Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Az M-Chat teszt mennyire...

Az M-Chat teszt mennyire megbízható?

Figyelt kérdés

Van egy két éves fiúnk, akinél a teszt szerint erős autizmus gyanú merült fel. A hat kiemelt kérdésből nem tudunk mindegyikre teljesen egyértelmű választ adni, de kettő biztosan rossz és a teljes palettát nézve már rendesen beparáztató a helyzet!

A legdurvább szerintünk, hogy nem nagyon hallgat a nevére (reményeink szerint tudja), nem kapja fel a tekintetét, nem jön oda. Nem igazán beszélget, pár szón kívül időnként csak babanyelven halandzsázik vagy hosszan őzik. Nem is nagyon mutogat, ha szeretne valamit, akkor a kezünknél fogva próbál vezetni. Kevés a szemkontaktus. Nem nagyon érdeklik más gyerekek, inkább csak a játékok. Olvasgattam pár leírást is, ahol sok apróbb jelnél is találkoztam azonossággal (pl lábujjhegyen járás).

Szakorvost mindenképpen fel fogunk keresni, de kíváncsiak vagyunk mások tapasztalataira is! Előre is köszönjük a véleményeket, tanácsokat!



#autizmus #M-chat
2015. nov. 12. 21:25
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Nekünk a diagnózis felállítása során ADOS tesztet vettek fel a gyerekkel, igaz ő már 4 éves volt és folyékonyan beszélt.Mindenkinél mások a tünetek, hiszen minden autista a spektrum különböző pontján helyezkedik el. 3 területnek kell érintettnek lennie: kommunikáció területe(akkor is ha folyékonyan beszél, de attól lehet egyéb gond), szociális készségek területe, rugalmas viselkedésszervezés területe. Ha van kérdésed, írj nyugodtan privit.
2015. nov. 13. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! A viselkedés szervezésre nem tudok negatív példákat, de ilyen korú gyereknél talán nem is könnyű. A játékaival mondhatni rendesen játszik, időnként szokott mondjuk tárgyakat sorba rendezgetni, de repetitív viselkedést vagy beszűkült érdeklődést nem tapasztalunk. Az aggodalom így is elég nagy. :(
2015. nov. 13. 10:36
 3/20 anonim ***** válasza:

atec.uw.hu


Nagy hibája, hogy nem korrigál életkorral, de ha magas a pontszám, az mindenképpen figyelemfelkeltő.

Szívesen beszélgetek veled privátban, az én kisfiam is hasonló dolgokat produkált, végül három évesen kapott diagnózis (egyéb pervazív fejlődési zavar).


Minél előbb szakorvos és fejlesztés!

2015. nov. 13. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Előszűrésre használatos. HA bejelez, akkor vizsgálat kell autizmust szűrő helyen. HA nem egyértelmű, hogy kell-e pont a tesztben, akkor meg kell adni a pontot. A hivatalos vizsgálat fog dönteni az autizmus illetően. Az M-Chat annak az eldöntésére van, hogy kell-e speciális vizsgálat.
2015. nov. 13. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Köszönjük! Mindenképpen utánajárunk a dolognak. Az ATEC teszt alaposabbnak tűnik, de tényleg kéne életkorral is számolni, mert 2 éveseknek ez még sok. Ettől függetlenül kitöltöttem, ahol a beszéd és kommunikációra nagyon sok pont jött össze, de ennek jó része a kora miatt. A társas viszony és a figyelem hasonlóan közepesen magas, míg a viselkedés táblázatban alacsonynak mondanám a pontokat. Persze ezt csak kíváncsiságból néztem meg, ezekre az eredményekre nem támaszkodhatunk. Reméljük a legjobbakat!
2015. nov. 13. 19:36
 6/20 anonim ***** válasza:

Az M-Chat ha jól tudom, csak egy előzetes diagnosztikai eszköz, amelyet a gyanú megerősítéséhez használnak, de ez alapján csak a szakvizsgálat indokoltsága dől el.

Önmagában nem dönti el, hogy autista-e valaki.

2015. nov. 14. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Értem. A helyzet az, hogy elég magas pontszám jött ki sajnos és azóta elolvastunk pár cikket, hozzászólásokat és az eszem már felállította a diagnózist, míg a szív próbál tiltakozni ellene. Ez elmúlt napok megfigyelései és a fotók újranézése is csak megerősítette a félelmeim, kevés az a kis kapaszkodó amik segítségével össze tudom még szedni magam. Eddig a betegségnek csak a nevét ismertem hallomásból, most meg úgy tűnik a nyakunkba szakadt a felismerés egyik napról a másikra. :'(

Persze a remény hal meg utoljára, de az igazán nagy para már nem is a szó, hogy kimondják-e a betegséget, hanem a súlyosságának mértéke aggaszt a leginkább (az hogy sok esetben retardáltsággal is párosul, arra inkább nem is gondolok). A legdurvább, hogy anya látszólag jobban állja a sarat, büszke vagyok rá. Azt hiszem nekem is orvosi segítségre lesz szükségem a feldolgozáshoz, ha kimondják amit nem akarok hallani...

Külön rossz, hogy egy esetleges testvérnél fokozottan megvan a kockázat hasonló kimenetelre (20% körül) és nem lehet előre szűrni a dolgot.

Tudom, hogy ez rajtunk kívül sokakat érint még és sokan túl vannak rosszabb, meg szörnyűbb megpróbáltatásokon is. Ide írtam mert megijedtem, reménykedtem talán pár biztató szóban és kivételes történetekben. Most az a helyzet, hogy a racionális tudatom már-már elfogadta a tényszerű dolgokat, míg a szívem belehasadt, mint ahogy minden más szülőnek. Köszönöm a válaszokat és legjobbakat a hasonló cipőben járóknak!

2015. nov. 14. 19:53
 8/20 anonim ***** válasza:

Ha esetleg még nem találtál rájuk, érdemes megnézni ezeket a blogokat. Mindkettőt érintett szülők írják. Az egyikük gyógypedagógus, az ő oldalán sok fejlesztési ötlet is olvasható.

merjmaslenni.blogspot.com

autizmusmesek.blog.hu

2015. nov. 16. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

A diagnózis felállítása a szakember feladata, nem a szülőé. Nagyon félrevihet, ha te már eldöntötted a diagnózist. Vizsgálják meg, döntsék el a szakemberek. Addig teljesen fölöslegesen lovallod bele magadat és állsz neki gyászolni.

Talán már írtam neked korábban, hogy az autizmus nem a világ vége. Együtt lehet vele élni, mint ahyogyan sokan ezt is teszik. Autisták nélkül sehol nem lenne a világ egyes tudomyányok terén. Nem véletlenül volt és maradt is fenn a világtörténelem során. Az értelmi sérülés más tészta, de egy értelmi sérült ember is lehet boldog akkor is, ha nem azt az életet éli, mint amit elterveztünk neki. Sok értelmi sérülttel találkoztam már, a legtöbb közülük igenis értékes ember! Amit az égiek egyik oldalról elvesznek, máshol visszaadják. Mert bizony vannak olyan többlet tulajdonságaik, melyek egy átlag embernek nincsenek.

Ne temess még semmit a vizsgálatok előtt! Ha bármi van, természetesen el lehet menni nektek si pszichológushoz, feldolgozni a diagnózist. Ilyenkor az ember úgy érzi, hogy egy sötét verembe esett, ahonnét ordít és senki nem hallja. Viszont ebben a sötét veremben is van fény az alagút végén. Ezt az elején nem látja, mert kétségbeesik és ez köti le az energiáit. Aztán lassan tisztul a kép és észrevesszük a fényeket is. Az autizmus és más fejlődési zavar is komoly változást hoz az ember életében. Mi pedig nemigen szeretjük ezeket a változásokat, mert rengeteg bizonytalansággal járnak.

Nevelünk egy páran autista gyermeket. Megvan a kulcs hozzá, hogy miképpen lehet ezt jelentősen megkönnyíteni. Úgyhogy csak módjával azokkal a könnyekkel!

2015. nov. 16. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Igen, köszönöm! Hirtelen ért a dolog és mellbe vágott, nem hagytam időt alaposan utánaolvasni és emészteni a dolgokat. A diagnózist nem akartam és akarom felállítani, de a túl sok jel megijesztett és alapvetően racionális gondolkodású vagyok. Változtattunk már az étrenden és az itthoni szokásokon. Mint ha lenne javulás és látunk pozitív jeleket is, különösen a viselkedés terén. Javult az étkezés és több a gagyogás a nyögés helyett. Több játékát is már odahozta nekem meg ehhez hasonló apróságok. Találtunk TSMT tornát és sok érdekes és reményteljes dolgot (privátban is kaptunk ötleteket és segítséget). Sajnálom hogy ideböfögtem pánikszerűen az első és összeszedetlen stílusú aggodalmaim. A gyerek a szemünk fénye, végtelenül aranyos és nagyon szép baba. Nyugodt, jó indulatú kisember, egyáltalán nem akarom máris eltemetni a reményeinket. Tragédiának éltem meg az első napokat, most viszont inkább cselekszünk ezerrel és kihozzuk a dologból a legtöbbet, akármi is legyen ez!

Kell még egy kis idő, hogy minden kiderüljön és mi is elfogadjuk és ráálljunk teljesen a dologra. Köszönjük még egyszer a segítségeket!

2015. nov. 16. 14:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!