számára is feltűnően HALMOZOTT probléma esetén javaslom, hogy keress szakembert 3 éves kor előtt, ezt tudom javasolni, 3 évesen meg, amikor oviba kerül, úgy is tudják a pedagógusok, mely eset lehet gyanús és mely eset nem gyanús.


Akkor minek sokkolod magad feleslegesen, amikor nem a szakterületed, és csak félreértésekhez vezetne eyg leírás...?



Ne haragudj meg, eleve téves előfeltevéseid vannak a kérdésedben. Az autizmus ugyanis természetes életkori sajátosság kb 24 hós korig, épp úgy, mint a járni nem tudás, legalább 8-9 hós korig.



Azaz képtelenség felfedni, hogy jelen van-e az autizmus 24 hós korig, kivéve, ha "ordít a babáról", hogy súlyos tünetei, megnyilávnulásai vannak, pl kanner szindróma esetén, de azt még laikus is észrevenné, hogy nagy a baj, és kb csupán ezerből egy gyerekre jellemző, vagy még ritkább.


Semmi értelme jeleket keresni baba kortól, mert eleve minden baba tehát autista és ez így van rendjén. Ha esetleg nem hinnél nekem, javaslom, nézz utána fejlődéslélektanból, szakirodalomból.


Továbbá, az autizmus egy tünetegyüttes, azaz szindróma. Ez azt jelenti, hogy elég sok fajta, az autistáknál jellemző tünetnek kell együtt jelen lenniük ahhoz, hogy autizmus diagnózisra esély legyen. Azaz tök mindegy, hány éves egy felnőtt, vagy gyermek, nem autista, ha csak 3, esetleg 4 autisztikus tünete van, és simán együtt tud ezekkel élni.


Aki megalapozottan kapott autizmus spektrum zavar diagnózist, azok első 24 hónapja alapvetően hasonlóan nézett ki, mind a többségnek, akik nem autisták, azaz 24 hós kor előtt minden gyermek (baba) autista, mégpedig természet adta módon, ami normális!


Az autizmus egyik jellemzője tehát az, hogy megmarad néhány babakori pszichés jellemző. Nyilvánvaló, hogy a babakori jellemzők teljesen természetesek babakorban. De nem, mondjuk két és fél évesen, vagy idősebben.


Ha pedig 2 és fél évesekről, meg idősebbekről beszélünk, még mindig hiába nézed laikus szemmel, még szakemberek is hosszasan vizsgálják az adott gyermeket, hogy vajon autista -e, mire el tudják dönteni, hogy az -e.

Sőt, gyanús fogni se tud laikus, de egy pedagógus már akár igen.


Más szóval, aki autisztikus tünetekkel rendelkezik, az korántsem autista, akárhány éves is.


Csak akkor autista valaki, ha túl sok, az autizmusra jellemző tünettel egyidejűleg rendelkezik.


Ezért ha te laikuskként előtörténeteket akarsz, avval csak megtéveszted magad és feleslegesen riogatod magad. Sőt, mondom, egy szakember is csak gyanút tud fogni, kizárólag kb 2 és fél éves kortól (hacsak nem extrém esetről van szó), de egy szakember jó közelítéssel gyaníthatja onnantól, és még az esetben se garancia, hogy autizmusról van szó.


Csak ha majd kivizsgálják, akkor van esély gyanúnűl többre. Laikus meg csak ne gyanítson semmit, mert csak magadat és szegény gyermeked sokkolod evvel feleslegesen. Ha ordítúan súlyos problűműk volnának, már rég elvitted volan orvoshoz, más esetben meg cska átragad szegény babára, gyerekre a felesleges aggodalmad.


2 és fél éves kor előtt úgy sem gyanítható, hogy autista lesz-e a baba! Nem hogy diagnózis... nos, ezért beszélnélek le előtörténetek megismeréséről, még 2 és fél évesnél idősebbek esetén is.

2023. máj. 2. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!