Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ha egy gyermek beszédfejlődése...

Ha egy gyermek beszédfejlődése csak 2.5 évesen kap lendületet, mikorra lesz képes behozni a lemaradást korosztályához képest gyógypedagógiai segítség nélkül?

Figyelt kérdés

Nem tudom mit értenek azon általában a szülők, hogy a gyerek elkezdett beszélni.

Az én fiam kb. másfél éves korától hónapokig csak néhány szót használt meg állathangokat utánzott.

Most pont 2,5 éves és 2 hónapja lendült be, már sokkal bátrabb, mint eddig, de persze tudom, hogy jócskán el van maradva társaihoz képest.

Viszont minden segítség (logopédus,gyógypedagógus) nélkül magához képest látványos fejlődésbe kezdett.

Nem tudom KELL-e így bármiféle tornával erőlködnünk? (szenzomotoros) mert ajánlották, de nem vagyok meggyőződve arról, hogy muszáj is...

Iskolára behozhatja a lemaradást? (persze ha majd tényleg kell logopédiai segítséggel)


2012. febr. 2. 15:47
 1/9 anonim ***** válasza:
Szerintem nem kell, en ugy tudom akkor lehet problema, ha harom eves koraban meg nem beszel. az unokatestverem kisfia szonten ket es felevesen kezdett beszelni, fel ev alatt ugy belelendult, hogy mar mondokakat mondott. most 3,5 eves nincs kulonbseg kozte es a kortarsai kozott, tokeletesen beszel, jelen mult jovo idot hasznal, hosszu mondatokat mond, es nagyon gazdag a szokincse. sztem ne aggodj. adj meg idot neki.
2012. febr. 2. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%

Jaj, felejtsd el, ne stresszeld logopédussal... Amikor au-pair voltam, egy 3 éves kisfiúra vigyáztam, csak pár szót mondott, és mikor elvitték logopédushoz, még azt is a szülők fejéhez vágták, hogy nem tud koncentrálni rendesen. (Egy 3 éves koncentrálni???? Most komolyan?? Majd megállt az eszem!!!)

Mondanom sem kell, pár hónap után úgy megeredt a nyelve, hogy már majd megőrültem a sok kérdésétől. :) De mindenre válaszoltam, meghallgatta, és visszakérdezett. Ne aggódj! Változni fog ez még!

2012. febr. 2. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Jó esetben minden gond nélkül utoléri a többieket. Ha semmi rizikótényező nem volt az életében (koraszülöttség, szülés körüli károsodás veszélye, beszéd-, olvasás-, írászavar a testvérek, felmenők között), egyéb területeken átlagosan fejlődött, akkor szerintem most még semmit nem kell csinálni, talán csak a szokásosnál is több mondókát, ölbeli játékot, képeskönyv nézegetést, bábozást, szabad mozgáslehetőséget, és minél kevesebb TV, videó nézést biztosítani neki.

Ha 4-5 évesen még úgy tűnik, hogy szűkebb a szókincse, gyengébb a beszédértése mint a társainak, akkor már van értelme logopédushoz fordulni.fordulni.

2012. febr. 3. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Természetesen jobb félni, mint megijedni alapon annak érdemes utánajárni ilyen esetben, hogy fizikai vagy szellemi okai lehetnek-e a lemaradásnak. De amit te itt írsz én még lemaradásról sem beszélnék nálatok. Ha bekerül oviba akkor úgyis átesik egy kötelező logopédiai szűrésen, ott pedig mondják majd, hogy kell-e neki fejlesztés vagy sem. Én amúgy az úszást javasolnám, az nagyon jót tesz.

Az én kisfiam úgy került oviba hogy egy kukkot sem beszélt. Jár logopédushoz és egy év alatt behozta sőt lekörözte a társait (kiejtése a fejlesztésnek köszönhetően gyönyörű, ráadásul a passzív szókincse is aktív lett, ami azt eredményezte hogy korához képest nagyon választékosan beszél)most 4 éves.

Amúgy egyáltalán nem ijesztő a logopédus egy gyereknek. A kisfiam imádja, ott egyedül játszhat mindenféle jó dolgot, amit a többiek nem. És nem hogy hátrányosnak érezné, hanem ez olyan különleges dolog ami nem jár mindenkinek. És ártani nem árt senkinek.

2012. febr. 3. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A lányom koraszülött volt, valamivel később csinált mindent az átlagnál. Három éves kora előtt hallásvizsgálaton voltunk vele, mert nagyon kevés szót használt, inkább "babanyelven" kommunikált. Minden eredménye negatív lett. Rá egy hónapra szinte szabályos mondatokban kezdett rengeteget beszélni. Még az ikes igék szabályát is viszonylag hamar megértette, és jól is használta. 6 évesen a kedvenc kutyás újsága képaláírásaiból magától(!!) megtanulta a betűket, alig 2 hónapra rá összeolvasta őket, ugyancsak magától. Amikor iskolába került, önállóan írta le az órarendjét, igaz, hogy csupa nagybetűvel.

Szerintem nincs igazán jelentősége, hogy a kisfiad most mennyit beszél. Inkább az a fontos, hogy legyen lehetősége sok (élő, és nem tévé) mesét, dalt, mondókát hallgatni, játszatok sok "beszélgetős" játékot. És főként, ne aggódj!:-)))

2012. febr. 4. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy már megbélyegezték megkésett beszédfejlődéssel (pedig a felméréseken messze nem azt produkálta amit tud, nagyon gátlásos kisfiú)és ránk akarják erőltetni ezt a tornát, amit a fiam nagyon nem akar csinálni. Ráadásul nagyon drága is, amit nem sajnálnék, ha tudnám biztosan, hogy szükséges. Csak úgy érzem, hogy mint kuncsaft akarnak minket megfogni, ezért ijesztgetnek lemaradással.
2012. febr. 4. 00:33
 7/9 anonim ***** válasza:
Ne hagyd, hogy nyomást gyakoroljanak rád. Biztosan okos és ügyes kisfiad van. Minden gyerek máshogy fejlődik, hagyd őt, és ne stresszeld ilyesmivel. Idővel megoldódik magától, ne aggódj. :)))
2012. febr. 4. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Teljesen egyetértek a 17:04-es hozzászólóval. Nem kétlem, hogy a kisfiaddal foglalkozó szakemberek jó szándékkal, és megfelelő szakmai tudással rendelkeznek. DE!! Azt azért tudni kell, hogy az egészségügyi szolgáltatások, a gyógyszerek sok esetben nem pusztán szükségesek, hanem üzletet is jelentenek azoknak, akik ezeket ajánlják, eladják...

Ha te magad is úgy érzed, hogy túlzás lenne a fiad ( egyáltalán nem meglepő, vagy kórosnak tekinthető ) állapotát kezeltetni, akkor bízz magadban annyira, hogy jó döntést tudsz hozni.

2012. febr. 5. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Jaj ez olyan nehéz, mert ha meg nem csináljuk amit mondanak rossz anyának érzem magam, ők meg elítélnek.

DE: megerősítettetek a kétségemben, hogy fenntartásokkal kezeljem a szakvéleményüket.

Hiszen akár minden gyereknél lehetne valamit fejleszteni, nem igaz?

A fiam hetekig a baracklére azt mondta "baka". Ma először mondta hogy barack!! El sem akartam hinni örömömben, de többször megismételtettem vele és láttam rajta ő is örül nagyon :-) Vagy pl. az igen helyett eddig csak "ühüm" -özött és 1-2 hete tudja mondani az igent (néha inge)!! Biztos észleli ő maga is, hogy egyre ügyesebb.

Köszi mindenkinek!


A válaszolók között volt esetleg egyébként gyógypedagógus/logopédus?

2012. febr. 5. 13:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!