Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szobatisztaság » Hogyan lett szobatiszta 2,2,5...

Hogyan lett szobatiszta 2,2,5 év körüli gyermeketek?

Figyelt kérdés
Minden részlet érdekel - mikor történt hogy történt mennyi idős volt mennyi ideig tartott hányadik gyerek stb
2016. szept. 28. 08:07
 1/6 anonim ***** válasza:

Három gyerekem lett eddig szobatiszta.

2-3 év között, az ágytisztaság pedig legkésőbb 4 éves korra lett meg.


Én megvártam mindig, amíg érdeklődést mutattak. Általában a betöltött 2 éves kort követő nyárra próbáltam én "terelni" a dolgot.

Mert persze ismerkedés szinten mindig kihasználtam a helyzeteket, amik adódtak, de konkrétan olyankor próbálkoztam.

Egy augusztusi gyerekem van, ő már nagyon akarta, így vele már 2 éves kor előtt, azon a nyáron elkezdtük.


Igazán konkrét menete szerintem nincs.

Alap, hogy beszerzel valamit, amit szeretné ha használna. Én az első két gyerekemmel biliztem kezdetben, de a nagy 5 éves koráig csak bilibe volt hajlandó kakilni, így ezt annyira megelégeltem, hogy a harmadikkal elpakoltam a bilit és csak wc szűkítőt vettem (fontos szerintem, hogy jól illeszkedjen, ne mozogjon, van most már "tapadófelületes").

Amikor megvan a segédeszköz akkor megmutatom neki, elkezdem mondani, hogy mi az és mire van. Általában a gyerekek követik a szülőket valamilyen szinten a wc-re, ha épp látja, hogy mit csinálok, akkor elmondom, hogy anya ide teszi, nem a pelusba, és minden felnőtt meg nagy gyerek így csinálja, és hogy ő is ügyes lesz, és így fogja stb. Fle lehet sorolni ismerős gyerekek nevét is, akik már szobatiszták stb. (Csak a fantázia szabhat határt :) )

Én a "kitűzött nyárig" sosem mondtam, hogy próbálják ki, viszont ha ők kérték, akkor annak eleget kell tenni.


És sosem engedtem, hogy játékszernek használják sem a bilit, sem a szűkítőt. (Szeirintem előny, ha minél kevesebb díszítés/matrica stb. van rajta)


Amikor eljött az idő, bevásároltam kisbugyikat, lehetőleg olyan mintával, ami tetszik, vagy mesefigurával. Megmutattam, és mondtam, hogy na ilyet hord majd, ha már nem kell pelus.

A kisebb testvérek maguktól szokták már "igényelni", esetleg megpróbálják felhúzni a tesóét a pelus/ruha tetejére... :)


Akkor elmondom, hogy oké, de ha bugyiban van, akkor szólni kell és a wc-be/bilibe kell pisilni.


Aztán nekikezdünk.

Azért is jó a nyár, mert akkor kevés a ruha, gyorsabban le lehet "fejteni" a gyerekről...

Meg ha van kert, vagy terasz, akkor ott nem olyan ciki, ha mellé megy.


Érdemes a lakásban felszedni a szőnyegeket stb.


Van amelyiknek gyorsan és könnyen megy, van, amelyiknek hetekig is tart.


Fontos a pozitív megerősítés, és nem szabad HARAGUDNI. Lehet szomorúságot vagy csalódottságot mutatni, ha már tényleg sokadjára, vagy tudom is én, az ember néha frusztrált lesz, lássuk be. :)

De nem szabad haragudni rá. Nekem volt hogy mondtam, hogy mérges vagyok, mert össze kell takarítanom, meg mosnom kell, de rá nem haragszom, mert hát ez senkinek nem megy gyorsan, és hogy alapból ügyesen csinálja, ilyesmi...


Aztán az éjszakai egy külön dolog, az megint másképp zajlott mindegyikkel, de végül is nem azt kérdezted. :)

2016. szept. 28. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

az én lányom most 2 éves és 3 hónapos. a bilit szűkítőt nagyon rég elővettük, talán hiba volt, részben felmenők nyomására, de sosem erőszakoskodtam, néha rákérdeztem szeretne e ráülni, ha azt mondta igen, ráültünk, vártunk, ha nem jött semmi hát nem jött, ha jött akkor meg nagyon megdícsértem...ami fix hogy az esti fürdés előtt ráül a szűkítőre, szívesen is teszi, de nem megy bele soha semmi, de ha berakom a kádba, na oda egyből megy a pisi.

ügyes, értelmes, beszél, tudja jól ha kaka van, hogy szabályozni is tudná e azt nem tudom, hiszen idáig nem jutunk el...mostanában ismét nagy rajtam a nyomás a felmenőktől, plusz van egy újszülött aki mellett elég nehéz pelusozni, tehát gondoltam kicsit ráhajtok erre a témára...de ha kérem hogy kakiljon a bilibe, kerek perec dacosan közli: nem.

nem tudom hogy fogjak hozzá, mit tehetnék, felszedném én a szőnyegeket aztán le a bugyit, hadd szóljon, ha tudnám hogy ennek van értelme, de nem hiszek benne, hogy lenne...azért is kérdem, kinek mi hozott eredményt.

2016. szept. 28. 11:07
 3/6 anonim ***** válasza:

Aha, értem, így árnyaltabb a kérdés.

Nehéz ügy a kistesós korszak.

Nálunk 23 hónap van az első kettő között, én azt a tanácsot kaptam, hogy meg se próbáljuk elkezdeni, mert még ha meg is tanulja, úgyis "visszaesik".

Nekem kényelmesebb volt kezdetben kettőt pelenkázni, mint az állandó mosás-takarítás, meg hát az a nehéz, hogy ha szól, hogy kell, akkor viszont azonnal pattanni kell, még akkor is, ha közben szoptatok stb.

Szóval én vele megvártam a köv. nyarat, gyakorlatilag 2,5 évesen kezdünk neki.


A másik ügy a "nyomás", amit emlegetsz. Szerencsére engem senki nem idegesített ilyenekkel, de szerintem fontos nagyon, hogy Te felismerd a megfelelő alkalmat és ne a valakinek való megfelelés kényszere miatt próbáld erőltetni a gyerekednél azt, ami nem megy.


Ezzel nem azt mondom, hogy ő nem érett rá, mert ezt nem tudom, csak egy biztos, ha előbb erőlteted, azzal többet árthatsz a folyamatnak.


Nekem lányaim vannak, lehet hogy fiúval más, de nálunk mindegyik nagyon konkrétan kifejezte az igényét, hogy mikor szeretne bugyiban lenni, egy idő után zavarta is őket a pelenka.


Szóval ha Te még nem érzed itt az idejét, akkor egyszerűen szereld le az akadékoskodókat, hogy majd amikor ti gondoljátok, akkor lesz stb.


És még egy fontos dolog van itt. A felmenőink ezt máshogy csinálták, szabályos időközönként rátettek a bilire, így a gyerek nem az ingert ismeri fel, hanem a bilire üléshez társítja, hogy "ha ráülök, pisilni kell", és ez nagy különbség.

Persze felmenőinknek ez sürgős volt, mert a vacak minőségű pelenkák nem bírtak semennyit, de ma megvan a szabadságunk erre, hogy szépen kivárjuk, amíg maguk érzik az ingert és szólnak.


Emiatt az is fontos szerintem, hogy ne kérdezgessük túl gyakran, hogy "kell-e pisilni".


A másik meg, hoyg ha most vágtok bele, akkor azért jön a "szívás", mert overálból kihámozni a gyereket 5 másodperc alatt? És akkor hidegben adsz rá váltás ruhát? Vagy rohanni kell haza?


Nálunk az nem működött jól, hogy "csak otthon próbálkozunk, de az utcára pelusba megyünk".

Ez a gyereket is összezavarja, mert akkor most tudja-e vagy sem?...

2016. szept. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
koszi. igen en is igy gondolom mint ahogy Te irtad, foleg a visszaeses miatt nem eroltettem ezen a nyaron, meg hat juliusban toltotte a jet eves kort, augusztusba meg mar 38 hetesen nem akartam ezzel szenvedni...de a kovetkezo nyaron meg ugye mar 3 eves lesz, nem akartam utolso pillanatra hagyni.
2016. szept. 28. 13:01
 5/6 anonim ***** válasza:
Júliusban múlt kétéves a fiam, egy hete itthonra nem kell pelus. Gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra alakult így. Persze az elméleti előtanulmányok megvoltak hozzá, azaz vettünk bilit és wc szűkítőt is, beszéltünk a dologról, anya ide pisil, a cica oda, ez a pisi, az a kaki, stb. De különösebben nem erőltettem, nyáron egyszer-kétszer nagyon nagy melegben volt pelenka nélkül, de 100%-ban becsurrant. Aztán egy hete reggel levettem róla a pelenkát, de még nem voltam magamnál, így elfelejtettem másikat adni rá. Feltettem a kávét, és akkor rohant ki a szobából, h pisi, pisi! Na mondom hol? Mert ugye azt hittem, bepisilt. De akkor már rongyolt a bili felé. Azóta, hogy lekopogjam, csak egyszer volt baleset, új játékot kapott a nagyapjától, és eléggé belefeledkezett, hát biztos lesz még ilyen, de én ennek is nagyon örülök.
2016. szept. 28. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
na ja, en is vettem le rola kjnt a kertben, mondom neki: draga ez most bugyika, nincs pelus, szolj ha pisilni kell jo? persze ravagta hogy nem. na nem is szolt, 10 perc mulva tiszta pisi volt....ott en fel is adtam...de akkor 2 eves se volt még
2016. szept. 28. 14:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!