Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Hogy etessem kiskanállal/csepp...

Hogy etessem kiskanállal/cseppentővel/pohárból, ha csak ordít és nem hajlandó együttműködni? Hagyjam éhen, ha nincs elég tejem?

Figyelt kérdés
Összetett a probléma, de röviden még annyit, hogy 3 hónapos a kicsi és tejtermelés-serkentés ugye eltart pár napig, addig sem hagyhatom őt éhezni, nemde? És mi van, ha a gyakori szoptatás se hoz eredményt?
2011. márc. 20. 12:58
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

Cumisüveg, és próbálj ki többféle tápszert.

Végső esetben, talán a szoptanít készülék is megoldás lehet.

2011. márc. 20. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
Szoptasd meg és a pótlást add nyugodtan cumisüvegből. Nem lesz semmi baj. Én is próbáltam kiskanállal, de fél óra alatt 30ml-t evett meg.
2011. márc. 20. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 xStefix ***** válasza:

Azt írod, összetett a probléma - hát pont épp az lenne a fontos, miért alakult így a helyzet.

A kérdésedre vissza a kérdés: attól függ, hogy hagyd-e "éhezni", hogy mennyivel kevesebb tejed van, mint kellene. ?

Ha csak a "szokásos" növekedési ugrásról van szó, akkor alapesetben nem szükséges pótolni, akkor sem, ha a baba elégedetlen szopi után. - De, ha bármilyen "különleges" nehezítő tényező van, akkor már szükség lehet pótlásra is, de akkor sem mindegy, mikor és hogyan...

2011. márc. 20. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
az összetettség: kb egy hónapja lehetett a fejlődési ugrás, mert akkor tűnt úgy, hogy a pici elégedetlen még szopi után (akkor mit kellett volna tennem?) és ezért azóta adtam neki cumisüvegből tápszert is, ha szükség volt rá. Most pedig már nemigen akarja elfogadni a mellem, pedig többször szopott naponta, semmint cumisüvegezett!
2011. márc. 20. 20:26
 5/9 xStefix ***** válasza:

Ugrásnál mindössze annyit kell tenni, hogy gyakrabban szoptatod, úgy, ahogy ő jelzi neked. Ez így túl egyszerűnek tűnik, pedig ez a megoldás. :)

Mivel kereslet-kínálat szerint megy a termelés, ha nő a kereslet (több tejet igényel a baba), akkor engedni kell többet szopizni és így nőni fog a kínálat (tej) is. - Ha viszont nem szopizik eleget, mert pl. pótlással adod neki a "hiányzó" tejet, akkor a tested nem is fog tudni több tejet termelni, mert nem kapja meg az ehhez szükséges plusz ingermennyiséget, jelzést. (És ilyenkor még az a jobbik eset, ha csak stagnál az anyatej mennyisége, és/de nem kezd el ráadásul csökkenni is...)


Az más kérdés, hogy az ilyen ugrások idején a baba türelmetlenebb, sírósabb, nyűgösebb. Nyilván, mert nem tudja úgy teleenni magát, mint korábban. - És itt botlik meg sok anyuka, mert nem tudja/meri megtenni, hogy továbbra is csak szoptatja a babáját (ha kell, gyakrabban), hanem túl gyorsan pótlásért nyúl, hogy még véletlenül se éhezzen a baba (pedig általában nem is éheznek).

Néha tényleg nagyon nehéz azt lelkileg elviselni, hogy látjuk, hogy a babánk kínlódik, mert nyilván nem akarunk neki rosszat. És a pótlás azzal a téves megnyugvással kecsegtet, hogy ha odaadjuk a picinek, akkor tesszük a jót. Pedig ez csak rövid távú előny szokott lenni - hosszabb távon pont ez a rosszabb, csak ezt nem mindenki tudja, látja.

Ezzel nem azt mondom, hogy micsoda bűnt követtél el, mert segíteni akartál a babádon, sőt! Megértelek, mert én is megjártam ezt anno. De tudd, hogy hosszabb távon (a szoptatás folytatása szempontjából) semmiképp nem ez a jó megoldás, arról nem beszélve, hogy a pótlás (mivel szinte mindig üvegből adják) pl. cumizavart is okozhat, ami csak tovább rontja a helyzetet...


Nehéz azt kívülről eldönteni, hogy mikor van tényleg indokolt szükség a pótlás adására - de az, amit te is leírtál, tipikus esete szokott lenni a felesleges pótlásnak, ezért is írtam neked erről. (És mondom, nem a kiegészítéssel van a gond, mert indokolt lehet olykor. A baj az, ha akkor/úgy adják, hogy nem is lenne rá szükség.)

2011. márc. 22. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 xStefix ***** válasza:

És igen, az, hogy hányszor kap a baba üvegből pótlást és közben hányszor (többször) szopik, önmagában nem jelent semmit. Abszolút a baba érzékenységétől függ, hogy mennyi idő után jönnek ki a "tünetek". Van olyan, aki már 2-3 alkalom után komoly sztrájkba kezd, mások hónapokig is elüvegeznek, míg egyszer csak megunják és kezdenek nem szopizni.

(Az én lányomnál 2-3 nap alatt volt érezhető, hogy kezd lustulni, ezért én 6 hós koráig nem is adtam neki többet üveget. (Mondjuk idővel már pótolni se kellett szerencsére.) Később aztán újra előkerült és a mai napig üvegből issza a tejet, kakaót; de még mindig szopik is.)

2011. márc. 22. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Kedves Stefi, nagyon köszi a sok infót! Az a baj, hogy nem tudtam idejében ezeket a dolgokat, különben azt hiszem, nem fordultam volna tápszerhez. Miért nem világosítják fel az embert az illetékesek ezekről az "eseményekről"? - t.i. hogy az normális, hogy nyűgösebb a kicsi a fejlődési ugráskor, mert többet szeretne enni, de hogy ez helyreáll ha gyakrabban szopizik (mondjuk nem tudom, ez nekem miért nem jutott eszembe. Habár az én kicsim nem is egy követelőző típus). Valahogy csak kikecmergünk ebből így utólag, remélem...
2011. márc. 22. 15:59
 8/9 A kérdező kommentje:
ja, még annyit, most jut eszembe, hogy pedig napokig vaciláltam anno, hogy kell-e neki a pótlás vagy sem, mire meghoztam a döntést. És próbáltam a gyakori szoptatást is, csak nem voltam elég kitartó :(
2011. márc. 22. 16:07
 9/9 xStefix ***** válasza:

Kérdező, sajnos nagyon nem egyedi ez a helyzet, én is szomorú és mérges vagyok miatta. :(

De próbáld inkább a jó oldalát nézni: mostmár tudod, hogy mindez rendben van így és legközelebb ennyivel is okosabb leszel, jobb döntést tudsz majd hozni. Bízom benne, hogy addig is megoldódnak a szopis gondjaitok! :)

2011. márc. 27. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!