Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Tejszaporítás céljából hogyan...

Tejszaporítás céljából hogyan szedjem a görögszéna kapszulát? Mikorra várható eredmény?

Figyelt kérdés

2013. ápr. 9. 14:29
 1/8 Lakt.Mónika ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Tejszaporítás legjobb módszere, ha gyakrabban üríted a melled: baba szoptatásával, vagy fejéssel. A tejtermelés mechanizmusa a kereslet-kínálat elvén alapszik, tehát, ha gyakrabban van ürítve, akkor gyakrabban termelődik vissza. A tej 80%-a közvetlenül a szoptatás/fejés után termelődik vissza, a maradék 20% pedig a 2 ürítés közt. A tejtermelő sejtek, ha feszülést éreznek a mellben, akkor leállnak a termeléssel, ezért érdemes a kellemetlen feszülés előtt már szoptatni vagy fejni. Hasznos módszer lehet az is, ha miközben az egyik melledből szopiztatsz, a másikat kézzel fejed egy edénybe, mert így erősebb inger éri a melled és több tejleadó reflex váltódik ki.

Miért van szükséged tejszaporításra? Hogy szoptatod a babád? Mennyi idős a babád? Hogy alakult a súlyfejlődése? (születési/legalacsonyabb/jelenlegi súly)

Hány vizeletes és székletes pelenkája van 24 óra alatt? Hányszor szopizik 24 óra alatt? Szoptatod-e éjszaka? Mindkét melledből szopizik egy alkalom alatt?

A görögszéna kapszula tényleg jó lehet a tejszaporításra, de csak gyakori ürítés mellett!! a használati utasítás szerint szedd be a kapszulákat!

Várom válaszod a kérdéseimre, hátha specifikusabban tudok segíteni, esetleg együtt gondolkozni a tejszaporításon!

2013. ápr. 9. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
gyermekem most 3 hónapos. A születéskor 3370grammot nyomott, haza 3300grammal érkeztünk. Most jelenleg 6100grammot nyom. Pár napja vettem észre, hogy melleim visszaestek méretileg, soha nem érzem már azt, hogy tele lenne, ha fejni próbálom alig jön belőle 20-40ml. Kisfiam egyre többet sírt, attól tartok azért mert éhes. 3 óránként etetem, általában mind két mellemből. Az éjszakát már teljes egészében átalussza. Ált. este9-10 körül elalszik és reggel 6-7körül kel fel enni. Ilyenkor éjszaka felszokott telni a mellem, de most már nem.
2013. ápr. 10. 11:05
 3/8 A kérdező kommentje:
napjában 5-6 alkalommal szopizik. Körülbelül 3 hete megváltozott az anyagcseréje,addig napjában többször is volt kakija,most már csak 4-5 naponta. vizeletes pelenkája 6-7 van napjában.
2013. ápr. 10. 11:07
 4/8 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm a válaszod!
2013. ápr. 10. 11:08
 5/8 Lakt.Mónika ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Örülök, hogy válaszoltál a kérdéseimre :)

Próbálok én is szép sorban mindent leírni.

A babád súlyfejlődése kiváló, hiszen 3 hónapos korára szinte megduplázta a születései súlyát, amit fél évesen szoktak a babák. A vizeletes pelenkák száma is szuper. Az anyatejben 6 hétig van egy hashajtó hatású anyag, ami beindítja jól a bélmozgást, majd a bél érésekor már nincs erre szükség. Az első 6 hétben fontos, hogy a baba 2-4 kakis pelust produkáljon, de a 6. hét után az is normálisnak számít, ha napi több van, illetve ha 10 naponta van 1 db. Tehát a 4-5 napos normálisnak mondható :)

A tejtermelés az első pár héten hormonális szabályozás alatt áll, ezért nagyon fontos ekkor a gyakori ürítés, mert az növeli a tejtermelő hormonok szintjét. Egy idő után erről a hormonális szabályozásról átáll a szervezet autokrin (önszabályozó) szabályozásra. Ezt nevezzük kereslet-kínálat elvének. Ilyenkor annyi termelődik, amennyi ürül. Ebben az időben már nem feszül annyira a mell, mint a kezdetekkor és ez sok édesanyát megrémít. Ilyenkor már csak akkor feszül, ha ritkán van ürítve és nagyon megtelítődik. Viszont balgaság lenne ezt a megtelítődő érzést megvárni, hiszen ez kevés ürítéskor érezhető csak. Ez nem tesz jót a kereslet-kínálatnak, mert az érzi a mell, hogy ritkán van ürítve, ezért lassan termelődik vissza. Valamint ebben az időben a mellfeszülés azt jelzi az agynak, hogy több van a kelleténél és álljon le a tereméssel. Tehát 2 út is az apadást idézné elő. De Te nem ezt szeretnéd :)

Gyakori ürítéssel fokozhatod a mennyiséget.

A baba életében van pár növekedési ugrás: 3. és 6. hét valamint 3. és 6. hónap. A babás épp a 3. hónapban van. A növekedési ugrásoknál mindig több tejre van szükségük, több időt töltenek ezért a mellen. Sokkal gyakrabban szeretnének szopizni, mint előtte, hogy feltornásszák a mennyiséget. Az anyatej 1,5 óra alatt kiürül a gyomorból, és az éhes baba biztos nem bír ki 3 órát 2 szoptatás közt. Ha hagyod, hogy gyakrabban kerüljön mellre, akkor megelőzheted a tejed csökkenését. Érdemes lenne megpróbálnod éjszaka is szoptatni, mert az növeli a tejtermelő hormon szintjét, valamint annyival több tejed termelődne a nap folyamán. Remélem sikerrel jártok és fent tud maradni a tejtermelésed! Figyeld a babád jelzéseit, hiszen nála jobban senki sem tudja, hogy mikor akar szopizni. :)

2013. ápr. 11. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
A probléma csak az, hogy szopizni már nem is nagyon akar, mert nem jön belőle semmi és megunja. ha fejem akkor is csak 20-30ml-t tudok kin keservesen kipréselni magamból. Már mindent megpróbáltam, fejés, kézzel fejés, urtica, tea, görögszéna,őszilé, de egyszerűen semmi nem akar segíteni. Éjjel is felkelek már fejni, akkor van is benne tej, de napközben mondhatni, hogy semmi. Pedig egész nap próbálom fejni, masszírozni.
2013. ápr. 12. 09:10
 7/8 Lakt.Mónika ***** válasza:

Tényleg sok dolgot megpróbáltál, de talán még egyet nem: megnyugodni. Tudom, kicsit furcsán hangzik először,de a stressz, aggodalom a tej miatt bizony csökkenti a mennyiséget. Illetve a tejmennyiséged bizonyos része tud csak kiürülni, hiába termeled meg. A stressz hatására a szervezetben olyan anyagok szabadolnak fel, melyek ellene hatnak a 2 fontos tejtermelésére felelős hormonnak (oxitocin és prolaktin).

A prolaktin szükséges a nagyobb tejmennyiséghez, az oxitocin a tejleadáshoz kell, ahhoz, hogy ki tudjon ürülni a melledből.

Nem tudom, hogy szülés előtt milyen módszerrel tudtál megnyugodni feszült helyzetben. Érdemes lenne kipróbálnod ismételten azokat, illetve hasznos lehet, ha a párod naponta 5-10 percet meg tudná masszírozni a lapockáid közti részt, illetve a válladnál, oldódna a stresszed.

Több szakirodalomban is lehet olvasni, hogy önmagadat is meg tudod masszírozni: a bokád belső része felett 10 cm-es sávot ha masszírozod, segíti az oxitocin termelést, tehát a tejleadást :) Nagyon hasznosak lehetnek a pozitív gondolatok: milyen jó, ha 3 hónapos koráig kizárólag anyatejet evett a babám, milyen sok immunanyagot juttattam ezáltal a szervezetébe, stb... :)

Remélem lesz egy módszer, ami hatásosnak bizonyul számodra! Továbbra is érdemes gyakran mellre tenni őt , majd fejni, kell pár nap, amíg ismét beindul a folyamat, de nem feledd, ehhez meg is kell nyugodnod! :)

2013. ápr. 13. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Én be szoktam állni a tus alá, jó forró vízzel tusolom a melleimet, én bírom:)

utána bemasszírozás nélkül úgy beindul a tejtermelés, hogy nem győzöm fejni:)

nem kell ide görögszéna:)

igyál sok vizet, laktoherb teák, homeos golyót és beindul

ja, és no para, mert még elapad:(


3.gyerekemet szoptatom

2013. ápr. 15. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!