Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » F84-es kódot ki mikor, mi...

F84-es kódot ki mikor, mi alapján kapta?

Figyelt kérdés

Kislányom 5 éves.


Indított szülés, volt komplikáció

(rövid köldökzsinór, nem derült ki időben, többször visszarántotta, ami miatt elhúzódott a folyamat), utána a légzése nem volt teljesen rendben, egy géppel figyelték utána több órán át.


A fejlődésében már korán feltűnt, hogy elmaradás van.


14 hónapos volt, amikor megkaptuk az F83-as kódot, jártunk TSMT-re, de a Covid alatt semmilyen fejlesztést nem kapott.


2021-től tudtuk újra vinni, abban az évben volt felülvizsgálat, valamint akkor kezdte az óvodát, ahol szintén kapott fejlesztést.


Most volt az újabb felülvizsgálata, elmaradása van továbbra is minden területen.


A papíron kérdőjelesen szerepel, hogy az F83 helyett függőben az F84, de ezt szeptemberben pszichiáter fogja vizsgálni, mivel diagnózist csak ő adhat.


Tudtommal ez az autizmus kódja, bár ahogy olvastam, ezen belül is 9 altípus van megkülönböztetve.


Tapasztalatokat várnék hasonló helyzetben lévőktől, mire lehet számítani, nektek hogy alakult a folyamat, mire kiderült, mi lett utána, mennyire fejleszthető a gyerek?


(Elhangzott egy ilyen, hogy "enyhe értelmi fogyatékos", ami nyilván eléggé mellbe vágott, valamint ha változik tényleg a kód, akkor intézményt kell váltanunk.)



2023. aug. 26. 13:45
 1/10 anonim ***** válasza:
22%
33 évesen kaptam, mert autista vagyok.
2023. aug. 26. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
81%
Kisfiam autista. 2 évesen lettek először egyértelmű jelei. Akkor F8300 kódot kapott, és korai fejlesztőbe kezdtünk járni vele. 3 évesen a felülvizsgálaton kapott F8400 kódot, mert ugyan nem volt egyértelmű a probléma, de így speciálisabb fejlesztéseket kaphatott. Eltelt egy újabb év, a kód maradt, most már egyértelmű az autizmus. Azt mondják a tudata ép, és megfelelő fejlesztés mellett, teljesen be tudja majd hozni a lemaradását állítólag. Most kezd majd speciális oviban.
2023. aug. 26. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
75%

2.5 évesen a lányomra is azt mondták, hogy értelmi fogyatékos. 3 évesen inkontinensnek nyilvánította az orvos,mert mivel 1 szava sem volt, nem is szólt,hogy kell neki pisilni...Meg nem is tartott még ott agyilag,az az igazság.


5.5 évesen már kezdett írni és olvasni! 5.5 évesen kapott kódot, a pszichiátertől pervazív zavart, a Szakszolgálatnál Asperger szindrómát. De teljesen mindegy a kód,így is úgy is autista. Felesleges lovagolni a szavakon.


20 hónapos korától kap autizmus specifikus fejlesztést. De ehhez az is kellett,hogy időben észrevegyem,hogy baj van.


Nem vártam senkire, hogy más mondja meg,kell-e vizsgálat, fejlesztés. 20 hónaposan elvittem a Szakértői Bizottság elé. Meg is kapott mindent. Covid alatt is (Nyíregyháza).


Jelenleg iskolába készül, 7.5 éves nagylány. Normál iskolába megy,de természetesen az autizmus nem múlt el. Ahogy nem is fog.

2023. aug. 26. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
66%

3as vagyok. Azt kihagytam,hogy természetesen NEM értelmi fogyatékos. 120 feletti IQ-t mértek neki.

Sokszor az autisták lassabban fejlődnek. Rengeteget kell velük otthon foglalkozni. Fontos a korai felismerés és a korai fejlesztés 3 éves korig. És végülis egész gyerekkorában ezt folytatni kell. Sokat tud segíteni.

2023. aug. 26. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
74%

20 hónaposan kapott a kisfiam F84.10 (atípusos autizmus) diagnózist.

Ez 1 éve volt. Most volt az éves felülvizsgálat és mostmàr csak F84 van feltüntetve, azért mert az általad említett 9 altípus éppen kivezetés alatt van. Külföldön már meg is szüntették, tehát mostmàr csak autizmus diagnózis van és az "asperger szindróma, gyermekkori autizmus, atípusos autizmus, stb." már nem létezik! Magyarországon még beletelik pár évben mire teljesen átállnak. Na mindegy, ez a lényegen nem változtat.

Szóval a diagnózis után 1 évvel volt felülvizsgálatunk. A következő felülvizsgálat pedig 3 év múlva lesz. Az értelmi képességeket iskolakezdés előtt fogják vizsgálni. Akkor dől el, hogy ép értelmű vagy enyhe/középsúlyos/ súlyos értelmi fogyatékos e a gyerkőc.

A pedagógiai szakszolgálat javaslatot fog tenni óvodára/iskolára azaz, hogy integrálható e a gyerkőc vagy sem.

De a döntés a szülő kezében van. Tehát, ha te úgy gondolod integráló oviba/suliba szeretnéd járatni a gyerekedet és találsz olyan intézményt, ahová felveszik, akkor járhat oda.

EGYMI-be viszont általában csak akkor veszik fel, ha a szakszolgálat javaslatot tesz és az bele van írva a szakértői véleménybe, mert sajnos nagyon túl vannak telítve.

Azt, hogy mennyit fog fejlődni a gyereked senki nem tudja előre megmondani.

Mi jelenleg TSMT tornázunk és autizmus specifikus fejlesztést kap a kisfiam, de az elmúlt egy évben nem mondanám, hogy sokat fejlődött. Apró előrelépések vannak, na meg persze visszaesések is vannak.

2023. aug. 26. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Mindenki válaszát köszönöm!

#5

Tiedet különösen, mivel ezt nem tudtam.

(Unokaöcsém is F84-es, autista, EGYMI-be jár, de sztem ezt ők se tudják.)

Kíváncsi leszek a pszichiátriai vizsgálat mit hoz.

2023. aug. 26. 17:30
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

"A pedagógiai szakszolgálat javaslatot fog tenni óvodára/iskolára azaz, hogy integrálható e a gyerkőc vagy sem.


De a döntés a szülő kezében van. Tehát, ha te úgy gondolod integráló oviba/suliba szeretnéd járatni a gyerekedet és találsz olyan intézményt, ahová felveszik, akkor járhat oda."

Ezzel kapcsolatban lenne pár megjegyzésem.

Ha a gyerek erősen érintett, akkor nem a szülő dönt, hogy integrálható-e vagy sem, akkor kiírják neki a speciális intézményt.

Ha enyhén érintett, akkor talán van némi beleszólása a szülőnek, hogy mit szeretne. De normál IQ-jú autistáknak az integrálást szokták javasolni, és nyilván nem vágja maga alatt a fát a szülő sem, hogy ezzel szembe menjen.

Ebben az esetben a körzetes iskola köteles fogadni. Ezzel kapcsolatban van nagyon-nagyon sok tévhit a fejekben. Nekem a védőnő elmagyarázta, és jogi fórumokon is olvastam: a körzetes iskola fel kell, hogy vegye.

Van az iskoláknak úgynevezett Alapító Okirata. Ebben leírják, hogy milyen típusú sni-s gyerekeket fogadnak. De ez voltaképpen csak formaság. Az Oktatási törvényt nem írhatja felül! Tehát ha a Szakértői Bizottság azt mondja, hogy integrálható, akkor a körzetes iskolának el kell látnia a gyermek közoktatását. Ha nincs benne az Alapító Okiratban, akkor meg összehívják a taggyűlést, és beleírják. Amúgy ez szerintem az állami intézményekben már mindenhol rég megtörtént, nekünk legalábbis a Szakértői Bizottságban azt mondták, hogy a mi városunk összes iskolája fogad autistákat. Magán és egyházi iskolák lehetnek kivételek.

Ha a szülő úgy látja, hogy a körzetes iskola nem megfelelő, akkor megpróbálhatja, hogy másik iskolába felveszik-e. Ebben az esetben egy befogadó nyilatkozatot kér az igazgatótól, amit elvisz a szülő a Szakértői Bizottságba, és ezek alapján azt fogják kijelölni. Sajnos a Szakértői Bizottságnak egyéb esetben semmi döntési jogköre nincs. Nem kötelezheti egyik iskolát sem, hogy felvegyenek egy nem körzetes gyereket.

Sokan szokták itt írni, hogy dehát a gyerek szenvedni fog az integráltban. Igen, fog. Nem kicsit. Viszont speciális intézményben nem igazán tanulnak, szóval muszáj végigszenvedni az iskolaéveket. Ha lehet, küzdeni kell az integrációval.

De a tied még nagyon kicsi, akármelyik irányba elmehet, reméljük, hogy jobb lesz.

2023. aug. 27. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Kedves kerdezo ha lennel szives irnal tuneteket amik jellemzoek a kislanyodra? Koszonon
2023. szept. 11. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Nem beszél normálisan.


Ismételgeti magát, főleg, ha akar valamit, megakad a lemez.


A viselkedése is problémás.


Kérdésekre nagyrészben nem válaszol, kéréseket nem érti, vagy nem hajtja végre.


Beszűkült az érdeklődési köre.


Bizonyos hangokat nem bír, zavarják.

(Hajszárító, porszívó pl.)


Ha szeretne valamit, megáll és kb találjam ki. Ha rákérdezek, mondjuk akkor válaszol, de magától nem mondja, vár.


A képességei elmaradnak.


Szerdán fogja vizsgálni pszichiáter.

2023. szept. 11. 12:23
 10/10 anonim ***** válasza:

Koszonom a valaszt.

Megkerdezhetem mikor kezdett mutogatni es hany evesen lett szobatiszta?

2023. szept. 11. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!