Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » El kell választani 6 hónaposan?

El kell választani 6 hónaposan?

Figyelt kérdés

6 és fél hós a babám, a kajája nagy része anyatej, de kap tízóraira egy kis gyümölcsöt, ebédre kb fél deci főzeléket, vacsira kicsit több tejpépet vagy főzeléket, de egyik se olyan mennyiség hogy kiváltson egy kajálást. Majdnem 10 kg!

A gyerekorvosunk azt mondta, hogy már nem kéne szoptatnom, csak reggel-este, és nagyrészt szilárd táplálékot kéne hogy kapjon, illetve hogy egy ilyen korú gyerek már nem igényli (?) a szoptatást. 4 hós koráig átaludta az éjszakákat, de azóta felkel és nem eszik, csak cumizik a mellemen. Ezt képes akár egy óráig is csinálni, akár 2 óránként. Nagyon fárasztó. Napközben nem csinál ilyet,kibír akár 3 órát is 2 szoptatás közt, csak eszik és annyi, menne játszani. Cumit egyáltalán nem fogad el.

Mindenki a környezetemben azt mondja hogy már el kéne választani, miért szoptatom még mindig, stb, és látok én is olyan babákat akik másfél-két évesen társaságban kiveszik az anyjuk mellét, és kiszolgálják magukat, idáig nem szeretnék eljutni. Viszont azt is gondolom hogy nagyon fontos az anyatej az egészségéhez, és ha egyszer van tejem, sajnálnám megvonni tőle. (Tudom hogy sok nő a fél lábát odaadná hogy szoptassa a gyerekét) Valahogy kicsinek érzem ahhoz hogy elválasszam, de azt nem szeretném, ha érzelmileg függővé válna attól, hogy szopogatja a cicimet (bocs hogy ilyen direkt, de az éjszakák tényleg erről szólnak már)

Mikor a legjobb elválasztani? Azt sem szeretném ha emlékezne rá hogy trauma volt neki az elválasztás. 7-8 esetleg 9 hónapos kor már késő ehhez? Szeretek szoptatni amúgy és tényleg nem a szoptatással van bajom, csak azzal hogy cumi funkcióját töltöm be éjjelenként :)


2013. okt. 1. 12:08
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
74%

Nálunk (Törökország) 2 éves koráig szoptatják a gyerekeket.

Nyilván egy idő után hozzátáplálnak, és a végefelé már csak kiegészítés az anyatej, de az egészséges lelki fejlődéshez kell a 24 hó szoptatás.

2013. okt. 1. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
87%
Eszem ágában nem lenne elválasztani 6 hónaposan. Az, hogy ismerősök gyerekei nem tudnak viselkedni társaságban, szerintem nem a gyerekek hibája. Egy egészséges gyerek idővel fokozatosan leszoktatja magát, nem kell drámát csinálni belőle. Cumizásra nem valló a mell, csak evésre, tehát ha nem eszik, akkor nincs cici. Mást kell kitalálni. De az anyatejet nem vonnám meg tőle, csak azért, hogy már ne legyen vele gondom.
2013. okt. 1. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

6 hónaposan még teljesen felesleges elválasztanod, főleg, hogy 1 éves koráig nem is kaphat tehéntejet, csak tápszert, amit köztudottan arra talátak ki, hogy szükség esetén pótolja az anyatejet. 1 éves kor után, ha szeretnéd, el lehet már választani, de nem kötelező.

Az természetes, hogy érzelmileg kötődik a cicizéshez, a szoptatásnak ez is az egyik funkciója, nem kell semmi kellemetlent belemagyarázni. Nagyon sok baba csinálja, hogy hónapokig jól alszik, aztán egyszer csak elkezd éjjel maratoni szopizásokat kezdeni, ezt neked kell eldöntened, hogy mennyire hagyod. Én mindkettőnél hagytam 1 éves korukig, valaki hamarad besokall, más rábízza a gyerekre.

A hossza szoptatásról meg annyit, hogy én a kisebbikemet most választottam el másfél évesen, ez még nem extrém hosszú, de 6 hónapos kora után már soha nem szoptattam meg házon kívül, és fél éve már csak reggel-este kapott. Nem volt pólóhúzogatás, cici-cici kiabálás soha sehol. De ismerek olyat is, aki 2,5 évig szoptatott, és ő sem tette mellre a gyerekét nyilvánosan, a gyerek úgy volt szoktatva, hogy idegen helyen eszébe se jusson. Ez ne tartson vissza.

2013. okt. 1. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%
2.5 évig szopizott a nagy, a kicsink fél éves.Eszembe nem jutna elválasztani. A kicsink 7.5 kg. Mekkorán született h 10 kg?semmi gond,ő ilyen... A nagyom soha nem vette elő a cicimet nyilvános helyen. Sőt ő még a bölcsibe való beszokás után félévig szopizott.S a dadusnéniktől se kérte. Játszón se. Szerintem azért cicizik éjjel mert nappal elvan mással foglalva és akkor pótolja a kiesett tejmennyiséget. Szerintem ha van tej(mégpedig neked van)akkor csináld úgy ahogy jónak látod.:)
2013. okt. 1. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:

3kg 40 dekával, 50 centivel született...nem volt egy nagy baba, csak most az. Mindenki úgy kezel mintha legalább szalonnával etetném, pedig jórészt anyatej..

Azt is mondták sokan hogy ha szilárd kaját adnék főként neki, akkor nem lenne ilyen pufók...de én erről nem vagyok meggyőződve :) Arról se hogy el kéne választanom, csak sok már ez a nyomás. Az a baj hogy éjjel nem eszik. Nem nyel, nem szív, csak cuminak használja. Ha enne akkor nem lenne vele bajom.

2013. okt. 1. 12:46
 6/22 anonim ***** válasza:
74%
Én tutira nem választanám el. Kisfiam mindjárt két éves, és még szopizik. Sosem tépkedi rólam a ruhát, legfeljebb kéri, de mi direkt másként hívjuk a cicit, így más nem igen tudja miről van szó.
2013. okt. 1. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%
nme választanám el, nem egy szoptatás barát az orvosod... AZért a 6 hónap az a minimum amit aánlanak és az 1 év amikor azt mondják hogy van tápérték funkciója, de lehet tovébb is szoptatni természetesen. Az viszint biztos hogy éjjel cumizni nem engedném a cicin. De szoptatni szoptatnám. Igaz hogy kicsit nagyobb baba de ha meg kicsi lenne az lenne a baj. Az orvosknak, védőnöknek mindnen baj ami épp nem tankönyvi, ami kicsit is eltér tőle már baj. Pedig a babák nem olvasták azt a tankönvye na meg nem is gépek.... Én pl 1 évesen voltam 6 kg, nagyon rossz evő voltam, Édesanyámat is állandóan terrorizálta a gyerekorvos.
2013. okt. 1. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:

És ha cumit nem fogad el, hogy tudom leszoktatni róla hogy éjjel cumizzon a mellemen?

Próbáltam neki teát, vizet adni olyankor, nem kellett, pedig napközben issza, próbáltam már tápszert is csinálni neki hogy hátha éhes, az se kellett, pedig vacsira abból is megeszik egy decit. Próbáltam kicsit több vacsit adni neki, szilárdat, akkor is felkel cumizni.

Hát igen nem egy szoptatásbarát a dokink...de ahogy észrevettem, ma már nem sokan azok...

2013. okt. 1. 13:15
 9/22 xStefix ***** válasza:
79%

Szerintem te is tudod, érzed, hogy mi a helyes. ;)

A dokit felejtsd el, régimódi dolgokat mond, amik már akkor sem voltak jó tanácsok, amikor még mindenki gondolkodás nélkül megvalósította őket. (A minap engem egy gasztroenterológus akart lebeszélni a szopiról, merthogy 16 hósan már nincs a tejben semmi. Háát, ez biztosan kimaradt a tananyagból, azért kaphatta meg a diplomáját. :S ) Szóval no comment.

A babád súlyával sincs semmi gond. Az én fiam is majdnem ilyen paraméterekkel rendelkezett, dehát ha szeretett szopizni..! A csak szopis babáknál teljesen normális, hogy az első 6 hónapban brutál módon híznak. Majd figyeld csak meg: ahogy rendesen elkezd enni és beindul a mozgása, gyorsan meg fog torpanni a gyarapodás. Akkor fogja mindazt felhasználni, amit addig összegyűjtött. Ez teljesen természetes.

A ciciért nyavajgó gyerekek megint nem mérvadóak számodra: ezekben az esetekben általában a szülő a ludas, mert nem hozott meg konkrét szopis szabályokat, akkor, amikor már lehetett volna. DE, ezen a szabályok bevezetésének az ideje még nem fél éves korban van! Legalábbis nem olyan módon, hogy hú, akkor nem szoptatok tovább, hogy ne legyen később ilyen kínos helyzet. Főleg, ha a babád is igényli és te is szívesen szoptatsz. Hidd el, hogy lehet ezt ésszerűen, de ugyanakkor sokkal finomabban, kíméletesebben is csinálni!

Direkt elválasztás... biztosan ezt szeretnéd? Én inkább az elválasztódás megtámogatását szoktam ajánlani, mert azzal mindenki jobban jár. Ezzel persze valamivel tovább tarthat a teljes szoptatási időszak, de sokkal jobban viselheti a végét a gyerkőc, mert szinte észrevétlenül marad el a szopás.

De hogy a kérdésedre is válaszoljak: ha mindenképp te akarod irányítani az elválasztást, akkor igen, valamikor a második félévben érdemesebb lehet elkezdeni (mondjuk ha már naponta 2-3x megeszik egy teljes adagot), mert 1 éves kor után már nagyban megnő a szopi pszichés értéke. Utána már főleg a szeretet egyik megnyilvánulási formája lesz (nem az evés egy módja), amihez érthető módon ragaszkodnak a gyerkőcök (meg az anyukák is:). 1 év után már több nehézséggel járhat a direkt (főleg a gyors, "erőszakos") elválasztás, több lehet a sírás, a hatalmi harc, lelkileg jobban megviseli a gyereket és a többi családtagot is. (Mondjuk én ilyen esetben, illetve ha valaki szeretne 1 év után is szoptatni, már inkább az önálló elválasztódás türelmes kivárását szoktam javasolni.)

Trauma akkor lehet egy gyereknek az elválasztás, ha egyáltalán nem akkor és úgy csinálják, hogy az neki is megfeleljen! De a kettő közül talán az "úgy", a mód az, ami még fontosabb, mint az időpont.


Szumszum, szerintem a te igazi kérdésed az, hogy mit csinálj, hogy éjszaka kevesebbet szopizzon rajtad a babád. (Nem akarod te még elválasztani.. ;)

Ha tényleg inkább csak cumizik és nem annyira eszik, az szerintem azt jelentheti, hogy nagyobb igénye lett mostanság a komfortszopira. Vagyis, valamiért most nagyobb szüksége van arra, hogy visszaállítsa a kis lelki békéjét. A "lelki káoszért" ebben az életkorban egy csomó minden felelős lehet:

- a hozzátáplálás megkezdése (új ízek, élmények; esetleg az átállás miatti emésztési diszkomfort)

- a fogak mocorgása

- a mozgásfejlődés megindulása, vagy még csak az azt megelőző "vihar előtti csend"

- a nemrég lezajlott külvilág iránti nyitásból adódó "zűrzavar" (Te is írod, hogy nappal alig ér rá szopizni, máris megy játszani, felfedezni.)

- a mozgásfejlődésből és a fokozott érdeklődésből fakadó szorongás, félelem (A babának eleinte ijesztő lehet, hogy Anya napközben háttérbe szorul az újdonságok mellett, vagy hogy most már ő maga is képes saját erőből messzebbre kerülni Anyától. Pedig ugye Anya a megtestesült nyugalom és biztonság.. Ez az ún. szeparációs szorongás egyik jellemzője.)

Szóval egy sor természetes, normális és érthető oka lehet annak, hogy így viselkedik a babád. Ezért szerintem elsőként gondold végig a nálatok esélyes okokat. Utána egyrészt dönthetsz úgy is, hogy inkább kivársz és hagyod még egy kicsit kifutni a dolgokat, ha bírod. Ebben az esetben sem kell félned semmilyen káros pszichés hatástól: ha a babád éjjel valóban szopizni szeretne, azzal, hogy te ezt megengeded neki, semmi rosszat nem teszel, csak kielégíted az igényeit. (A gyerekek ilyen irányú szoktatgatása majd csak később lesz reális elvárás.) Megjegyzem, sokszor maguktól is megoldódnak az ilyen jellegű problémák, mert a gyerkőc egy következő fejlődési szakaszba ér!

De ha már nagyon kimerültél mostanra, dönthetsz úgy is, hogy teszel valamit, hogy egy picit neked is jobb legyen. Én azokhoz tartozom, akik nem szélsőségekben (pl. azonnali elválasztás) gondolkodnak, hanem először olyan megoldásokat keresnek, amivel a kecske is, meg a káposzta is. :) Ebben az esetben pl:

- Ha nem ágálsz a további gyakori éjjeli szopi ellen, de szeretnél többet is pihenni, megoldás lehet az együttalvás. Ennek többféle formája is létezik, nemcsak a konkrét egy ágyban alvás. De azzal, hogy közelebb kerül hozzád a baba, jóval kényelmesebbé válik a kiszolgálása is.

- Ha inkább megpróbálnál lecsippenteni a szopikból, akkor megpróbálhatod éppen távolabb vinni magadtól a babád, ha pl. eddig együtt aludtatok. Sok baba már az anya testközelsége, illata miatt is megébred és ösztönösen szopit kér. Ha ezt nem szeretnéd, tegyél magatok közé egy összecsavart takarót, tedd a kiságyat a tied mellé, vagy egy pár lépéssel távolabb az ágyadtól (attól függően, eddig hogy volt). Ha növeled a fizikai távolságot, de a baba mégsem marad magányosan, már az is segíthet.

- Namost vannak ugye a szopi helyett egyéb nyugtatási módok is, amiket próbálhatsz: vízzel itatás (esetleg ezért már nem éri meg a babának éjjel felkelni), tápszeradás (én ezt most kerülném, főleg, ha még javában szoptatsz), cumiadás (ha elfogadja; bár ezt mi nem szeretjük "reklámozni":), ringatás (de ehhez is hozzászokhat és hát nagy a súlya), popsiütögetés-simogatás-sustorgás (talán még ez a legcélszerűbb).


Én azt tartom, hogy bármit is tegyünk, az első, hogy a gyerkőc igényeiből induljunk ki, annak próbáljunk megfelelni. (Az első évben legalábbis.) Vagyis, pontosan mérd fel, hogy a te babád számára mit jelenthet az éjjeli szopizás. Ha úgy látod, hogy komoly igénye van rá, ténylegesen kielégíti vele a szükségletét, akkor fontold meg azt is, hogy még egy kicsit kitartasz.

De ha úgy tűnik, hogy ez inkább valamiféle megszokás (de még így se rossz értelemben!), amit esetleg egy másik, számodra is kellemesebb módon is ki tudna elégíteni, akkor bátran próbálkozhatsz ilyesmikkel.

És még egy: ha viszont pár nap után is azt látod, hogy nem jó, nagyon nem tetszik a babádnak, amit próbálsz, akkor inkább válts, vagy egyáltalán hagyd abba. Ha már elég érett rá a baba, hogy elhagyja vagy csökkentse az éjjeli szopást, azt pár nap után látni, érezni fogod. De ha még nem, inkább ne erőltesd. Mert abból már inkább lehet a fenti "trauma".


Sok sikert! :)

2013. okt. 1. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

xStefix , Te szoptatási tanácsadóként dolgozol?

Köszi a hosszú választ!:) Az a bajom ezzel a "várjuk meg míg elválasztja magát" dologgal hogy ismerek olyan gyerekeket akik még két és fél három évesen nem gondolták úgy hogy ők elválasztanák magukat szívesen, és egyik napról a másikra drasztikus elválasztás lett belőle. Az egyikük, az unokaöcsém most 12 éves, és még mindig emlegeti, hogy "emlékszel anyu mikor elfogyott a tejcsi, milyen rossz volt!" (nem fogyott el csak nem kapott többet) Szerintem amennyire szeret az én babám is szopizni, nálunk is ez volna, nagyon félek ettől, mert olyankor már tényleg nyomot hagy benne hogy az anya elutasítja. Nem ítélem el azokat akik 3 éves korig szoptatnak, de én nem szeretném ha addig elhúzódna, tuti hogy kényelmetlen lenne nekem.

Egy ágyban alszom vele...ő az egyik térfélen, én a másikon. Kezdettől így volt, direkt azért hogy gyorsan egyen és aludjunk vissza mindketten, ne kelljen járkálni, de azért rá se feküdjek :) Tudom hogy valamilyen szinten normális viselkedés ez egy szopis babától, csak már totálisan ki vagyok facsarva, amúgy ezt leszámítva nagyon jó baba, de én meg még tanulok mellette, plusz a háztartás...és így nagyon fáradt vagyok már. Tudom hogy van aki évekig nem alszik, és még én szerencsés is vagyok..Dehát ugye mindenki csak a saját helyzetébe tudja magát beleélni igazán :)

2013. okt. 1. 14:37
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!