Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Mitől véd az anyatej?

Mitől véd az anyatej?

Figyelt kérdés
2011. jan. 25. 12:36
 1/10 anonim ***** válasza:
68%

Hogy érted? Az anyatej rengeteg immunanyagot tartalmaz, de nem csodaszer! Azok ellen a betegségek ellen kap rajta keresztül a baba ellenanyagokat, amiken te már átestél vagy amiben te épp megbetegszel. Viszont a baba számára ez a legjobb táplálék, védi a kis bélrendszerét a fertőzésektől...

[link]

2011. jan. 25. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 xStefix ***** válasza:
2011. jan. 25. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
én fiam 6 hósan volt picit taknyos: anyatejes (lehet eza fog miatt is), sógornőm egy percig sem szoptatott, tápos a babája, és folyamatosan beteg :S :( 32 hó van a 2 baba között.
2011. jan. 25. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
52%
azért ez nem ilyen egyértelmű, ahogy az utolsó írja, nem elég ehhez 2 gyereket összehasonlítani, én számtalan ellenpéldát tudok, tehát anyatejes beteges gyerek, és egészséges tápszeres
2011. ápr. 6. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Az én kislányom 21 hónapos koráig szopizott és addig egyszer sem volt beteg! Elképesztően erősiti az immunrendszerét!
2011. ápr. 6. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
42%

Első gyerek: 11 hónapig szopott, 8 hónaposan volt először beteg, utána nem emlékszem mikor de sokára.

2. gyerek 15 hónapig szopott, nagyon sokat volt beteg.

3. gyerek 21 hónapig szopott, 5 és 10 hónapos kora között folyamatosan köhögött és taknyos volt, és azóta is nagyon sűrűn.


Sztem semmi összefüggés nincs az anyatej és az immunrendszer között. Ha nem találkozik fertőzéssel a gyerek nem lesz beteg anyatej nélkül sem. Ha meg találkozik vele akkor nem védi meg a kutya se. :)

2011. ápr. 6. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
53%

Szerintem az anyatej azért a legjobb inkább, mert az a legkomplexebb, az a legtáplálóbb, a leglaktatóbb. De hogy azért nem beteg a gyerek, mert anyatejes, azt kétlem.

Évi 2-3 napos náthát leszámítva SOHA nem volt SEMMILYEN betegségem egészen a gimi végéig, pedig én se voltam anyatejes. Én voltam a mintapéldány, akit hívatni kell a gyerekorvosnak, mert 3 éve színét se látta, meg aki nem allgergiás. Azt se tudom, milyen egy kórház belülről. És nem genetika, mert van a családban beteges/nem beteges vegyesen.

2011. ápr. 7. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 xStefix ***** válasza:
100%

Aki úgy gondolja, hogy az anyatejnek nincs köze az immunrendszerhez, annak pláne ajánlom a fenti linkeket.


Az anyatej nem jelent garanciát a betegségek ellen, nem holmi élet-elixír - de nagyon sokat tud tenni azért, hogy a baba (és a mama is) egészségesebb lehessen. Az egészség esélyét növeli "csupán", de szerintem ez pont elég is.

Az pedig, hogy ki mennyire beteges típus, számtalan dologtól függ. Az anyatejes táplálás csak egy a sorban (bár tény, hogy nem elenyésző szempont).

2011. ápr. 7. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
77%
Nem biztos, hogy megvéd, ha a környezetedben mindenki beteg, ő is el fogja kapni. De sokkal könnyebben átesik rajta.
2011. ápr. 7. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 xStefix ***** válasza:
100%

És ez a könnyebb átesés is védelem. ;)


Engem épp nemrég "raktak helyre" a szakik a védelem szó mibenlétét illetően. Mondjuk én voltam a hunyó, mert nekem a védelem mint olyan 100%-ot jelent, de ebben az értelemben nyilván nem lehet erről beszélni, mert semmi nem adhat teljeskörű védelmet a betegségek ellen. De ha nem nézzük ennyire szószerint, akkoris igenis véd az anyatej. Bemásolom nektek:

"az anyatej valóban védelmet nyújt a fertőző betegségekkel szemben. Sőt, az oltáshoz is hasonlít: nem ahhoz, amikor gyengített kórokozókat vagy azok antigénjeit juttatjuk be a szervezetbe, hogy serkentsük az ellenanyagok termelődését, hanem ahhoz, amikor passzív védettséget igyekszünk biztosítani specifikus ellenanyagok bejuttatásával (pl. fertőző májgyulladásos beteg környezetében élők esetében). Ezért nevezik a

cikkek a kolosztrumot az újszülött első oltásának vagy első immunizációnak – és nem azért van idézőjelben a kifejezés, mert a kolosztrum nem nyújt védettséget, hanem azért, mert ez természetesen nem oltás....


De azért a védelem még igaz: hiszen az ellenanyagok konkrét kórokozókat semlegesítenek, az anyatejben lévő falósejtek és enzimek kórokozókat kebeleznek be vagy oldanak fel. Ha ez nem védelem, akkor micsoda? Ha a

zsoldosok megölik a várfalon az ostromlók nagy részét, de a vár belsejébe is bejutnak egyesek, és a hazai katonáknak is harcolni kell a belső udvaron, akkor a zsoldosok már nem voltak jó várvédők?


A kolosztrumban és az érett anyatejben lévő IgA bevonja a csecsemő bélcsatornáját, és megakadályozza a kórokozók átjutását a bélfalon.. hasonlóan, az anyatejben lévő 130-féle oligoszaharid megköti a kórokozókat, és megakadályozza, hogy a bélfal receptoraihoz kötődjenek,

ami a fertőzés első lépcsője. Ha a biztonsági őr odaáll az ajtóba, és nem engedi, hogy a fegyveres rabló bejusson az épületbe, akkor ő nem véd?


Az anyatej összetételénél fogva elősegíti a kisbaba beleiben a hasznos bélflóra szaporodását. Ezek a baktériumok – azáltal, hogy elfoglalják az életteret és elfogyasztják a rendelkezésre álló táplálékot – gátolják,

hogy a kórokozók elszaporodjanak a kisbaba beleiben. Ha megtizedeljük az ellenséget, az most védelem vagy nem?


Az igaz, hogy a szoptatás nem csodaszer, és a szoptatott

gyermekek is megbetegedhetnek. De ez azért van, mert a biológiában soha semmi nem száz százalékos – ha megfigyeled, a megbetegedésekkel kapcsolatos kutatásokban mindig olyasmit találsz, hogy pl. „a szoptatott

gyermekek 10%-a betegedett meg, a mesterségesen táplált gyermekeknek meg a 70%-a” (ez most hasraütés). Vagyis a szoptatott gyermekek között is volt megbetegedés, de a mesterségesen tápláltak között sokkal többen

lettek betegek. De a fertőző betegségek esetében a megbetegedés esélyét azáltal csökkenti az anyatej, hogy többféle eszközzel csökkenti a bejutó kórokozók számát ill. a bejutás esélyét, vagyis véd a kórokozók ellen. A

krónikus betegségek esetében más a mechanizmus, ami a legtöbb esetben nem is ismert még.


Egy másik gondolat: a szoptatás sokkal több, mint immunvédelem, és úgy gondolom, hogy az édesanya kérdésére válaszolva – azon túl, hogy elmondjuk, hogy a betegségekkel szembeni védelem dózisfüggő mind a csecsemő, mind az anya egészségére nézve – érdemes kitérni a többi szempontra is (vagyis nem csak a betegségek elleni védelem biztosítása céljából szoktuk szoptatni a gyermekeinket)."

2011. ápr. 8. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!