Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Hogy döntsek? Melyik miatt...

Hogy döntsek? Melyik miatt legyen lelkiismeret furdalásom?

Figyelt kérdés

Egy hónapja szültem meg második gyermekemet, az első most lesz 3 éves, eddig ő volt a világunk középpontja, nagyon várta a tesót és most is nagyon sokat szeretgeti, örül neki.

Valamit valahol elronthattam/elronthattunk a tesóval a kórházban, mert nem hajlandó rendesen mellből enni - konkrétan 20-30 milliket eszik negyven-ötven perc alatt. Ezért - meg azért, mert 2 hétig sárga volt és kellett a folyadék - fejem neki a tejet. Ez az első hetekben nem is volt akkora nagy probléma, tejem viszonylag sok volt, volt segítségem, aki foglalkozott a nagylányommal, amíg én fejőgép voltam. De most... Hármasban vagyunk itthon, a kicsi sem alszik már egész nap, a nagy is igényelné a jelenlétemet, ráadásul a hisztikorszak közepén vagyunk, ezért amikor végre odajutok, h fejjek, a feszkótól nem jön szinte semmi... kb 60-70 ml félóra-negyven perc alatt. És közben a gyerekem is azt hallgatja, hogy mindjárt kicsim, csak anya lefeji a tejet gyorsan, persze mindezt azután, h a kicsi kb 20 percig eszik üvegből is. Szóval ez kb alsó hangon is egy óra + utána a mosogatás.

A szopizásról már lemondtam, mert az ugye újabb min. félóra volt a kb semmiért.

Most már oda jutottam, hogy éjszakánként is csak hatvanka jön le... pedig akkor nyugi van...egyre nehezebben indul be a tejleadó reflexem.

Mindeközben a kisfiam egy feneketlen bendő, egy hónapos, kb 4 kg és 3 napja 600 és 700 ml-t eszik, előtte sem sokkal kevesebbet. Szóval szombaton, négyhetes korában kénytelen voltam tápszert bontani, nagy bőgések közepette, mert üvöltött az éhségtől.

És most teljesen kivagyok, mert nem tudom, hogy mi legyen fontosabb - az anyatej védelme amíg csak lehet, vagy a gyerekeimmel töltött minél több idő... Első esetben minimális anyatejért órákat veszek el a gyerekektől (és már a kicsi is igényelné lassan a minél több időt), viszont pont most jön a trutyis időszak, szerettem volna minél tovább csak anyatejet adni, kudarcként élem meg a tej csökkenést... a nagyobbikom 11 hónapig szopizott, szerettem volna a kicsinek is megadni ezt.

Második esetben kiegyensúlyozottabb lennék én is, több időm lenne rájuk, viszont ott lenne az állandó hangocska, ha valamikor is beteg lesz, h bezzeg, ha kapta volna a tejet... Szóval a kérdésem arra irányul, hogy küzdjek tovább a tejért, miközben egyre kevesebb a literszám elfogyasztott külonböző tejfokozók ellenére is, és érezzem magam szarul azért, mert állandóan "elhajtom" őket fejés miatt, vagy hagyjam szépen elapadni és akkor meg azért lesz lelkiismeret furdalásom... mit tegyek?!

Bocs a hosszúért, jól esett kiírni...


2011. okt. 11. 11:35
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Nehéz kérdés, neked kell mérlegelned. Sokan azt fogják neked írni, hogy tegyél meg mindent a tejért, szoptatási tanácsadó, stb. Talán meg is fogod fogadni. Viszont attól még nem lesz több időd a gyerekeidre, csak esetleg egy bizonyos idő után, ha megtörténne a csoda, és visszajönne a tejed.

Szerintem te már eldöntötted azzal, hogy felbontottad a tápszert, ugyanis éhen nem halhat a gyerek. Az én lányom most lesz 7 hetes, és nekünk is kellett már pótolni tápszerrel pár alkalommal. Kellett az a kis idő a melleimnek, hogy legyen ideje újabb adag tejnek termelődnie.

Viszont nekem csak ő van, és a férjem is sokat segít.

A nagyobbik gyerekednek most van szüksége rád, viszonylag közeli az időpont, amikor hazavittétek a kistesót, most kell vele még jobban foglalkoznod.

Szerintem tegyél még próbát, hátha lesz, de ha még sincs változás, ne legyen bűntudatod! Én 2 hetes koromtól tápszeres voltam, mégsem voltam betegesebb, mint más, anyatejes gyerek, pedig az akkori tápszerek nem olyanok voltak, mint manapság...

2011. okt. 11. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
0%

Nézd én anyatej párti vagyok és az első gyermekünket 1 éves koráig szoptattam és anyatej leadó is voltam (1 hónapban 10l adtam le).

Majd amikor a 2. baba érkezett valami hasonlót tapasztaltam, illetve jöttek olyan dolgok ezk mellé, hogy elvitte a tetőnket egy vihar és arra keltünk, hogy menekülni kellett a saját házunkból. A 3 hetes gyerekemre ömlött a víz. Gondolhatod mennyi tejem volt. Valahogy kihúztam 2,5 hónapos korig, aztán elkezdtem az őszibarack levét adni és hatott a dolog. Ezt csináltam felváltva (anyatej és ha nagyon éhes volt akkor egy kis friss ősziből paszírozott lé)

A 4. hónap előtt 1 héttel pedig elkezdtem a pépet adni neki, aztán jött a tejpép és a pürék, de tápszert elvből nem adtam neki.

Viszont, ha egyszerűbb a tápszer add neki és NE legyel lelkiismeret furdalásod. Gondolom te is mindent elkövetsz a gyermekeid érdekében. szóval szerintem nyugizz meg. Attól baja igazán nem lesz, hogy tápszert adsz neki.

2011. okt. 11. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Részben átérzem a gondod. Mármint az anyatej (fejés) és a tápszer dillemád.

Nekem 12 hetes a lányom. Nincs tesója, mellette csak egy házikedvencünk van (tacskó).

6 hetesen a lányom leszokott az 'ingyen konyháról'. Totál kétségbe voltam esve. Sírtam, bosszankodtam magamon, hogy mit ronthattam el az addig szépen evő lányomon?!

Rohantam a gyerekorvoshoz, hogy ez mit akar jelenteni? Etc.. azt mondta, hogy 1 hétig próbálgassam szoptatni, ha nem megy lefejt tejet adjak neki.

Gondolhatod. ... üvöltéstől a szoptatási tanácsadóig mindent kipróbáltunk. Odáig jutottunk, hogy a lányom végképp nem volt hajlandó elfogadni a cicit. Inkább sírt és elaludt éhesen. Második ilyen alkalom után azt mondtam, hogy elég ... fejek non-stop, csak ne kapjon tápszert.

Ez úgy kb. 4 napig ment. A mellem fájt a folyamatos erőltetéstől. Mert ha éppen nem volt ébren a lányom, akkor fejtem minden egyes percben. A lakás úszott, meleg étel nem volt, fürdeni úgy tudtam meni, ha párom itthon volt, a kutyát totál elhanyagoltam (ezáltal a közérzete is rossz lett, vihettük állatorvoshoz) és még millió 1 dologra időm nem volt...

A párom azt mondta, hogy ez így nem mehet tovább és elment a patikába egy doboz tápszert venni, majd elrakta a konyha asztalra és azt mondta, hogy nyissam ki és pótoljak a lányunknak ebből. Félig anyatej-félig tápszer legyen.

Védőnőtől kértem tanácsot és ő azt mondta, hogy jó lenne a teljes anyatej tápláls, de tisztába van vele, hogy ez ideig-óráig működik csak.

És igen .. így van. LEgalábbis nálam így volt. Csinálhattam bármit, amint nem voltam kipihent és ideges voltam a tejem 1 óra fejés után 30ml-t mutatott két mellből.

Máskor pedig, jobb napokon 150-210 ml volt egy mellből!!!


Így most ott vgayunk, hogy negyede - fele anyatej és tápszer pedig utána. Mindenre van időm! A gyerek 110%-bna nyugodtabb, mint azon az egy héten volt..

Tejem már totál kezd elapadni, de amíg még jön ki belőle, addig kapja azt is.

2011. okt. 11. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

a helyedben:


először is, megpróbálnék lehiggadni. Végiggondolni, hogy segítséget tudsz-e kérni, vagy, hogy van-e reális esély a pici cicizésre visszaszoktatására. Ha egyik sem, én a következőt csinálnám:

napi 3* fejés, kijelölt időpontokban: először a nagy és a pici ébredése előtt, valamikor napközben és még egyszer, amikor már elaludtak. így lesz valamennyi tejed, lehet, hogy nem elég, akkor a maradékot pótolod, de az is nagy dolog, hogy valamennyi van. számít az, sokkal több a semminél.


Ez lenne egy kompromisszumos lehetőség. A lelkiismeret furdalást meg tedd félre, nem ebben kell mérni, hogy ki milyen anya. (még akkor is ha néha ezt sugallják feléd, nincs igazuk)

2011. okt. 11. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

tejpép pedig = tápszer + valamilyen sűrítő hozzávaló (rizs,gabona, stb.)


Másik hibásan berögzült dolog, hogy a tápszer valami rossz dolog lenne.

2011. okt. 11. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
ja: fejés idejét is valamilyen vállalható időre belőném. ezt te tudod, de nekem, ha fejtem: kb. 5-10 perc alatt kijött a tej 80%-a és még 20-25 perc alatt a maradék 20%, majd abbahagytam a fejést.
2011. okt. 11. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

A kisfiam 2 hetes kora óta tápszeres volt. 3-szor volt eddig beteg, azt is a megfázás okozta. Most 2 év 3 hós.


Én is anyatej párti vagyok, de hát ha nincs akkor nincs! Ha csak őrlődsz a fejéstől és ideges leszel, mert nem jön, akkor azt a gyerekeid kárára teszed sajnos, mert egy idegbeteg anyukánál nincs rosszabb. Ja, és hazajön a férjed, ő meg azt látja, hogy le vagy robbanva, mert hajtod magad egész nap.


Lehet, hogy most valaki lepontoz, de én adnám a tápszert. Ettől még nem lesz betegesebb vagy egészségesebb sem a picike.

2011. okt. 11. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

óóó kedves sorstársam!

akár én is kiírhattam volna ezt a kérdés, hisz pont ugyanebben a cipőben járok.

A mi történetünk nagyon hasonló.

A nagyfiam két és fél éves, 13 hós koráig szopott, igaz voltak nehézségek, de csak a tej mennyisége miatt.

6 hete született meg a kislányom, már az első nap kisebesítette a mellem, a kórházban felvágták neki a nyelvét, de nem történt javulás, az etetések nagyon elhúzódtak, szenvedés volt neki is nekem is, épp hogy az adagját megette egy nap 8-10 etetés alatt. Aztán jött a sokk, feketét kakilt, rohantam vele az ügyeletre, gondoltam hogy vér, k vitamin hiányra gyanakodtam, de mondták hogy vaszínübb hogy a mellem vérzik, kapott vitamint, kivizsgálták, de minden negatív lett, A kórházban persze összeszedett egy bacit, antibiotikum... még csak 3 hetes volt... aztán próbálkoztunk tovább, de a véres széklet újra meg újra megjelent, hiába kértem tanácsot védőnőtől, gyerekorvostól, elhajtottak egy recepttel. Kiváltottam. Vívódtam hogy mi legyen, de mikor éjjel üvöltött a kicsi, mert éhes volt, de nem tudott cicizni, a mellem vérzett, a nagy az ágyában sírt, mert félt, hogy mi baja a tesójának, a férjem nem tudott aludni pedig hajnal 3kor indult munkába... na és akkor megetettem tápszerből és mindenki megnyugodott, csak az én lelkem háborgott...

még egy kör tettem a rendelőben, hiába, kaptam egy szoptatási tanácsadó számát, elhívtam, 3órán keresztül próbálgatta, hogy mi lehet a baj, mert jól mellre volt téve, tejem is volt, de a gyereknek csak nem ment a szopás. Mondta hogy a nyelvével nem tudja a bimbót jól megtartani, így ki-be csúszkál a szájpadlásán, így sebzi ki és az ajka is rossz felé biggyed. Mondta hogy ha nem 6 hetes lenne azt mondaná hogy még belejöhet, de így nem valószíű.Azt tanácsolta hogy fejjek, ameddig tudok, de ne reménykedjek, mert képtelenség a két gyerek mellett, fejőgéppel fenntartani a tejet. Ő bíztatott hogy nyugodjak bele, hogy tápszeres lesz a babám és ne legyen lelkiismeretfurdalásom, meg hogy szükségük van rám...stb. és ő volt a szoptatási tanácsadó. Azóta tartom magam ehhez, fejek, de egyre kevesebb jön:-( A többi tápszer, de még így is nehéz, mert a fiam most kezdett el szobatiszta lenni, rá is figyelni kell, meg a kicsi, meg a háztartás stb., szóval hagyom már magam sodródni az árral, lesz ami lesz alapon. Amúgy nekem a legnehezebb az hogy a fiamat tudtam szoptatni őt meg nem, nem attól félek hogy beteges lesz mert sajnos a fiam is az anyatej ide vagy oda. Nehéz ez, de szerintem nem minden az anyatej, a család érdeke is fontos.

Huh nekem is jó volt kiírni magamból.

Fel a fejjel!

2011. okt. 11. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszaitokat és a bátorítást! Azt hiszem a kijelölt időpontokban való fejés mellett maradok, és tényleg örülök a kicsinek is... egyébként amióta kiírtam magamból, sokkal nyugodtabb lettem, és már 3-szor sikerült százat fejnem :) lesz ami lesz, amíg nem 20 millikért kínlódok félórát, addig fejek kitartóan...

Igazából azért is keseredtem ennyire neki, mert álmomban nem gondoltam, hogy erre kanyarodik a dolog. Lányomnál sem volt egyszerű (bimbóvédőt kellett használni, irtó sokáig evett egy-egy alkalommal és keveset), mégse merült fel az, hogy ez ne menne nekünk. Megküzdöttünk, de sokáig tudtam szoptatni. És igen, elkeserítő, hogy ezt a fiamnak nem tudom megadni, igazságtalannak érzem, hülye érzés, de mintha ő kevesebbet kapna tőlem... tudom, h hülyeség, próbálom is elfelejteni, de nehéz, amikor még a tápszeres dobozon is azzal találkozom, h az anyatej a legjobb amit adhatok...:( mintha nem lennék vele tisztában, mintha az orrom alá dörgölnék... meg a sok válaszadó, itt az oldalon is, aki szerint majdhogynem eláshatod magad, ha tápszert adsz... na, megint önsajnálom magam... inkább megyek fejni, most nyugi van itthon :) köszi nektek!

2011. okt. 12. 10:32
 10/14 xStefix ***** válasza:
Akkor én vagyok az, aki kapásból a tanácsadót fogja írni, mert lehet, hogy tudnának neked hasznos tanácsot is adni...
2011. okt. 12. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!