Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » SNI vizsgálat előtt állunk,...

SNI vizsgálat előtt állunk, melyik iskolákat szokták kijelölni Debrecenben?

Figyelt kérdés
Figyelemzavaros a gyermekem, de átlagon felüli IQ-jú.

2017. jan. 19. 18:10
 1/10 anonim ***** válasza:

Átlagon felüli IQ-jú SNI, BTMN gyerekek számára nincs speciális iskola. A körzetes sulit jelölnék ki, vagy olyan közeli iskolát, aminek az alapító okiratában szerepel az integráció, aztán vagy fel vannak rá készülve, vagy nem.


Én azt javaslom, hogy keress TE iskolát neki. Pontosabban ne iskolát, hanem olyan pedagógust, aki nem teherként tekint rá, hanem szívesen vállalja. Én ezt tettem Asperger-szindrómás gyermekem esetében.

Ilyenkor a szakértői azt a sulit jelöli ki, amit te kérsz (vinned kell befogadó nyilatkozatot az iskolától). A szakértőiben még örülnek is, hogy nem nekik kell keresgélni, vagy olyan intézményt kijelölni, ahol a gyereket csak "szükséges rossz"-ként kezelik.

2017. jan. 19. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ja és ki tudnak jelölni körzeten kívülit is. Mi Pest megyei bizottsághoz tartozunk, de a gyerekem Bp-en jár suliba, azt jelölték ki számára, mert ott fogadták be szívesen (normál általános iskola, de nagyon szívesen fogadták és tényleg nagyon bevált!)
2017. jan. 19. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, nagyon hasznos volt.
2017. jan. 20. 08:38
 4/10 anonim ***** válasza:

Óvatosan az SNI-vel!!!

[link]

Úgy tudom Debrecenben hivatalosan csak a Kinizsi Általános Iskola fogadhatna SNI besorolással gyereket, mert a jogszabályok szerint az SNI-s gyerekek után egyrészt háromszoros fejkvóta jár az intézménynek, másrészt gyógypedagógus végzettségű fejlesztő tanárt kell biztosítani a gyerek számára segítőnek. Ez Debrecenben tudtommal egyedül a Kinizsiben van meg, ott indítanak autista osztályokat is.

Nyilván, ha átlagon felüli IQ-ja van a gyereknek, nem kellene egy autista osztályba kerülnie.

De nézz utána alaposan a jogszabályoknak, nehogy a dokumentált SNI kategória alapján ne fogadja az iskola a gyereket amiatt, mert a törvényben előírt gyógypedagógust nem tudná biztosítani.

Az SNI-től enyhébb BTMN kóddal már sokkal könnyebb az integrált oktatása a gyereknek.

[link]

Nézz utána a dolgoknak a gyerek érdekében.

És sok örömet és boldogságot a gyermekhez!

2017. jan. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

# 4: Magasan funkcionáló autinak kijelölnek bármilyen iskolát, akár a körzetest is. Nem kell, hogy legyen helyben gyógypedagógus, erre való az utazó gyógypedagógusi szolgálat. Az én gyerekemhez pl. heti kétszer kijár a körzeti szakszolgálat utazó gyógypedagógusa (az iskolai fejlesztőpedagógus nem is foglalkozhat az SNI-s gyerekkel, ez már oviban is így volt.)

De a kérdező gyermeke figyelemzavaros, nem auti. A figyelemzavarhoz meg nem feltétlenül kell specifikus végzettség a gyógypedagógus részéről.

2017. jan. 26. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Na, vannak itt fogalomzavarok.

Sni-s gyerek nem 3, hanem 2-nek számít a fejkvótában. Nem kell hozzá olyan iskola, ahol van főállású gyógypedagógus, hanem ez esetben az iskola utazó gyógypedagógust igényel a közeli gyógypedagógiai intézettől.

Viszont az tény, hogy csak akkor fogadják a gyereket, ha benne van az alapító okiratban. Figyelemzavaros gyerek semmilyen extra végzettséget nem igényel, simán integrálható, szóval általában benne van az alapító okiratokban. Ha meg nem, akkor fel lehet vetetni, csak a közgyűlést kell hozzá összehívni. Ugyanis a körzetes sulinak kötelessége ellátni a gyereket, amennyiben nem teszi meg, nekik kell keresni olyan intézményt, amelyik vállalja, és ezt határozatban kell közölni a szülővel.

Viszont valóban az a gyerek érdeke, hogy te magad keress neki iskolát. Én Debrecenben nem vagyok járatos, mi Székesfehérváron jártunk így. Az összes iskolának elolvastam a pedagógiai programját, fenn van a neten, azokban is írnak az sni-s gyerekek ellátásáról. Szóval ha a Ped. Programban látod, akkor fogadnak sni-st. Nem körzetest is elvileg, ha van hely, persze az igazgató dönthet másképp.

A Bizottság meg azt a sulit fogja kijelölni, akit te kérsz. Ha mondod, hogy beszéltél velük, és vállalják, nagyon boldogan leírják majd.

Mi pont most váltottunk iskolát, én olyat kerestem, ahol van saját helyi gyógypedagógus, ez megkönnyíti azért a helyzetet. Volt itt is olyan suli, amelyik elutasította, de azért az esetek többségében versengenek a gyerekekért. Egy figyelemzavaros gyerek meg nem akkora probléma.

Van olyan sni is valóban, amelyik 3-nak számít, pl. az autista, ezeket viszont általában speciális suli látja el.

Az adhd-s gyerek csak 2-öt ér.

2017. jan. 29. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"Van olyan sni is valóban, amelyik 3-nak számít, pl. az autista, ezeket viszont általában speciális suli látja el. "


Ez sem feltétlenül helytálló. Magasan funkcionáló autisták egy része integráltan, normál általános iskolában tanul, SNI-státusszal, létszámban hármat ér. (Lányom iskolájában jelenleg 3 autista tanul integráltan, beleértve a lányomat is.) A középiskolák esetében pedig még inkább jellemző ez, hiszen lényegében nincs olyan gimnázium, ahol a magas IQ-jú autik tanulhatnának, csak az integráció a járható út számukra (vagy a magántanulói státusz).

2017. jan. 30. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Azt írtam, hogy általában. Nem minden esetben, tudom. Az én egyik gyerekem autista a másik meg figyelemzavaros, úgyhogy tudom.
2017. febr. 4. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Óvatosan az sni-vel? Nem azért lesz baja a gyereknek, mert kikérik az sni-t. A cikk pont arról szól, hogy ugyan meg van állapítva a probléma, fejlesztést, ellátást, segítséget mégsem kap a gyermek. És ez sajnos igaz.
2017. febr. 8. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Szia! Megírnád hogy mire jutottatok? És azt is hogy milyen problémákat okozott a figyelemzavar?

Tapasztalok én is a figyelemzavarra jellemző dolgokat a gyermekemnél...nálunk az enyhe aspeger is felmerült. Ahogy viszont olvasom a jellemzőket enyhe esetben akár hasonlóak is lehetnek a tünetek.

2017. márc. 26. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!